Keď sa plnia sny: Bratia Svečnikovovci nastúpia proti sebe v NHL

Národná hokejová liga ponúkne v dnešnú noc poriadnu nádielku zápasov. Päť z nich sa hrá o jednej ráno nášho času. A v jednom z nich nastúpia ruskí bratia, ktorí na šancu zahrať si proti sebe v najlepšej súťaži sveta už nejaký ten čas čakajú.

Detroit Red Wings proti Caroline Hurricanes, alias Jevgenij Svečnikov proti Andrejovi Svečnikovovi. Kým sa tímy stretávali v posledných dvoch sezónach, prvý menovaný to nikdy nedotiahol na súpisku „červených krídel“. Dnes je situácia iná.

„No, to čakanie trvalo hodnú chvíľu,“ povedal starší z dvojice, Jevgenij, pre Detroit Free Press. „Hovoril som s rodičmi pred tréningom. Sú extrémne nadšení. Bude to špeciálny deň, špeciálny zápas. Keď som hovoril s otcom, hovoril som mu, že len nech si to predstaví. Dvadsaťročné čakanie sa dnes skončí.“

V Kazani, kde bývajú Svečnikovovci, budú tri ráno. Dnes už majú možnosť naladiť si NHL, hoci v dobe, keď dvojica Jevgenij-Andrej vyrastala, boli príležitosti na podobný hokejový zážitok značne obmedzené. Obaja sa zhodujú, že na NHL začali myslieť až po odchode do zámorskej juniorky.

Jevgenij zažíva produktívny štart do sezóny. V troch zápasoch na farme zaknihoval dva body. Rovnaký počet duelov už stihol aj za Detroit, avšak so ziskom troch bodov za dva góly a asistenciu. Mladší, ale slávnejší Andrej už odohral 22 duelov, pripísal si 17 (7+10) bodov.

Andrej má stále len dvadsať rokov, no o svojom umení už nemusí nikoho presviedčať. V NHL preslávil gól a lá Granlund, vlani bol po Sebastianovi Ahovi a Teuvo Teräväinenovi tretím najproduktívnejším mužom v zostave Canes. Pozbieral 61 bodov. V prebiehajúcom ročníku je takisto tretí – spoločne s Jordanom Staalom.

Brata Jevgenija draftovali „červené krídla“ v roku 2015 z 19. pozície. Na prvú plnú sezónu v NHL stále čaká. V štyroch sezónach, ktoré strávil v profilige, štartoval len v 23 stretnutiach. Zvyšok si odkrútil na farme, odkiaľ má jeden majstrovský titul.

Na zápolenie s bratom sa teší. A vie, že rodičia tiež. „Tento zápas si určite pozrú,“ hovorí. „Dúfam, že si k tomu kúpili dosť vína alebo piva.“

Štart Jevgenija nie je úplne stopercentný. Kouč Blashill nerád zverejňuje finálne nominácie v predstihu, no z tréningu sa dá vyčítať, že 24-ročný krídelník bude hrať s Lukom Glendeningom a Darrenom Helmom. Jeho šanca prišla skrz zranenia.

Do zostavy sa dostal až po zranení Dylana Larkina. Šancu pevne uchopil, odvďačil sa spomínanými tromi bodmi. „Cítim sa veľmi dobre. Cítim sa sebaisto na puku, viem, čo mám robiť. Len sa musím stále posúvať vpred a zlepšovať, pokračovať v produktivite,“ dodal Svečnikov starší.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.