Oh my Hockey

Prenikni hlbšie do sveta NHL

Máte tisíce nazvyš? V aukcii je 97-ročný „dres“ Vancouveru Millionaires!

2 min read

Hokejová história ožíva, ale nie je to lacný špás. V zámorí sa do aukcie dostal takmer sto rokov starý dres (alebo skôr sveter), ktorý doslova dýcha tajuplnou históriou.

Desať až pätnásť takýchto svetrov bolo vyrobených pri príležitosti osláv víťazstva Vancouveru Millionaires v Pacific Coast Hockey Association (PCHA) v sezóne 1922/23. Tento konkrétny sa zachoval v perfektnom stave a verí sa, že patril brankárovi Hughovi Lehmanovi.

Je pochopiteľné, ak ste toto meno nikdy nepočuli. Lehman sa narodil v roku 1885 a takmer celú aktívnu kariéru prežil vo Vancouveri. V posledných dvoch sezónach (1926-1928) sa dostal do NHL, kde obliekal dres Chicaga Blackhawks. Tu debutoval až vo veku 41 rokov, čím stanovil rekord pre najstaršieho gólmana, ktorý v prvom zápase v lige vychytal výhru. Prekonal ho až David Ayres vo februári tohto roka. V roku 1958 bol Lehman uvedený do hokejovej Siene slávy, o tri roky nato zomrel.

Jeho nádherný sveter sa teraz dostal do aukcie (link tu). Aktuálne najvyššia ponuka má hodnotu 3 137 dolárov. Do konca dražby ostávajú dva týždne (do 11. decembra) a jej tvorcovia dúfajú, že sa suma dostane až na hodnotu desaťtisíc dolárov.

„Z tých 10 či 15 dresov je úžasné, že sa dochoval aspoň tento jeden,“ myslí si prezident Lelands Auction, Mike Heffner. „Ide o to, že ak oblečenie len tak schováte na desať rokov do skrine, ak oň nie je príkladne postarané, môžu sa k nemu dostať mole, môže sa zhoršiť jeho kvalita. Mať tu niečo, čo prežilo takmer sto rokov a toľko rozličných ér je neskutočné.“

Dres je v perfektnej kondícii, zachovalo sa všetko – od originálnych drevených gombíkov cez vyšité písmenká pripomínajúce víťazstvo v lige až po ikonické logo Millionaires.

„V tej dobe však tieto veci nestáli za nič. Boli považované za prepotené, staré hokejové dresy,“ dopĺňa Heffner. Ak sa potrhal dres v zápase, proste sa zašil a hráč ho dostal späť.

Dnes sa veci otočili a tento takmer storočie starý hokejový sveter je úžasným historickým artefaktom. Fakt, že ho nosil člen Siene slávy, mu dáva väčšiu hodnotu než doteraz vyzbieraných 3 137 dolárov. Očakáva sa, že skončí v súkromnej zbierke, no Heffner dopĺňa, že existuje aj možnosť, že ho kupec vystaví v múzeu na verejný obdiv.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.