Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

KHL čelí obrovskému problému! Koronavírus má momentálne 87 hráčov

3 min read

Síce Kontinentálna hokejová liga otvorila svoje brány a začala sezónu v podstate v riadnom termíne, rozhodne si jej začiatok predstavovala inak. COVID-19 totiž odkladá či kontumuje mnohé z jej zápasov. Do iných musia kluby nastupovať oslabené a využiť hráčov z juniorky či rezervných tímov.

Počet pozitívne testovaných hokejistov už v druhej najväčšej svetovej lige prekročil hranicu dvesto. Ako potvrdil sám prezident súťaže, Alexej Morozov, aktívnych prípadov je 87. Ďalších 132 už sa z choroby vyliečilo.

Situáciu pozorne sledujú aj v NHL, keďže niektoré tamojšie kluby vyslali svojich mladých hráčov rozohrať sa pred začiatkom kempov práve do KHL. Sú nimi napríklad Klim Kostin (St. Louis Blues -> Avangard Omsk), Daniil Tarasov (Columbus Blue Jackets -> Salavat Julajev Ufa) či Alexej Protas (Washington Capitals -> Dinamo Minsk).

Mnohí sa zhodujú, že sa situácia vymkla spod kontroly.

„Určite všetci dobre vidíte, že je to komplikovaná situácia,“ vyjadril sa Morozov pre oficiálny ligový web. „Neznamená to však, že to nemáme pod kontrolou. A tu by som sa chcel poďakovať našim klubom a ich riaditeľom, ktorí veľmi dobre chápu, v akej sa momentálne nachádzame pozícii. Hráči musia vynechávať zápasy, platí to aj o najväčších hviezdach. Napriek tomu sa však pokračuje v sezóne, kluby povolávajú juniorov aj hráčov rezervných tímov. Liga a kluby pracujú na spoločnom cieli, a keď všetci pochopia danú úlohu a urobia všetko, čo sa od nich požaduje, môžeme prekonať spoločné ťažkosti.“

Viacero duelov sa už odložilo na iné dátumy, no vedenie súťaže si uvedomuje, že nemôže odložiť všetky. Došlo by k výraznému porušeniu plánovaného harmonogramu. Ďalšie zápasy boli skontumované. Naposledy takto dopadol Lokomotiv Jaroslavľ, ktorý po kontumácii prehral s Kunlunom.

Pritom predošlé stretnutia, počnúc tým v Soči, im iba preložili. Tieto prípady boli dosť zvláštne. Traja hráči Jaroslavľu boli pozitívne testovaní, a teda ostali v domácej karanténe. Zvyšok tímu došiel na zápas, no viacero hráčov vykazovalo jasné príznaky ochorenia, preto sa liga rozhodla tento i nasledujúci zápas preložiť.

Liga však nemôže odkladať donekonečna. „Môžem povedať, že Lokomotivu sme oznámili, že ak sa nezúčastní najbližších zápasov, budeme ich musieť kontumovať. Sme oboznámení o tom, že klub robí všetko preto, aby čím skôr zlepil mančaft a pokračoval v sezóne.“

Celé pravidlá súťaže sú komplikované. Napríklad Jokerit Helsinki, hoci nemôžu nastúpiť, musia mať svoje zápasy preložené, nakoľko sú zo zahraničia a nemajú žiaden rezervný tím. Barys Astana také mužstvo síce má, ale aj tam prepukol COVID-19.

KHL sa nachádza v skutočne nezávideniahodnej situácii a je ťažké predpovedať akúkoľvek budúcnosť. Prerušenie sezóny pre Rusov zatiaľ nie je na programe dňa, hoci by všetky mužstvá mali nastúpiť v juniorskom zložení. „Momentálne takúto možnosť nezvažujeme,“ potvrdil Morozov. „Samozrejme, že pandémia je komplikovaná situácia a nikto nedokáže určiť, ako sa vyvinie, ale zatiaľ nie je nutné prerušovať ročník.“

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.