St. máj 27th, 2020

Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

Osudy zaniknutých tímov

7 min read

zdroj foto: sbnation.com

Momentálne sa v lige nachádza 31 tímov a budúci rok pribudne ďalší tím a to tím zo Seattlu. Seattle však už v minulosti mal tím NHL a dokonca vyhrali Stanley Cup! V dnešnom článku na zaplnenie vášho času sa pozrieme na kluby minulé. Začneme od najkratšie pôsobiacich po tie najdlhšie pôsobiace.

Montreal Wanderers (1 sezóna)

Tento klub pôsobil na hokejovej mape zhruba 20 rokov na začiatku 20. storočia, no v NHL pôsobil iba jednu, jedinú sezónu a to hneď počas prvého ročníka v sezóne 1917/1918. Hneď po tejto sezóne to zabalili a klub ukončil svoju činnosť.

zdroj foto: records.nhl.com

Quebec Bulldogs (1 sezóna)

Tento klub mal trochu väčšiu históriu. Bol založený v roku 1878 v meste Quebec v provincii Quebec. Prvú a jedinú sezónu v NHL odohral v rokoch 1919/1920, kedy sa im vôbec nedarilo. Bol to však prvý tím, ktorý spravil tzv. „relokáciu“ a presunul sa do Hamiltonu v Ontariu. O tomto tíme bude napísané neskôr, kedže strávili v NHL „až“ 5 sezón.

zdroj foto: wikipedia.com

Philadelphia Quakers (1 sezóna)

Pokračovatelia Pittsburghu Pirates (o ktorých si povieme neskôr) strávili v NHL iba jednu sezónu v rokoch 1930/1931. Čierno-oranžovo-biely tím bol následnou inšpiráciou pre farby Philadelphie Flyers v neskorších rokoch. Mali najhoršiu úspešnosť výhier v histórii zaniknutých klubov s 13,6% výhier.

St. Louis Eagles (1 sezóna)

Prvý tím zo St. Louis v NHL a pokračovatelia prvej Ottawy Senators (o tej si povieme neskôr) sa ohriali v najlepšej lige sveta iba jeden rok a to v sezóne 1934/1935. Držia rekord (áno, náš výmysel) v percentuálnej úspešnosti výhier organizácií, ktoré sa ohriali v lige iba jeden rok s 29,2%!

Kansas City Scouts (2 sezóny)

Klub vytvorený v roku 1974 odohral v NHL dve plné sezóny (74/75 a 75/76) a vôbec sa im nedarilo ani herne a ani finančne, preto sa potom presunuli do Colorada, presnejšie do Denveru, kde vytvorili tím Colorado Rockies. Ten, ako všetci vieme, následne relokoval svoju činnosť do New Jersey, kde vytvorili New Jersey Devils a zvyšok je história, ale o tom viac neskôr.

Cleveland Barons (2 sezóny)

Nasledovníci veľmi neúspešného kalifornského tímu California Seals sa objavili v NHL v sezónach 1976/1977 a 1977/78, kde sa im aj celkom darilo na nový tím uprostred ničoho v Ohiu. Klub sa následne po tých dvoch sezónach spojil s Minnesotou North Stars.

Hamilton Tigers (5 sezón)

Nasledovníci Quebecu Bulldogs, o ktorých sme si povedali hneď na začiatku článku, mali za sebou celkom spokojných päť sezón v NHL. Výkonovo to bolo úplne na nič (popravde, Montreal a Toronto ničili všetkých v tých časoch). Tím pôsobil v NHL medzi rokmi 1920-1925 a mal počas jednej sezóny veľmi zaujímavého trénera menom Art Ross. Po ňom je pomenovaná trofej NHL.

Pittsburgh Pirates (5 sezón)

Tím, ktorý sme načali vyššie, pôsobil v NHL medzi rokmi 1925-1930 a bol predchodcom tímu Philadelphie Quakers. Čo keby sa stalo teraz, tak fanúšikov v Pensylvánii klepne. Predstavte si, žeby Pittsburgh Penguins presunuli svoju organizáciu do Philadelphie. Tento tím inšpiroval neskôr farbami Penguins!

Colorado Rockies (6 sezón)

Nasledovník Kansasu City a predchodca New Jersey Devils mal pomerne dlhé, ale celkom neúspešné pôsobenie v NHL. Pôsobili v nej medzi rokmi 1976-1982. Do vyraďovacej časti sa dostali celkovo nulakrát a práve tento tím bol dôvodom obáv z možnej neúspešnosti Colorada Avalanche neskôr.

Atlanta Flames (8 sezón)

Jednoznačne najúspešnejší tím NHL z tých, ktorý odohrali menej ako desať celkových sezón. Z ôsmich sezón (1972-1980) sa dostali do vyraďovacej časti súťaže až šesťkrát a mali pozitívny percentuálny výsledok výhier (50,6%). Vytvoril pekný hokejový základ pre tím Calgary Flames, ktorý vznikol práve presťahovaním Atlanty do Calgary z finančných dôvodov.

