Lankinen září v brance Hawks a říká si o pozici jedničky

Brankoviště Chicaga toho za poslední rok zažilo až až. Z kvalitního brankářského dua Lehner-Crawford nezbyly nic než vzpomínky a Hawks se trochu nečekaně rozhodli dát šanci trojici „bezejmenných“. Malcolm Subban a Colin Delia už sice měli v NHL jisté zkušenosti, nikdy ale na pozici jedničky týmu. To se zřejmě projevilo i na začátku sezóny – oba při svých úvodních startech v sezóně dostali nálož gólů a s Chicagem to nevypadalo dobře.

Co v takové situaci dělat, než zkusit experimentovat? Tím experimentem byl Kevin Lankinen, 25letý finský gólman, který předešlé 2 sezóny působil na farmách Blackhawks a sezónu začal pouze na taxi squad. Po pár zápasech můžeme konstatovat, že dát mu šanci byl vynikající tah, od svého nástupu Lankinen brankoviště Chicaga doslova opanoval.

Lankinen vlil krev do žil celému týmu Hawks, který se mimo jiné potýká s rozsáhlou marodkou. Jeho úspěšnost zákroků se blíží 94 %, navíc úspěšnost proti nebezpečným střelám (HDSV%) vytáhl až na 89 %. Pro srovnání – jeden z největších taháků free agency, Braden Holtby, má HDSV% na hodnotě 66,7 %. Rodák z Helsinek také vede celou ligu v „zachráněných gólech“ (goals saved above average – GSAA), když už Chicagu zachránil svými výkony 6.1 gólu.

Všechna data jsou samozřejmě ovlivněna stále malým vzorkem utkání, ale Lankinen zatím ukazuje, že svěřit pozici jedničky Hawks do jeho rukou, byl pro Chicago nejlepší možný nápad. Blackhawks přitom Kevina Lankinena podepsali jako volného hráče, v roce 2018 mu nabídli smlouvu poté, co svými výkony dotáhl HIFK k bronzové medaili ve finské lize.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.