NHL se stává bezkontaktní, chybí mi staré časy, svěřil se John Tortorella

Kolem jakéhokoliv vyjádření Johna Tortorelly je okamžitě velká mediální pozornost. V poslední době se Blue Jackets tolik nedaří, takže se hodně probíral jeho vztah s Patrikem Lainem, Pierre-Luc Duboisem, možnost jeho odvolání apod. Ani tentokrát nezůstal Tortorella své pověsti nic dlužen, když poskytl obsáhlý rozhovor finskému deníku Ilta-Sanomat, kde vyjádřil nevoli k tomu, jakým směrem se současná NHL ubírá.

„Současná NHL je plná mladých a nevyspělých hráčů, na ledě vidíte spoustu kiksů. Dříve jsme se snažili vyladit všechny detaily herních situací, protože trenéři nemohli vystát chyby. Dnes hráčům stačí jen jít na led a hrát. Víc se teď soustředíme na mentální nastavení,“ popisuje, jaké cítí změny v přístupu k trenérské práci.

„Ty změny mají přirozený vývoj, takhle to bylo i v minulosti. Ale chybí mi ty časy, kdy určití hráči na ledě měli funkci ochranky. Teď jsme strašně svázaní pravidly, přísností rozhodčích k posuzování zákroků, že se NHL stala prakticky bezkontaktní. Lidi o mně budou psát, že mám prehistorické názory, ale mně je to jedno. Tohle už zašlo moc daleko, liga úplně zanevřela na svou historii. Taky chci, aby se hokej vyvíjel, ale neměli bychom se při tom vzdát osvědčených prvků.“

John Tortorella, jak ho známe nejlépe – plný kontroverze. Přesto na tom něco může být, Calgary pod nástupem Darryla Suttera výrazně ožilo. A to je také Sutter brán za zastánce staromódního hokeje. I proto nepředpokládáme, že bude Sutter s Flames slavit úspěchy dlouhodobě.

Oba výše zmínění trenéři se však musí na současnou situaci v lize adaptovat. Jak se tedy kouč Columbusu snaží pomoct zabydlet se stále mladším a mladším hráčům v NHL?

„Počkejte si na správný moment, sakra! To je hlavní rada pro mladé hráče,“ vysvětluje. „A týká se to jak zakončování šancí, tak financí, tak toho, jak se hráč prezentuje týmu i lidem kolem něj samotného. Všichni atleti v dnešní dobře disponují velkým sebevědomím. Občas vidím nějakého hráče na ledě a říkám si – kdo si myslí, že je?“

62letý trenér tak od všech svých svěřenců vyžaduje profesionalismus od první minuty, co hráč vstoupí do kabiny. „Začíná to už v autobuse cestou na zápas, na rozbruslení a pak samozřejmě v médiích. Uznávám, že tam nejdu zrovna nejlepším příkladem,“ usmívá se. „Leze mi ale na nervy, když nějaký mladík přijde do ligy, začne si otvírat ústa na všechny kolem a myslí si, že snědl všechnu moudrost světa. Podle mě by zkrátka mladí hráči neměli ihned dostat nasypáno do kapes, aby pak nevěděli, co s tolika penězi dělat.“


Kontroverzi Johna Tortorelly jsme probírali i na livestreamu „Pivo s OMH“ ve skupině fanoušků NHL na FB. Na náš pohled, zda je tyran nebo génius, se můžete podívat ze záznamu.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.