California Golden Seals / California Seals (9 sezón)

Jedna z prvých snáh o trvalý tím v kalifornii. Finančne im to však nevychádzalo a hokejovo to bolo jedno výrazné „meh“. Tento tím bol predchodcom ešte viac neúspešného tímu Cleveland Barons, o ktorom sme si povedali skôr. Pôsobili v NHL v rokoch 1967-1976 a mali divnú farebnú schému pre svoju dobu (žltá, zelená), ale zaujímavé dresy.

zdroj foto: truechampionsports.com

Atlanta Trashers (11 sezón)

Čo povedať k tomuto tímu. Pôsobilo v ňom veľa hviezd na čele s legendou Iľjom Kovaľčukom a hviezdnymi útočníkmi Mariánom Hossom, Dany Heatleym a Marcom Savardom. Okrem Kovaľčuka však každý v nejakú inú dobu. Tím bol neúspešný, ale dal nám nostalgické pohľady svojím alternatívnym logom v stretnutí s mladými ľuďmi, ktorí nechápu, keď sa starší chlapec pousmeje nad ich tričkom (všetci viete o čom hovorím). Výmena Kovaľčuka do New Jersey oficiálne tím zabila a do dvoch rokov potom svoju činnosť presunuli do Winnipegu.

Montreal Maroons (14 sezón)

Druhý najúspešnejší tím z tých, ktoré už nepôsobia a celkovo tretí tím z Montrealu v NHL, Montreal Maroons, vyhrali dva Stanleyho poháre vo svojich 14 sezónach pôsobenia (1924-1938) a dôvodom, prečo ich mám v pamäti, boli ich prekrásne tmavo-bordovo-biele dresy s veľkým M uprostred. Jednoduché a nádherné. Tím bol založený ako opozícia Montrealu Canadiens, patril anglicky hovoriacim ľuďom a bol určený anglicky hovoriacej komunite v Montreale. Tak to následne aj dopadlo a klub zanikol.

Ottawa Senators (16 sezón)

Alebo inak nazvaný Ottawa HC. Tento tím bol priamym predchodcom súčasnej Ottawy Senators, ktorá od nich prebrala farby, názov a aj sekundárne logo. Najúspešnejší tím z tých zaniknutých s celkovými štyrmi víťazstvami Stanley Cupu. Pôsobili v NHL medzi rokmi 1917-1934, po ktorých sa presunuli na jednu sezónu do St. Louis (St. Louis Eagles).

Zdroj foto: wikipedia.com

Quebec Nordiques (16 sezón)

Tím, ktorého fanúšikovia stále silno žiadajú o znovuvrátenie do NHL, sa ohrial v NHL celkom úspešne a najmä pre slovenský a európsky hokej. Pôsobili v NHL od roku 1979 do 1995. Potom sa presunuli z finančných dôvodov do Colorada, kde pôsobia doteraz. Quebec je v našim končinách známy tím, že to bol tím, kde pôsobili bratia Šťastní – Peter, Anton a Marián. Známi sú v Amerike tím, že im Eric Lindros povedal, nech idú do čerta a nehral za nich po zvolení z prvého miesta na drafte v roku 1991.

New York Americans (17 sezón)

Klub z New Yorku, ktorý pôsobil v NHL medzi rokmi 1925-1942. Bol to prvý tím NHL v New Yorku,. Dostali však konkurenciu v roku 1926, kedy vznikol New York Rangers. „Amerks“, ako ich nazývali, museli zdielať Madison Square Garden s Rangers, a tak vznikla istá rivalita medzi oboma tímami. Americans zanikli v roku 1942 pre problémy s financiami a najmä pre problémy s nedostatkom hráčov kvôli druhej svetovej vojne.

zdroj foto: wikipedia.com

Winnipeg Jets (17 sezón)

V NHL pôsobili medzi rokmi 1979-1996, no tento klub má ďaleko lepšiu históriu, ako ich bilancia v NHL nasvedčuje. Medzi rokmi 1972 až 1979 vyhrali vo WHA trikrát titul tejto organizácie. Ich pôsobenie v NHL však bolo veľmi nepodarené až na pár svetlých momentov, ako napríklad rekord Teemu Selanneho za najviac gólov nováčikom v NHL. Klub zanikol po predaji skupine, ktorá hľadala lepšie finančné možnosti. Skončili v Arizone, čiže nie príliš múdre rozhodnutie.

Hartford Whalers (18 sezón)

Americký tím z Hartfordu v Connecticute a predchodca Caroliny Hurricanes bol celkom priemerný klub, ktorý sa nejakým spôsobom dostal na 18 celkových sezón v lige. Do play-off sa počas tých rokov dostali celkovo osemkrát a zanechali za sebou iba prekrásne, zeleno-modro-biele dresy, ktoré Carolina Hurricanes v poslednej dobe využívajú ako tretie dresy. A musí sa povedať, že je to jeden z najkrajších dresov. Mimo dresov to však bola finančná katastrofa. Predstavte si Arizonu, ale menej tepla.

Minnesota North Stars (26 sezón)

Tím, ktorý pôsobil v NHL neuveriteľných 26 sezón. To znamená, že najdlhšie zo všetkých tímov NHL, ktoré už nepôsobia v lige (Mr. Obvious). Pôsobili v NHL medzi rokmi 1967-1993, po ktorých sa tím z finančných dôvodov presunul do Dallasu, kde pôsobia doteraz ako Dallas Stars. Kariéru v Minnesote začal aj jeden z najlepších Američanov v histórii súťaže, Mike Modano!

A bohvie, čo nás čaká v budúcnosti a ktoré tímy sem pridáme! Verím, že sa vám článok páčil!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.