Jeremy Swayman chytil šanci za pačesy, chválí ho trenér Bruins

Je velmi výjimečné, že v sezóně prostřídáte v brance všechny 4 gólmany. Ještě výjimečnější pak je, když chytají všichni natolik dobře, že si zaslouží svůj čas v brankovišti. V takové situaci se nyní ocitli v Bostonu, kterému vypadla dvojice Rask-Halák a na řadu tak přišlo mládí. Nejprve dostal prostor český gólman Dan Vladař, aby následně uchvátil svým vstupem do NHL Jeremy Swayman. Jedním z příjemně potěšených byl i trenér Bruins, Bruce Cassidy.

„V tomhle věku většinou gólmani v NHL ještě nejsou, nevím, jestli jsem někdy viděl v NHL tak mladého a přitom tak vyzrálého brankáře. Plán byl, aby se s Vladařem a Keyserem dělil o čas v Providence, ale situace je, jaká je. Vypadl nám Tuukka kvůli zranění, Halák kvůli covidu, což otevřelo dveře jiným. Nejdřív Vladařovi, teď Swaymanovi. Musím Jeremyho pochválit, zatím se ukazuje velmi dobře.“

O 22letém brankáři se mluví už od dob jeho působení na University of Maine, kde loni vyhrál cenu pro nejlepšího gólmana NCAA. Předpokládá se, že by v budoucnu měl převzít otěže jedničky Bostonu. V čem u něj vidí Cassidy takový rozdíl oproti jiným strážcům klece?

„Myslím, že se všichni shodneme, že gólmani dokáží být úspěšní, když vystupují agresivně, ale zároveň mají situace pod kontrolou. V tom vidím hlavní rozdíl, že umí zachovat klidnou hlavu. Neštěká po rozhodčích, po spoluhráčích nebo lavičce. Je soustředěný na hru, ať se děje, co se děje,“ popisuje 55letý trenér.

Cassidy také poukázal na srovnání s Carterem Hartem, který loni měl podobně fascinující začátek v lize, letos se mu ale tolik nedaří.

„Je jasné, že i Jeremy časem bude mít nějaké nepovedené zápasy, možná výpadky formy. Podle mě to ale jen ukáže, jakým gólmanem opravdu je, jak se z toho dokáže oklepat,“ myslí si trenér Bruins. „Chce to nějaký časový odstup, než si člověk řekne – jo, má na to, může být jednička. Používám Harta jako příklad, protože o něm všichni loni mluvili a letos měl nejen on, ale i celá Philadelphia pár nevydařených zápasů. Jak ho to ovlivní? To je věc, kterou je potřeba si vyhodnotit až za nějaký čas, stejné to bude se Swaymanem.“

„Teď, v současné situaci, nám dává každý zápas šanci vyhrát, vytáhne důležitý zákrok v pravý čas, i když tým tak dobře nehraje. Zatím ho nic nevyvedlo z míry, což se ukazuje na jeho číslech a vyhraných zápasech. Ale budoucnost má ještě před sebou,“ zakončuje Cassidy.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.