Klan Hughesovcov pokračuje: Bude Luke druhou draftovou jednotkou rodiny?

Oh My Hockey|23. apr 2021 o 13:34

Už keď mal pätnásť, rozprávali o ňom v superlatívoch. Už vtedy bol "veľkým bratom", keďže vo fyzickom fonde predbehol svojich súrodencov o míľový krok. Zo slov Quintona a Jacka človek ihneď vycíti, ako sú na brata hrdí. Čoskoro spolu pravdepodobne budú zápoliť v NHL.

Quinn vlani bojoval o Calder Trophy, Jack sa pred sezónou 2020/21 ohromne zlepšil a zaradil sa medzi najdôležitejších hráčov Devils. A Luke? Ten má tiež hviezdny potenciál, dokonca sa nebojíme tvrdiť, že svojich bratov môže dokonca prekonať!

Najstarší z tria vychádzajúcich hviezd, Quinn, bol draftovaný v roku 2018 ako sedmička draftu. Jack ho nasledoval o rok, dokonca sa stal najvyššie draftovaným hráčom draftu 2019. Luke - ak skončí najhoršie siedmy - posunie túto bratskú trojicu na najvyšší stupienok.

Pred doteraz najúspešnejšie trio.

Pred bratov Staalových.

TRADÍCIU OBRANCOV NARUŠIL JACK

V histórii NHL nenapočítame veľa súrodeneckých orchestrov s takým talentom. Ba čo viac, dvaja bratia na pozícii draftovej jednotky? Už len tá predstava, keď vezmeme do úvahy, koľko mladých hokejistov sa pokúša každoročne uspieť a zlepšovať sa, vyznieva ako fantázia z hlavy hollywoodskeho režiséra.

O tom, či sa z Hughesovcov stanú ďalšie bratské legendy, zatiaľ môžeme iba polemizovať. Ktovie, čo o nich napíšeme v článku o dvadsať rokov, keď budú na sklonku kariéry resp. po jej konci. Amerike vyrástli klenoty - zatiaľ talentom. Ak pridajú tvrdú drinu - s čím dvaja starší nemajú problém - raz sa môžu stretnúť v najcennejšom drese na tých najslávnejších turnajoch.

Bratia Hughesovci majú šport v krvi. Presvedčte sa sami.

Vyrástli v rodine plnej hokejistov. Ich otec, Jim, hrával v druhej polovici osemdesiatych rokov za univerzitu v Providence, ktorej bol rok dokonca kapitánom. Bol produktívnym obrancom. Jeho štýlom sa inšpirovali ako Quinn, tak Luke. Začiatkom deväťdesiatych rokov to skúšal ako profesionál v nižších súťažiach, dokonca si odkrútil sezónu vo Švédsku, ale po sezóne 1990/91 sa dal na trénerskú dráhu.

Mama Ellen, zaslobodna Weinbergová, reprezentovala Spojené štáty americké na majstrovstvách sveta v roku 1992. Aj ona bola obrankyňou. V piatich dueloch šampionátu zaknihovala štyri asistencie a pre svoju krajinu získala striebro.

V rodine obrancov (z ktorej sa vymyká iba Jack) to ani zďaleka nie je všetko! Strýko Marty Hughes je od brata Jima mladší o dvanásť rokov. Takisto bol univerzitným obrancom, hral v Bostone, neskôr to skúšal v ECHL či Škótsku. Do NHL sa nikdy nepozrel.

A v Bostone hral ešte jeden člen rodiny, bek Teddy Doherty, bratranec bratov Hughesovcov. V poslednej sezóne v NCAA sa stal kapitánom univerzitného mužstva a rovnako ako strýko Marty hrával v ECHL. Vyskúšal si aj AHL, ale len na jeden zápas. Kariéru ukončil po sezóne 2016/17.

ZAMRZNUTÉ KURTY

Už teraz sú Quinn a Jack omnoho úspešnejší ako ich rodinní príbuzní. Čo im pomohlo k tomu, aby si hokej tak zamilovali?

Iste, žili v rodine hokejistov, no kľúčová bola práca otca Jima. Pracoval ako asistent trénera v Bostone Bruins a neskôr v Toronte Marlies (AHL). Neskôr dostal funkcionársku rolu v Toronte Maple Leafs. Presťahovanie do najväčšieho kanadského mesta bolo - ako na to spomína Jim - pre vývoj jeho ratolestí kľúčové.

