Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

MP: Kevyn Adams predviedol lví spár génia

4 min read

Keď sa Taylor Hall pred niekoľkými hodinami upísal Buffalu Sabres, bol tento krok hodnotený s dávkou posmechu i nepochopenia. Veľa ľudí nad tým dvíhalo obočie a krčilo ramená. Ja som bol možno jeden z mála, ktorému preblesklo hlavou: „veď ten Kevyn Adams je snáď génius.“ Ruku na srdce, ktorý z tridsaťjednotky súčasných GM by dostal tak šialený a zároveň geniálny nápad?

Keďže som si nebol úplne istý tým, v čom spočíva najväčšia sila Adamsovho kroku, začal som trochu pátrať. Otvoril som historické knihy a začal skúmať poslednú (posmutnelú) dekádu tohto klubu. Skúsime sa preto trochu prejsť ťahmi jeho predchodcova povedzme si, prečo je podpis Taylora Halla najlepším krokom, aký Buffalo na trhu urobilo za desať rokov.

V roku 2011 postúpili Sabres do play-off naposledy. V tom období prišiel do klubu nový majiteľ, Terry Pegula. Uprostred skrátenej sezóny 2013 vyhodil dlhoročného kouča Lindyho Ruffa a krátko po ňom aj generálneho manažéra Darcyho Regiera. Tým začala nekonečná prestavba, ktorú odštartoval mimoriadne agresívny Tim Murray.

Odchod Millera, zmluvy s Moulsonom a Okposom, porážka v trejde s Winnipegom (spomínate si na ten megatrejd, ktorý do tímu priviedol Evandera Kanea) a neúspech s angažovaním Dana Bylsmu. Tak sa dá zhrnúť Timovo bačovanie v rokoch 2014 až 2017, kedy sa Sabres usadili na ligovom dne. Murray dostal padáka a nahradil ho Jason Botterill.

Ten sa musel najprv vysporiadať s frustrovanými oporami O’Reillym a Lehnerom (dnes platia za hviezdy NHL), no na rozdiel od jeho predchodcu mal konečne šťastie a mohol v drafte voliť z prvého miesta (prirodzene a správne zvolil Rasmusa Dahlina). Ani Botterillovi sa však nepodarilo nájsť nástupcu Ryana Millera – angažmán Cartera Huttona nevyšiel a Linusa Ullmarka „zdedil“ ešte z éry Regiera. Dokonalo mu však vyšiel deal s Carolinou, ktorá do Buffala priviedla Jeffa Skinnera, no jeho šialený osemročný kontrakt bol od začiatku odsúdený na totálny neúspech.

Bola to práve zmluva s nevyrovnaným kanadským kanonierom, ktorá Botterillovi zlomila väz. Buffalo sa však pod jeho vedením stalo pohrebiskom mladíkov. Nylander a Mittelstadt boli logickými voľbami, no ani jeden z nich sa nedokázal presadiť. Zároveň sú dodnes jeho jedinými voľbami, ktoré si v NHL aspoň zahrali.

Po tom, čo sezónu 2019/20 prerušil koronavírus a NHL rozhodla o novom formáte, zavládlo v Buffale ďalšie sklamanie. Dlho to vyzeralo dobre, no po 69 zápasoch okupovali Sabres 13. miesto na východe, čo je skrátka fakt. Frustrácia a beznádej fanúšikov i majiteľa sa odzrkadlila do ďalšej zmeny. Aj keď si Jason Botterill za mnoho svojich ťahov zaslúžil pochvalu, stal sa obetným baránkom neúspechu, na ktorom majú významný podiel i jeho manažérske rozhodnutia.

Do koženého kresla usadol dlhoročný funkcionár Kevyn Adams. Ten skočil do hlbokej vody a rozhodol sa miesto palácovej revolúcie vybrať cestou drobných zmien. Posilnil oslabenú pozíciu stredného útočníka. Eric Staal sa stane ostrieľaným druhým centrom a mentorom Eichela, Cody Eakin robotníkom v strede toho tretieho. Odchádzajú Kahun, Sobotka a Simmonds. Nič veľké.

Adams si zrejme dobre uvedomil, čo klubu priniesli obrovské podpisy voľných hráčov ako Moulson, Okposo či Skinner a naháňanie sa za posilami na trhu s voľnými hráčmi. V pozícii, v akej sú Sabres, kde je frustrovaná aj upratovačka na zimáku, potrebujú vyslať odkaz. „My sme Buffalo Sabres a chceme, aby ste nás brali vážne!“ Tento odkaz smeruje ku kapitánovi Eichelovi (ktorého Adams toto leto určite nevymení, keďže už ukázal, že žiadnu revolúciu nepodnieti), majiteľom i fanúšikom.

Rokovania ostatných klubom s Hallom vyzerali asi takto: „Taylor, v tomto klube vyhráš, tak sa vykašli na tie milióny a poď hrať za nás za menej peňazí.“ Takto však hviezdy naozaj vyjednávať nechcú. Chcú vidieť, že sa ostatní predbiehajú v nulách miliónových na šekoch, nie hľadajú spôsoby ako, ho ozbíjať o každý cent pod platovým stropom. A tak prišiel Adams s ponukou, ktorá bola primitívna a geniálna zároveň. „Hej Taylor, viem ako sa cítiš, veď tu toho o frustrácii vieme viac ako dosť. Dáme ti šancu pobiť sa o čo najlepšiu zmluvu budúce leto a pre mňa za mňa ju podpíš aj s Dinamom Minsk. Máme Jacka, dostaneš hromadu času na ľade a môžeš sa ukázať.“

Eichel, majitelia i fanúšikovia dostali z ničoho nič silný impulz. „Správa prijatá!“ Hviezda s nami chce podpísať. Odíde po sezóne? Zrejme áno, ale čo na tom? Pomôže tímu a pomôže aj svojej kariére. Ruku na srdce, čo môže Buffalo stratiť? Absolútne nič, zmluva je len na rok a Terry Pegula už utratil viac ako nejakých „osem kačiek“. A znie to neuveriteľne, no Hall je stále lacnejší, než Jeff Skinner.

Mne sa táto zmluva neskutočne páči a Kevyn Adams má veľký lajk za nápad i za odvahu. Opäť raz pripomínam, že Sabres môžu týmto obchodom len získať.

1 thought on “MP: Kevyn Adams predviedol lví spár génia

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.