Kokosy na ľade. Blackhawks podpísali jamajského reprezentanta

Celovečerný film inšpirovaný bobistami z Jamajky. Už len z tejto jednoduchej charakteristiky je viacerým z vás jasné, o čom hovoríme. Kokosy na snehu – tak znie názov kultového filmu mapujúceho ešte kultovejší príbeh štyroch Jamajčanov, čo si sadli do bobov a stali sa miláčikmi publika v Calgary v osemdesiatom ôsmom.

So snehom a ľadom sa pritom zoznamovali len krátky čas predtým.

Netreba ísť z radov NHL ďaleko, aby sme sneh v názve spomenutého filmu zmenili na ľad. Chicago Blackhawks totiž len nedávno podpísali zmluvu s mladíkom, čo sa jedného dňa môže stať prvým reprezentantom Jamajky v NHL.

Zoznámte sa s Isaakom Phillipsom. V piatom kole draftovaný obranca sa po troch sezónach v juniorskej OHL predstavil v tomto roku prvýkrát medzi profesionálmi. V drese Rockfordu IceHogs zaujal vedenie organizácie až natoľko, že ho odmenilo trojročnou nováčikovskou zmluvou.

Pamätníci NHL môžu oponovať – veď prvým Jamajčanom v lige bol Graeme Townshend. Pravda, bol rodákom z jamajského hlavného mesta, ani sám Phillips sa nenarodil na Jamajke. Lenže reprezentovať národné mužstvo ostrovnej krajiny nemohol. Aj keby chcel.

Jamajský hokej je v plienkach. Členom medzinárodnej federácie sa stal v roku 2012. Rastie, no na medzinárodných turnajoch sa ešte nezúčastňuje. Zbiera peniaze na svoj chod. Aby mohol oficiálne hrať, potrebuje nový štadión. Rád by šiel po vzore ďalšej exotickej hokejovej krajiny – Mexika. Za „prvý jamajský hokejový tím“ sa považuje ten, čo v roku 2018 odohral turnaj Team Elite Prospect Hockey Showcase v Toronte. Jeho členom bol aj Phillips.

Jamajka vyhrala!

Mužstvo bolo zložené poväčšine z kanadských juniorov s karibskými koreňmi. Ani Isaak Phillips koreňmi nie je tak úplne Jamajčan, hoci je pravdou, že má jamajské občianstvo. Jeho mama je Fínka, otec pochádza z ostrova Sv. Vincent. Všetky karibské krajiny si ale ani náhodou nemôžu dovoliť vlastné hokejové zväzy. Preto mohol byť turnaj v roku 2018 predzvesťou reprezentácie, čo spojí celý Karibik dokopy.

Predzvesťou toho, že Phillips bude prvý jamajský reprezentant v NHL.

ISAAK PHILLIPS

  • Narodil sa 28.9.2001 v kanadskom Barrie
  • Obranca, 190 cm, 88 kg
  • Draftovaný zo 141. miesta v roku 2020
  • Po výkonoch v AHL mu Hawks dali nováčikovskú zmluvu
  • Jeho mama je Fínka, otec z ostrova Sv. Vincent
  • Reprezentoval prvý jamajský národný tím, zväz s ním počíta i naďalej

Phillips sa narodil v Kanade a hokej hral odmala. Vyrastal len hodinu od Toronta, jedného z najhokejovejších miest sveta. V mnohom je podobný svojim rovesníkom. Jeho príbeh sa môže – aspoň oproti tomu bobovému – zdať „málo epický“.

Na druhej strane tu hovoríme o prvom hráčovi z piateho kola draftu 2020 so zmluvou v NHL.

Dopomohla mu aj pandémia. Len s pomocou unikátnej situácie, pre ktorú nemohol nastúpiť v OHL, musel naskočiť do radov profesionálov a udržať sa v AHL. Podarilo sa mu to na jednotku. V 17 dueloch zaznamenal šesť bodov za dva góly a štyri asistencie.

„Bolo to o učení sa,“ reaguje pre Chicago Sun-Times na prvú sezónu medzi seniormi. „U juniorov si môžete dovoliť niečo navyše – povedzme nepotrebný pohyb či držať puk o čosi dlhšie. Tu už sa všetko odohráva závratne rýchlo. Každý v tejto lige môže hrať aj na vyššom leveli a bojuje za to, preto sa musíte naučiť nové veci – ako hrať rýchlejšie, ako využívať telo. Takto sa snažím vzdelávať sa v každom zápase.“

Ak by zostal medzi juniormi, ku kontraktu by zrejme tak skoro neprišiel. Od novej sezóny už bude oficiálne zamestnancom Blackhawks. Rodičia boli po zistení šťastnej noviny dojatí, došlo aj na slzy. Phillipsa ale napriek všetkej radosti a eufórii čaká dlhý boj.

Ako sám povedal – každý môže hrať na vyššom leveli a každý za to bojuje. Od jesene mu budú vlastní spoluhráči zároveň konkurentmi.

Budúci ročník s najväčšou pravdepodobnosťou začne v AHL. Sám sebe, rodine i fanúšikom však dáva prísľub, že dá všetko, čo bude v jeho silách, aby sa čím skôr predstavil aj v drese s indiánom na hrudi.

Okrem misie v NHL ho čaká ďalšia. Zviditeľniť hokej na Jamajke a Jamajku na hokejovej mape. Zvládne to? A dotiahne niekam reprezentáciu „kokosov na ľade“?

Isaakov príbeh podpisom nováčikovskej zmluvy rozhodne nekončí.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.