Od roku 2006 nebolo zimného víkendu, aby ste nevideli Hughesovcov na ľade zaliateho tenisového kurtu. Ich nadšenie zdieľali ako otec, tak mama Ellen. Podporovali ich, neváhali s nimi na ľad vyraziť s taškami na pleciach hoci aj skoro ráno, predtým, než sa tam objavili ďalší ľudia.

"Práve vtedy, keď mohli hrať vonku, budovali svoju lásku k hokeju," myslí si Jim, ktorého cituje ESPN. "Nebol to tréning. Proste tam šli, aby sa mohli zabaviť. A so zábavou medzi nimi vždy bolo aj súťaženie."

Súťaživosť medzi súrodencami pravdepodobne poznajú všetci, čo s nejakými vyrastali. Ich otec pri spomienkach na vyrastanie Hughesovcov nikdy neopomenie, že koľkokrát niečo robili, snažil sa každý jeden z nich byť tým najlepším.

A to im pomohlo v rozvoji kariéry.

Bratia si myslia, že nebyť otca, nikdy by sa z nich nevyprofilovali hokejisti, akými sú dnes. "Veci, o ktorých hovoril 20-ročným prospektom, nám rozprával, keď sme mali dvanásť," spomína Jack. "Kedykoľvek sme spolu pozerali zápas, vyzeralo to, akoby sme mali konzultáciu s video trénerom."

Keby ste sa bratov Quintona a Jacka pred pár rokmi opýtali, kto je najlepší z rodiny, ukázali by na seba navzájom. Luke bol vtedy ešte "zasran". Hughesovci sú však v dnešnej dobe najviac "fun-to-watch" bratskou trojicou, a to aj pre dávku mysterióznosti, keďže nevieme, ako sa v NHL uchytí najmladší z nich. Preto bude zaujímavé zisťovať, ako na podobnú anketu budú reagovať, keď budú všetci traja stabilnými súčasťami svojich klubov.

Kde ale zakotví Luke a z akého miesta si ho vyberú?

TUHÝ BOJ O JEDNOTKU

O tom, že majú Hughesovci v rámci NHL už dobré meno, nemusíme dlho debatovať. Ich talent je nesporný a podobné nádeje sa vkladajú aj do najmladšieho člena klanu. Stávka naňho ako na jednotku však nikdy nebude tak jasná, ako keď na draft čakal prostredný Jack.

V roku 2019 o post prvého vybraného súperili Jack Hughes a Kaapo Kakko. Americký útočník vyrastal za morom, preto Európania videli väčšiu hviezdu v Kakkovi, ktorý okrem Fínska zažiaril aj na seniorských majstrovstvách sveta na Slovensku. Pri pohľade na celkové preferencie klubov a riporty skautov mal ale väčšie šance Jack. A predpovede sa naplnili.

Bob McKenzie, azda najpovolanejší zo všetkých, čo robia draftové rankingy, zaradil o rok pred Jackom Quintona na ôsmu priečku. Vybrali ho zo siedmej pozície, nebol teda ďaleko od skutočného výsledku.

Len pred pár dňami internet obehli ďalšie McKenzieho hodnotenia. Tentoraz si do parády vzal draftový ročník 2021. Jeho najnovší ranking má vysokú pridanú hodnotu, keďže ho skúsený novinár skladal spoločne so skautmi klubov NHL.

Jasnou jednotkou v ich očiach bol obranca Owen Power. Hoci sa tohtoročný súboj o jednotku zdá byť nesmierne vyrovnaný a nevypočítateľný, oslovení skauti mali jasno. Luke Hughes v rankingu uzatváral prvú päticu, zároveň bol tretím najvyššie hodnoteným zadákom. Pripomíname, že draft 2021 je čo sa týka bekov nadpriemerný.

Luke ako druhá draftová jednotka rodiny? Nie je to nemožné, no existujú i pravdepodobnejšie scenáre.

Vyššie sme písali o nevypočítateľnosti. Owen Power či Matt Beniers - to sú talenty so slušnými šancami na pozíciu jednotky. Rankingy skautov sa však vo veľkej miere rôznia, za čo určite môže aj posledná chaotická sezóna. Za príkladom nemusíme ísť ďaleko, stačí zostať na webe Oh my Hockey.

