Patrick Marleau dva zápasy od rekordu: Hrám, lebo chcem Stanley Cup

Už čoskoro bude muž s najviac zápasmi v histórii NHL zároveň mužom s najviac zápasmi bez Stanley Cupu. Holý fakt, no o to boľavejší. Patrick Marleau hrá, lebo mu to zdravie dovoľuje, hrá, lebo miluje hokej. A zároveň preto, lebo ešte nemá Stanley Cup.

„Je to veľké,“ reaguje na otázku, či je sklamaný z toho, že ho za dlhú kariéru nezískal. „Každý rok, keď sa to nestane, akoby vám do chrbta vrazili ďalšiu dýku. Cítite to špeciálne, keď hráte v tíme, čo nemá veľkú šancu. Každý rok dúfate, že vyhráte, že dostanete šancu oň bojovať. O to sa pokúšam. Som sklamaný z toho, že som to ešte nedokázal, ale presne to ma poháňa ďalej.“

Jeho kariéra je krásna, no zároveň smutná. O pár dní bude najdlhšou v histórii, ale šanca, že niekedy zdvihne nad hlavu Stanleyho pohár, je tenšia než kedykoľvek predtým.

Na Marleaua si našli čas hviezdy kalifornských rivalov. Prednedávnom mu priamo na ľade vopred gratulovali Anže Kopitar, Jonathan Quick a Jeff Carter. K rivalom z Los Angeles sa pridali aj v Anaheime, hlavnou tvárou gratulácií bol kapitán Ryan Getzlaf.

1767 odohraných duelov. Na toto číslo by sa mal dostať v noci zo soboty na nedeľu. V noci z pondelka na utorok sa na vrchole rebríčka osamostatní. Pokorí jeden z najväčších rekordov a sám ho zveľadí. Pokorí jedného z najlepších hráčov histórie.

Meno Gordie Howe netreba nikomu špeciálne predstavovať. Marleau mal tú česť stretnúť sa s ním. „Mám s ním skvelú príhodu, je z roku 2009 zo zápasu hviezd,“ spomína. „Hral som s Landonom (najstarším synom, pozn. red.) s malými hokejkami, keď sa pri nás zjavil, vzal mi hokejku z rúk a začal s ním hrať on. Malý mohol mať vtedy dva či tri roky, bolo od neho veľmi milé, že si našiel čas a zabavil sa s ním. Landon si síce neuvedomoval, čo sa vtedy dialo a ja som pri sebe nemal telefón, aby som ich odfotil, ale doteraz si na to živo spomínam.“

Marleau mal k víťazstvu najbližšie v roku 2016. Sharks vtedy padli vo finále na hokejkách Pittsburghu Penguins. Legendárny forvard drží viacero individuálnych klubových rekordov, ale iste by niektorý z nich rád vymenil za Stanley Cup.

„Hrám tak dlho, lebo milujem hokej. No a nie som iný ako ostatní, veď sen každého malého hokejistu je poťažkať si Stanley Cup. O to som sa pokúšal počas celej kariéry a doteraz sa to nezmenilo,“ dodáva Marleau. O konci kariéry nerozmýšľal ani vtedy, keď ho v roku 2019 vedenie Caroliny Hurricanes vykúpilo spod zmluvy.

Ľudí zaujíma, dokedy chce hrať. Aké číslo zápasov dosiahne? Prekoná 1800-ku? Dostane ešte šancu na Stanleyho pohár?

„Uvidíme. Sám neviem. Stále sa cítim dobre a chcem hrať dovtedy, dokedy budem môcť a dokedy ma v tom bude podporovať moja rodina.“

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.