Luongo horí nadšením. „Ťažko to popísať,“ priznal po pozvánke od kanadskej reprezentácie

Robertovi Luongovi zazvonil telefón. Na druhom konci linky sa ozval Doug Armstrong, generálny manažér kanadskej reprezentácie na ZOH 2022. Opýtal sa ho, či prijme veľkú rolu. Bývalého brankára si Armstrong vyhliadol na miesto asistenta generálneho manažéra.

„Ak mám byť úprimný, bol som šokovaný, uzemnilo ma to,“ cituje Luonga TSN. „Naozaj som to nečakal. Myslel som si, že mi niekto volá, aby som šiel skautovať na nejaký mládežnícky turnaj. Potom som si ale uvedomil, že je to Kanada a Olympiáda 2022. Ťažko popísať to nadšenie, ktoré som zažil.“

Finálnu nomináciu do kanadského realizačného tímu sme sa dozvedeli včera. Mančaft na ZOH 2022 bude zostavovať hviezdne sexteto v zložení Doug Armstrong, Ken Holland, Ron Francis, Don Sweeney, Scott Salmond a Roberto Luongo.

Ako dodáva Armstrong, posledný menovaný tam nie je len pre jeho skúsenosti s chytaním a pomocou čo sa týka brankárskeho postu. Uvedomuje si, že 41-ročný rodák z Montrealu ukončil kariéru len pred dvoma rokmi a najlepšie pozná súčasnú NHL z pohľadu hokejistu.

Luongo má bohaté skúsenosti z olympiád. Zúčastnil sa troch v rade, chytal v roku 2006, 2010 a 2014. V roku 2010 doviedol národný tím k zlatu pred domácim publikom. Slovenskí fanúšikovia majú v pamäti najmä jeho výkon proti Demitrovi a spol. v semifinále turnaja.

Na ostatných dvoch turnajoch sa predstavil dokopy v troch zápasoch. Zo zlatej medaily sa radoval aj v Soči v roku 2014.

„Počas prvého turnaja v Turíne som bol ešte mladý chalan, prišiel som získavať nové skúsenosti,“ zaspomínal si. „Keď prišiel druhý pokus vo Vancouveri, už som bol známejší, ale pôvodne som tam išiel s tým, že budem dvojka a budem pripravený, ak bude potreba pomôcť. Napokon sa stalo, čo sa stalo. V Soči už som bol veterán a stal som sa dvojkou. Myslím si, že som mal rovnako dôležitú rolu ako štyri roky predtým. Nebol som podporou len pre Careyho Pricea, ale pre všetkých v kabíne. Snažil som sa byť lídrom a preniesť na chlapcov všetko, čo som mohol, s cieľom pomôcť im vyhrať.“

Carey Price, Carter Hart, MacKenzie Blackwood, Jordan Binnington, Matt Murray and Darcy Kuemper… Luongo má na výber. Na Floride sa učí, ako vypilovať brankárov a v roku 2022 môže potvrdiť, že vie, ako na to. Armstrong povedal, že sa Kanaďania nebudú štítiť vziať mladíkov.

„Budeme prihliadať na všetky detaily, aby sme sa uistili, že vyberieme to správne trio,“ sľubuje legendárny gólman.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.