St. máj 27th, 2020

Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

Joe Thornton mohol skončiť v Anaheime. Chýbali len minúty

3 min read

Zdroj obrázku: AP

Joe Thorntona dnes poznáme ako jedného z najobľúbenejších a najlepších hokejistov v histórii San Jose Sharks. Na sekundu na to ale zabudnite a preneste sa do paralelného vesmíru. Presne tam je „Jumbo Joe“ legendou Anaheimu Ducks, úhlavného rivala Sharks. Fanúšikom „žralokov“ sa pri tejto myšlienke možno zdvihne žalúdok.

Mohol to byť príbeh dneška. Thornton skutočne mohol byť mužom ovenčeným rekordmi a slávou, ale v drese Ducks. Tvrdí to Brian Burke, ktorého Mighty Ducks of Anaheim najali na pozíciu generálneho manažéra pred výlukou v ročníku 2004/05.

Ten musel rozmýšľať, ako priviesť organizáciu na správnu cestu a urobiť z nej ašpiranta na titul. V Kalifornii totiž majú aj mali veľkú konkurenciu Kings a Sharks. A pred sezónou 2005/06 Burke skutočne usilovne pracoval na trejde, ktorý by poznačil hokejový svet. Pripravoval ponuku pre Boston Bruins. Hlavný cieľ – Joe Thornton.

„Existujú trejdy, v ktorých som bol aktívny, no hráča som nezískal,“ povedal Burke pre Sportsnet. „Najzaujímavejší z nich je Joe Thornton. Naozaj sme ho chceli v tej dobe, keď ho Bruins vymenili a myslím si, že sme ponúkli vynikajúcu ponuku v to ráno, keď ho vytrejdovali, pričom sme nevedeli, že už ho poslali do San Jose. Myslím si ale, že sme ponúkli obrovskú dohodu, oveľa viac, než čo Bruins dostali.“

„Nepoviem vám, ktorí hráči mali byť vymenení, ale jedna časť trejdu bola: „Ochránim si piatich hráčov a vy mi povedzte, koho chcete.“ A to sme mali skutočne skvelý tím. Bol to neskutočne dobrý tím. Čiže keď si chránite piatich, aj ten šiesty je naozaj veľmi dobrý hráč. Plus prvé kolo, plus niečo… chceli sme im poslať balík. Rozprávali sme sa o zmysluplnom hráčovi, výbere v prvom kole a nejakých mladíkoch. A oni namiesto toho uzavreli dohodu so San Jose. Až mi z toho zabehlo. Mike O´Connell bol manažérom Bostonu, veľmi dobrý chlapík, ale ani som nevedel o tom, že má v úmysle predať ho.“

Burke nepovažoval ponuku od Sharks. ktorá sa vedeniu Bostonu zapáčila, za dostatočnú. Bruins zinkasovali troch hráčov – Marca Sturma, Brada Stuarta a Wayna Primeaua. 27-ročný Nemec Sturm prišiel ako trojnásobný dvadsaťgólový strelec. 26-ročný Stuart sa považoval za budúceho víťaza Norris Trophy a 29-ročný Primeau znamenal skôr posilu do nižších útočných formácií.

Pravdou ale je, že Burke v prvom kole draftu získal Bobbyho Ryana. K Thorntonovi by vtedy pravdepodobne musel pribaliť Ryana Getzlafa či Coreyho Perryho. Ostáva to len v hypotetickej rovine, avšak konečný výsledok ho mrzieť nemusí.

Pred sezónou 2006/07 vyskladal mužstvo, ktoré do Anaheimu prinieslo Stanley Cup. Ducks sa tak stali prvým kalifornským klubom s najcennejšou trofejou na konte. Sharks aj s Thorntonom mali takisto veľa šancí, no nikdy to nepretavili do túženého úspechu. A aj vždy veselý Thornton, uvedomujúc si, že jeho kariéra sa kráti, je z toho skľúčený.

Aj tak si ale predstavte, že by dnes Jumbo Joe obliekal dres Anaheimu. Šialené, čo?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.