Môže byť draftovou jednotkou, nejde ani na MSJ. Aatu Räty podáva neuspokojivé výkony

Keď vyšla najavo nominácia Fínov na Majstrovstvá sveta juniorov 2021 v Edmontone, nefigurovalo v nej meno Aatu Räty. Veľký talent sa pritom ako sedemnásťročný zúčastnil minuloročného šampionátu a v mnohých predbežných rankingoch draftu 2021 mu patrila prvá priečka.

Preto sa zdalo, že pre fínsky výber bude dôležitým hráčom. Napokon sa tak nestane. V nominácii síce meno Räty figuruje, ale patrí jeho o rok staršiemu bratovi. Aku hráva za Kärpät a hoci v tejto sezóne ešte nebodoval, do Kanady by – ak prežije škrty – pocestovať mal.

Poďme späť k mladšiemu z bratov. Aatu chýba, dôvod je jednoduchý. Neuspokojivé výkony. V Liige v šiestich zápasoch naškrabal dva góly, v lige do dvadsať rokov v ôsmich dueloch zaknihoval sedem bodov. Áno, u juniorov patrí k najlepším hráčom Kärpätu, no v Liige by si s jeho hrou veľmi neškrtol.

Skauti blogu Oh my Hockey, Samuel Tirpák a Jakub Hromada sa zhodujú – výkony Rätyho sú v porovnaní s minulou sezónou zlé. Absencia na turnaji mu, pravdaže, nepomôže v očiach skautov z Národnej hokejovej ligy. V našom prvom rankingu pre draft 2021 bol štvrtý a aj to bolo oproti konsenzu dosť nízko. Preto je jeho prepad dosť bolestivý.

Hoci Aku body nezbiera, je typologicky iným hráčom. Fíni pred možno produktívnym chlapcom dali prednosť o dosť vyzretejšiemu hokejistovi-mužovi, teda jeho bratovi. Má dobrú šancu na finálnu nomináciu, keďže škrty tu nebudú tak výrazné ako trebárs u Čechov, ktorí nominovali hneď 42 hokejistov.

Tejto bratskej dvojice v jednom tíme sa tohto roku na reprezentačnej úrovni nedočkáme.


DOVOĽTE NÁM USKUTOČNIŤ ĎALŠIE VÍZIE!
Už roky čítate blog Oh my Hockey úplne zadarmo. Aby to tak pokračovalo a mohli sme napredovať, prosíme, podporte nás dobrovoľnou čiastkou. Ďakujeme!


Fínski tréneri však urobili ešte jeden odvážny krok. Na šampionát s nimi nepocestuje útočník Patrik Puistola. 19-ročný rodák z Tampere sa stal 73. voľbou draftu 2019, zvolili si ho Carolina Hurricanes. V 19 stretnutiach za A-mužstvo JYP v Liige zaznamenal len 6 (2+4) bodov. Dôvod je teda rovnaký ako u Rätyho.

Vlani pritom bol Puistola ťahúňom mužstva a zvolili ho za jedného z troch najlepších hráčov Fínska. Suomi skončili na nepopulárnom štvrtom mieste, Puistola bol s ôsmimi bodmi ich druhým najproduktívnejším hráčom. Fínski tréneri svojimi rozhodnutiami ukázali, že myslia skôr systematicky a hráčov si vyberajú nie najlepších, ale podľa ich štýlu.

Jediným hráčom v nominácii, ktorý môže byť vybratý na drafte v roku 2021, je pri Rätyho neúčasti forvard Samuel Helenius, v našom rankingu celkovo 38. hráč. Obrovský talent Brad Lambert, ktorý sa takisto dostal do výberu, je dostupný až na draft 2022. Z tohto by mohli mať na záverečnom turnaji zastúpenie aj Slováci v Jurajovi Slafkovskom, Šimonovi Nemcovi a Filipovi Mešárovi, či Česi v Davidovi Jiříčkovi.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.