Je deviatkou draftu, skolil ho covid: Som rád, že vôbec žijem, vraví Marco Rossi

Doba pandémie, v ktorej žijeme, sa, žiaľ, postarala aj o poriadne smutné príbehy. Covid je nevyspytateľné ochorenie. Kým jedných zasiahne tak, že ani necítia, že v sebe niečo majú, iným privodí obavy o vlastný život. Bohužiaľ, aj mladým ľuďom.

Jedným z takých je Marco Rossi. Generačný talent rakúskeho hokeja si po majstrovstvách sveta juniorov musel dať nútenú pauzu od hokeja. Všetko sa pritom začalo nevinne.

19-ročný útočník prekonal koronavírus ešte pred svetovým šampionátom. Vtedy trénoval so švajčiarským ZSC Lions (NLA). Pred majstrovstvami musel absolvovať karanténu a keďže mal len mierne symptómy ochorenia, po jej skončení sa pripojil k juniorskej reprezentácii Rakúska.

Paradoxne mu ochorenie spôsobilo najväčšie komplikácie až vtedy, keď si myslel, že je z najhoršieho vonku. Napadlo jeho srdce a následkom toho mu doktori zistili ťažkú diagnózu.

So spoluhráčmi skončil na očakávanej piatej priečke v skupine. V štyroch zápasoch ako kapitán nebodoval ani raz. A – podľa vyjadrení lekárov – bolo dobré, že k žiadnemu prekvapeniu zo strany Rakúšanov nedošlo. Mohlo to pre Rossiho dopadnúť oveľa horšie.

„Lekári mi povedali, že ak by som na tom turnaji odohral o jeden zápas viac, pokojne sa to mohlo skončiť úplne ináč,“ hovorí pre The Athletic Rossi. „Som vďačný Bohu, že ma v tom nenechal. Proste som šťastný, že som ešte stále nažive.“

Na koreň problému sa prišlo pred začiatkom prípravy s Minnesotou Wild. Tú mal ich prvý výber v poslednom drafte absolvovať, hoci sám ešte pociťoval únavu. Neprešiel zdravotnou prehliadkou. Ukázala zápal srdcového svalu, myokarditídu.

Podľa Rossiho sa jeho stav vážne zhoršil. Odletel domov do Rakúska.

„Každý deň, keď som si líhal spať, som sa pýtal sám seba, či sa ešte zobudím,“ spomína na chvíle úzkosti. „Vždy pred spaním som bol veľmi smutný a plakal som, bál som sa. Opýtal som sa rodičov, či by nemohli zostať pri mne, kým zaspím. A každé ráno, keď som sa prebudil, som za to bol nesmierne vďačný.“

Ťažké zovretie choroby po niekoľkých dňoch, našťastie, povolilo a Rossiho stav sa zlepšil. Zápal myokardu je ale beh na dlhé trate. Rakúsky talent od vyrieknutia diagnózy nehral. Do polovice mája bude absolvovať vyšetrenia a ak budú vykazovať pozitívne výsledky, bude môcť začať pomaly trénovať na najbližšiu sezónu.

Jeho tréning momentálne spočíva v prechádzkach a nenáročných cvičeniach na udržanie si mobility.

„Zvykol som trénovať každý deň a naozaj tvrdo,“ spomína Rossi na dni predtým. „Počas prvých dní to bolo pre mňa niečím novým, cítil som sa zvláštne, keď som len tak sedel na gauči a pozeral filmy. Trhalo mnou. Chcel som niečo robiť.“

K zdravotnej stránke hráča sa vyjadril i jeho agent Serge Payer. Vraví, že zápal podchytili rýchlo, čo mu dáva väčšie nádeje na plnohodnotný návrat: „Ešte sa doliečuje. Sme veľmi, naozaj veľmi vďační lekárom v Minnesote, že na tie komplikácie prišli. Ani nechcem vedieť, čo by sa mohlo stať, ak by sa im to nepodarilo.“

One thought on “Je deviatkou draftu, skolil ho covid: Som rád, že vôbec žijem, vraví Marco Rossi

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.