Pekka Rinne ukončil kariéru

Dnes sa končí jeden úchvatný príbeh. Príbeh zabudnutého mladíka, ktorý sa do NHL dostal len vďaka pozornému oku jedného skauta, a stal sa klubovou legendou Nashvillu Predators. Pekka Rinne sa rozhodol, že zavesí korčule na klinec.

Po 15 sezónach a 683 stretnutiach ho mrzí asi len to, že nezískal Stanley Cup, hoci mal k nemu v roku 2016 veľmi blízko – dokráčal až do finále. 38-ročný fínsky gólman však napriek tomu zažil úžasnú kariéru ovenčenú ziskom Vezina Trophy, King Clancy Trophy či striebrom zo seniorských majstrovstiev sveta.

„Po dobu 15 rokov som bol na neuveriteľnej ceste, ktorá mi zmenila život, s klubom Nashville Predators, ktorá ma priviedla na viac miest, než som si kedy mohol predstaviť, a ktorá mi dala viac, než by som dokázal splatiť,“ píše fínsky brankár vo vyhlásení. „Toto rozhodnutie sa nerodilo ľahko, no prichádza v pravý čas. Keď oznamujem odchod do hokejového dôchodku, som vďačný mojim rodičom, sestrám, snúbenici Erike, každému z organizácie Nashvillu Predators – manažmentu i trénerom, spoluhráčom a mojim mládežníckym trénerom z Fínska. Chcel by som sa poďakovať aj ľuďom v Nashville. Každý z vás mi pomohol dospieť v muža, otca a človeka, akým som dnes.“

Rinne patrí medzi najlepších brankárov, ktorých kedy fínska škola vyprodukovala. Nikto z jeho krajanov neodchytal a nevyhral viac duelov v NHL. Prvý je aj v počte shutoutov.

„Pekka bol dlhé roky tvárou našej franšízy na ľade i mimo neho,“ uviedol generálny manažér David Poile. „Nemožno podceňovať, čo všetko urobil preto, aby Predators boli viac ako len hokejový klub. Je jedným z najlepších ľudí, akých v živote spoznáte. Je to klišé, no Pekka nám dal šancu vyhrať v každom jednom zápase kariéry a viedol naše mužstvo počas najlepšej éry jeho histórie. Hoci nám bude chýbať, chceli by sme jeho a jeho rodine poblahoželať k výnimočnej kariére a tešíme sa na to, aký dopad bude mať na tunajšiu komunitu v najbližších rokoch.“

Rinne odchytal v NHL 683 stretnutí, z ktorých 369 vyhral. V kariére si udržal úspešnosť 91,7% pri priemere 2,43 inkasovaných gólov na zápas. 60-krát vychytal nulu. Ihneď po skončení aktívnej činnosti sa začína hovoriť o vyvesení jeho čísla pod strop domovskej arény Predators.

FOTO: NHL.com

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.