Oh my Hockey

Prenikni hlbšie do sveta NHL

Hromasův názor: Hughes, Kakko, nebo Dach? Pořadí není vše

5 min read

Zdroj obrázku: nhlpa.com

O Jacku Hughesovi a Kaapo Kakkovi toho bylo během sezóny namluveno i napsáno opravdu mnoho. A většinou to nebyla zrovna pozitivní slova. Ani jednomu přechod do NHL nevyšel podle očekávání, na druhou stranu ze třetího místa draftu se zjevilo překvapení. Kirby Dach nefiguroval v predikcích takto vysoko, na řadu měl přijít na konci první desítky, Chicago ale prokázalo odvahu a Dacha vzalo z třetí pozice. A tento čin sklidil ovoce hned v první sezóně.

Základní čísla vypadají u všech podobně.

Jack Hughes 7+14 – 21 bodů
Kaapo Kakko 10+13 – 23 bodů
Kirby Dach 8+15 – 23 bodů

Rozdíly jsou minimální, hráli tedy všichni stejně kvalitně? Porovnávat výkony těchto tří se zdá být jednoduché. Vyčtení ze statistik, nakoukání zápasů nebo poslouchat názory expertů zvládne každý. Nejdůležitější je si ale uvědomit, jakou měli tito hráči výchozí pozici.

Hlavní položkou jsou očekávání. Ani zdaleka nebylo na Hughese, Kakka a Dacha nahlíženo stejně. Dach byl daleko daleko za popularitou, kterou zbylí dva měli. Od něj nikdo nečekal, že do NHL naskočí v sezóně hned po draftu. Přesto to dokázal. Tudíž ačkoli mají všichni tři velmi podobná čísla, nejvíce se dařilo Dachovi, který jako jediný očekávání předčil.

A nejen to, právě on byl tím celkově nejlepším. Pojďme se podívat na další statistiky, které sice neříkají vše, ale jistý směr naznačují.

Nejprve je dobré zmínit, kolik prostoru každý z hráčů v rámci svého týmu na ledě dostával. Nejvíce příležitostí na sbírání kanadských bodů měl Jack Hughes, jenž mezi mantinely strávil v průměru 15 minut a 52 vteřin na zápas. Kakko s Dachem měli čas na ledě takřka stejný, Fin 14:17, Kanaďan 14:16.

Bodová produkce na 60 minut hry

Jack Hughes – 1,3 bodu
Kaapo Kakko – 1,46 bodu
Kirby Dach – 1,51 bodu

Statistika +/-

Ano, stále populárnější je názor o zbytečnosti a irelevantnosti této statistiky, kus pravdy na tom skutečně je. I přes to je dobré v souvislosti těchto hráčů na tato čísla upozornit.

Jack Hughes – -26
Kaapo Kakko – -23
Kirby Dach –  -1

Vstřelené branky na 60 minut hry

Výsledné číslo započítává počet gólů vstřelené týmem za přítomnosti hráče na ledě. Jsou to tedy plusové body a branky v početní výhodě.

Jack Hughes – 1,4 gólu
Kaapo Kakko – 1,27 gólu
Kirby Dach – 2,52 gólu

Obdržené branky na 60 minut hry

Výsledné číslo započítává počet obdržených gólů za přítomnosti hráče na ledě. Jsou to tedy mínusové body i branky v početní nevýhodě.

Jack Hughes – 2,77
Kaapo Kakko – 3,14
Kirby Dach – 2,23

Procentuální zastoupení na gólech týmu

Výsledné procento je poměr kanadských bodů hráče ku celkovému počtu branek vstřelených týmem v rámci celé sezóny.

Jack Hughes – 11,1 %
Kaapo Kakko – 9,8 %
Kirby Dach – 10,8 %

Corsi

Statistika Corsi je v zámoří velmi populární, sleduje střely na branku, mimo branku i ty zblokované. Sečtou se, podobně jako u statistiky +/-, kladná a negativní čísla. Výsledná hodnota je udávána v procentech. Takže jednoduše, vše nad 50 % je úspěch, pod 50 % zlé. Přímo 50 % znamená rovnováhu mezi šancemi svého týmu i soupeře.

Dost možná je tato statistika nejhodnotnější ze všech, míra střelecké převahy většinou výrazně ovlivní a určí chod i výsledek zápasů. Navíc bývá stabilní, málokdy hráč či formace ztratí schopnost určovat tempo hry.

Jack Hughes – 45,7 %
Kaapo Kakko – 43,5 %
Kirby Dach – 48,4 %

V těchto šesti statistikách jen v jedné nedominoval Dach. Nejsou zvoleny záměrně, aby byl Dach ze všech nejvíce vychválen, ale leccos to ukazuje. Pro ty, kteří chtějí slyšet i protiargument, jeden menší existuje.

Jsou jimi spoluhráči všech tří hráčů. S největším jménem hrál jednoznačně Kirby Dach, když dostal v několika zápasech příležitost hrát vedle Patricka Kanea. Nejhorší pozici v týmu měl jednoznačně Kaapo Kakko, který kdyby obdržel více prostoru například vedle Panarina nebo Zibanejada, jeho čísla by možná vypadala jinak. Každopádně trenér Quinn měl důvod ho do první formace nedávat a Fin to musel respektovat.

Spoluhráči Jacka Hughese
40 % Kyle Palmieri
40 % Wayne Simmonds
24 % Taylor Hall

Spoluhráči Kaapa Kakka
46 % Brett Howden
37 % Filip Chytil
27 % Brendan Lemieux

Spoluhráči Kirbyho Dacha
46 % Alex DeBrincat
27 % Patrick Kane
25 % Dylan Strome

Nejčastější formace Jacka Hughese
13,7 % Taylor Hall – Jack Hughes – Kyle Palmieri
13,1 % Jack Hughes – Pavel Zacha – Wayne Simmonds
12,2 % Jack Hughes – Nico Hischier – Kyle Palmieri

Nejčastější formace Kaapa Kakka
16,9 % Brett Howden – Filip Chytil – Kaapo Kakko
15,3 % Brendan Lemieux – Brett Howden – Kaapo Kakko

Nejčastější formace Kirbyho Dacha
17,5 % Alex DeBrincat – Kirby Dach – Dylan Strome
9,9 % Zack Smith – Kirby Dach – Ryan Carpenter

Z čísel vyplývá, že všichni byli poměrně velkými cestovateli. Vůbec největším byl Jack Hughes, což dokazuje i jeho nejčastější varianta formace. V ní totiž aspiruje Taylor Hall, který se po 30 duelech stěhoval do Arizony.

Podmínky měl nejlepší tedy Kirby Dach. Otázkou zůstává, proč? Zasloužil si je, nebo byl pro tuto roli předem předurčený a bylo jasné, bez ohledu na výkony, že u Blackhawks zůstane?

3 thoughts on “Hromasův názor: Hughes, Kakko, nebo Dach? Pořadí není vše

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.