NHL v číslech: Tim Stützle zažívá těžký start

Statistiky jsou jedna věc, výkony na ledě druhá. Obojí ale říká jedno společné. Tim Stützle dostal v prvních zápasech od NHL tvrdý direkt. Vytváří málo šancí, naopak je nejhorší v rámci celé ligy, co se množství šancí soupeře týče.

Nikdo od něj samozřejmě nemohl očekávat zázraky, že bude například rozhodovat každé utkání ve prospěch Ottawy. Na druhou stranu s ním mnozí, dá se říct možná všichni, počítali do úzké špičky favoritů na zisk Calder Trophy. Na ni mu v současné době chybí opravdu hodně. Kaprizov, Smith a další podávají mnohem lepší výkony.

Stützlemu samozřejmě nepomohlo ani zranění, nicméně nejednalo se o nic vážného, proto svádět vinu na toto poranění je nešťastné.

Pojďme si tedy shrnout nejdůležitější klíče, které charakterizují nepřesvědčivé výkony německého útočníka.

  • NHL

Ano, hodně obecné pojmenování. Spadá pod něj ale hned několik aspektů. Tím prvním je seniorský hokej obecně. Ano, Stützle s ním má zkušenosti z německé DEL, ovšem ukázalo se, že srovnávat tyto dvě soutěže v čemkoliv je nemožné.

V Německu mohl Stützle i mezi dospělými sázet na svou rychlost, díky které si dokázal vytvořit prostor okolo sebe, a ten využít buď k ohrožení soupeřovy branky přímo, nebo k vytvoření střelecké příležitosti přihrávkou na volného spoluhráče. NHL je mnohem rychlejší, silovější, hráči mají na všechno méně času. Přestože jistě přijde čas, kdy se tento ukazatel dostaví i v Severní Americe, musí najít nejprve způsob, jak jej dosáhnout.

  • Pokročilé statistiky

Statistika +/- je kritizována. Zda právem, nebo ne, to je na jinou debatu. Pro tuto analýzu jsem vybral své oblíbené číslo – množství šancí při účasti hráče na ledě. Jedná se tedy o Expected goals for a against – tedy množství šancí Ottawy a soupeřů, když byl Tim Stützle na ledě.

A není to dobré.

Pokud bychom oba ukazatele sečetly, německý útočník by byl nejhorším útočníkem celé ligy. Bylo by to až příliš kruté, ale pravdivé.

Že nebude Stützle dominovat defenzivně nikdo neočekával, i přesto je průměr 5,273 gólových šancí soupeře při jeho účasti na ledě na zápas velmi špatné – konkrétně nejhorší z týmu. Pro srovnání, druhým nejhorším Senátorem je v tomto ohledu Chris Tierney s číslem 3,374.

Nejenom, že je Stützle nejhorší v rámci klubu, v očekávaných obdržených brankách je na samém dně celé NHL. Mitchell Stephens z Tampy Bay je první nad ním, ovšem průměrně je u zhruba jedné šance na zápas méně než Stützle.

Každopádně ofenzivní potence je ta velkým otazníkem. Pouze 1,777 střeleckých příležitostí na utkání je velmi velmi málo. Takřka totožně je na tom z týmu například Cedric Paquette či Austin Watson. Na své největší konkurenty, kterým se měl podle předpokladů rovnat, Bathersona s Norrisem hodně ztrácí.

Zdroj obrázku: @JFreshHockey
  • Spoluhráči?

Logicky by mohlo mnohé napadnout, že Stützlemu není dána taková role v týmu, která by mu vyhovovala. Nedá se tak říct. Většinu času strávil zatím Stützle po boku Chrise Tierneyho a Connora Browna, a přestože se o oběma příliš nedaří, rozhodně to nejsou spoluhráči, kteří by nějakým způsobem hanili jeho talent.

Pár třetin si zahrál také s Derekem Stepanem a Jevgenijem Dadonovem. Ani s nimi si ale na ledě nedokázal vytvořit herní převahu.

Závěr

Tim Stützle odehraje v noci proti Edmontonu šestý zápas v sezóně. Sedmý by umazal jeden rok z jeho nováčkovského kontraktu. Před Senators tak stojí důležité rozhodnutí. Vyplatí se nechat Stützleho nadále v týmu, přestože nepodává na startu sezóny elitní výkony a organizaci by to stálo jeden rok ušetření peněz? Pošlou ho na farmu do Belleville?

Hůl by nad německým útočníkem rozhodně nikdo lámat neměl, bude hvězdou. Ovšem jeho vývoj není nutné uspěchat.

One thought on “NHL v číslech: Tim Stützle zažívá těžký start

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.