AKO QUINTON, LEN FYZICKEJŠÍ

Náš oficiálny draftový ranking bude mať ešte jedno posledné vydanie. Naposledy sme ho aktualizovali na prelome zimy a jari. Jednotkou je Owen Power, dvojkou Brandt Clarke, trojkou Matt Beniers. Štvrtá priečka patrí Lukovi Hughesovi.

Umiestnenie amerického obrancu vyznieva ako kompromis. Samuel Tirpák, jeden zo zakladajúcich členov blogu a jeho hlavný skaut, ho vo svojom osobnom draftovom rankingu zaradil na siedme miesto. Jakub Hromada, náš redaktor a skaut, ho však má na prvej pozícii!

Prečo?

"Luke Hughes je pre mňa najlepším hráčom tohto draftu. Niekto uprednostňuje Beniersovu rýchlosť, iných uchvátila Powerova všestrannosť. Hughes má z nich ale najväčší potenciál a jeho zručnosti mi nedovolia zaradiť ho v mojom rebríčku inde ako na samotný vrchol," reaguje Hromada, mimo nášho portálu aj hlavný európsky skaut webu Recruit Scouting. "Jeho hra potrebuje trochu učesať, mnohokrát totiž zabúda na to, že je vlastne obranca a až príliš často sa zabúda v útoku. Podobné problémy však mal aj jeho starší brat Quinn. Luke navyše urobil v sezóne 2020/21 obrovský pokrok v defenzívnej činnosti. Nikdy sa na ľade nebude vznášať rovnako ako Quinn, avšak s pukom dokáže takmer totožné veci. A to je o desať centimetrov vyšší! Predstavte si teda Quinna Hughesa, pridajte desať centimetrov a defenzívne a fyzické schopnosti. Voilà - to je Luke Hughes v NHL."

Benjamín bratskej trojice vníma fakt, že má bratov už zabehnutých v najlepšej lige sveta, ako výhodu. Jeho najbližší mu môžu poradiť, čo robiť, ukázať mu "tipy a triky". Na druhú stranu sa od Luka po nástupe jeho bratov do súťaže budú očakávať rovnaké výkony.

"Nemyslím si, že budem na seba vyvíjať nejaký tlak, koniec koncov, je to hra, ktorú som si sám vybral a ktorú milujem. Keď o tom rozmýšľam v takom slova zmysle, myslím si, že by som nemal pociťovať tlak, veď hokej je hlavne zábava," reagoval Luke pre TSN na otázku o vysokých očakávaniach počas minulého leta.

Medzi bratmi nikto nevyčnieva. Luke si myslí, že všetci sú vo všetkom zhruba rovnako dobrí, hoci by povedal, že on je najlepší v basketbale. Hovorí, že kým Quinn je introvert a Jack extrovert, on je niekde medzi nimi. Bratia vraj žiarlia na jeho výšku (188 cm). Tú zdedil po starom otcovi.

Slová Jakuba Hromadu sa potvrdili v tom, ako Luke porovnal seba a Quintona. Povedal, že sú si na ľade v mnohom podobní, no on hrá viac do tela. Lukovými vzormi sú Charlie McAvoy a Zach Werenski. Od prvého sa snaží pochytiť chytrosť a fyzickú hru, druhý k tomu pridáva aj produktivitu.

Pred sezónou si prial, aby dostal príležitosť pre USA vybojovať zlato z majstrovstiev sveta do osemnásť rokov, čo kedysi dokázal Quinn. Zároveň je to posledná veľká medzinárodná udalosť, na ktorej sa môžu ukázať prospekty najbližšieho draftu. Nanešťastie to nie je pandémia, ktorá mu v tom zabráni.

17-ročný obranca sa momentálne lieči po operácii nohy. Nehral už mesiac a pol, aktuálne maróduje. V tejto sezóne však stihol odohrať slušnú porciu 56 zápasov, čo je dosť na to, aby presvedčil skautov. Iste, neúčasť na blížiacom sa svetovom šampionáte ho musí poriadne mrzieť, avšak v súvislosti s draftom už ukázal, čo mohol.

Bratské trio má možnosť zapísať sa do histórie od momentu, čo zaznie meno najmladšieho na drafte.

Ak bude Luke Hughes draftovaný najneskôr na siedmej pozícii najbližšieho vstupného výberu nováčikov, Hughesovci predbehnú Staalovcov a po súčte sa stanú najúspešnejším bratským triom v histórii draftov do NHL.

Podarí sa im to?

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov