Hokej sa hral v Čechách ešte pred NHL. Predstavujeme vám Mistrovství zemí koruny české

Oh My Hockey|17. nov 2020 o 11:41

Keď bol hokej ešte len vo svojich plienkach, už vtedy bolo jeho čaro objavované aj v Európe. Síce sa za jeho vynálezcu považujú Kanaďania, no už na začiatku 20. storočia začínal pomaly, ale isto naberať svoj globálny charakter.

Písal sa rok 1909 a síce sa v zámorí o Stanley Cup už dlhšiu dobu hralo, o niečom tak veľkom ako NHL sa zatiaľ nechyrovalo. Ba čo viac, reálne zatiaľ neboli ani majstrovstvá sveta a iné veľké medzinárodné turnaje, no lokálne súťaže už začali naberať reálne kontúry.

To bol prípad českých hier s názvom Mistrovství zemí Koruny české.

Bol to turnaj hraný na území Rakúsko-Uhorska, ktorého sa mohli zúčastniť kluby spadajúce pod krajiny Koruny české, čiže z územia spadajúceho pod zvrchovanosť českého kráľa (v tej dobe, samozrejme, už súčasť Rakúsko-Uhorska). Išlo o prvú organizovanú súťaž v hokeji, vo vtedajšej tlači nazývanom ako "kanadský hockey", v celej rakúsko-uhorskej monarchii.

Ešte pred začiatkom prvých majstrovstiev sa českí hokejisti predstavili aj na medzinárodnom klubovom turnaji. Išlo o SK Slavia Praha, teda klub, ktorý zohral najdôležitejšiu rolu aj čo sa týka Mistrovství zemí Koruny české. Na turnaj konajúci sa 23. až 25. januára vo francúzskom Chamonixe vycestovali reprezentanti na vlastné náklady.

Päticu Slavistov na pokyn Českého svazu hockeyového doplnili aj po jednom hráči z klubov I. ČLTK Praha, Akademický SK a KC Ruch. A takto sa zrodila myšlienka na majstrovstvá, o ktorých je tento článok. Dovtedy sa v Čechách hralo len s loptičkou, čiže tzv. "bandy hockey", ale z Chamonixu si českí športovci odniesli nie len dobrý pocit, ale aj vôľu budovať vo svojej krajine tradíciu pravého hokeja. Toho s pukom, samozrejme.

Prispel k tomu aj vtedajší činovník Slavie, pán Emil Procházka, ktorý vytušil, že loptička nemá budúcnosť. A tak nariadil hrať s pukom, čo bola pre tunajších športovcov novinka.

Rozhodli sa pustiť do budovania histórie. V roku 1909 organizácii nového turnaja, našťastie, prialo aj počasie. Veď občas sa stávalo, že v prípade nedostatočných mrazov museli českí hokejisti chodievať na sústredenia do Tatier. Pražskú Letnú však vo februári 1909 premenili na hostiteľské miesto prvého hokejového turnaja v krajine. I keď to bol hokej o niečo iný - napríklad sa hralo na dva polčasy po dvadsať minút - bezpochyby tieto súťaže zohrali významnú historickú úlohu vo vývoji hokeja v strednej Európe.

SPORTBY.SK OUTDOOR

1. ROČNÍK (13. - 14. 2. 1909)

O začiatku prvého ročníku informovali v krátkej správe aj české Národní listy. Do prvého ročníku sa prihlásilo sedem družstiev - víťazná SK Slavia Praha, SK Slavia Praha II, Český spolek pro zimní sporty I, Český spolek pro zimní sporty II, SK Smíchov, AFK Union Žižkov a Novoměstský SK. Posledný menovaný tím však neodohral ani jeden zápas.

S výnimkou Slavie sa všetky tímy zúčastnili prvého kola. V tej dobe najlepší pražský tím však bol vzhľadom na nepárny počet účastníkov nasadený priamo do semifinále. SK Slavia II takisto neodohrala prvé kolo, lebo ich súper, Novoměstský SK, sa na poslednú chvíľu odhlásil.

V rovnakom čase zorganizoval Akademický Sportovní Klub iný hokejový turnaj troch mužstiev, na ktorý bol pozvaný klub SK Horymír z Příbrami a AC Sparta.

Výsledky:

1.kolo
Český spolek pro zimní sporty II 1:0 AFK Union Žižkov
Český spolek pro zimní sporty I 3:1 SK Smíchov

Semifinále:
SK Slavia Praha 7:3 Český spolek pro zimní sporty II
Český spolek pro zimní sporty I 2:1 SK Slavia Praha II

O 3.miesto:
SK Slavia Praha II 2:1 Český spolek pro zimní sporty II

Finále:
SK Slavia Praha I 8:1 Český spolek pro zimní sporty I

por.tímskóre
1.SK Slavia Praha15:4
2.Český spolek pro zimní sporty I6:10
3.SK Slavia Praha II3:3
4.Český spolek pro zimní sporty II5:9
5.AFK Union Žižkov0:1
SK Smíchov1:3

Majstrovský káder SK Slavia Praha:
Miloslav Jeník – Jaroslav Brunclík, Jan Fleischmann – Ctibor Malý – Jaroslav Jirkovský, Jaroslav Jarkovský, Otakar Vindyš.

2. ROČNÍK (14. - 15. 1. 1911)

Po úspechu prvého ročníka sa do druhého prihlásilo viac tímov - dokopy desať. SK Slavia Praha, SK Slavia Praha II, ČSS Praha, ČSS Praha II, SHC Karlín, AFK Vyšehrad 1907, SK Smíchov, BZK Praha, AFK Union Žižkov a Akademici Praha VII.

Vzhľadom na tieto počty sa musel turnaj rozšíriť a pred štvrťfinále si štyri kluby zahrali súboje o štvrťfinále. Čierny Peter padol do rúk mužstvám SK Smíchov, Akademici Praha VII, ČSS Praha II a SHC Karlín. Víťazi napokon hrali dokonca v semifinále, čo sa dá brať ako prekvapenie turnaja.

Oficiálne sa o tomto turnaji stále hovorí v spojení s názvom Mistrovství zemí Koruny české, ale v dobovej tlači už sa objavuje aj druhý variant, "Mistrovství Čech v kanadském hockeyi".

Výsledky:

O štvrťfinále:
SHC Karlín 3:0 Akademici Praha VII
ČSS Praha II 3:2 SK Smíchov

Štvrťfinále:
SK Slavia Praha 6:1 SK Slavia Praha II
ČSS Praha 8:0 AFK Vyšehrad 1907
SHC Karlín 3:2 BZK Praha
ČSS Praha II 13:0 AFK Union Žižkov

Semifinále:
SK Slavia Praha 5:0 ČSS Praha II
ČSS Praha 7:0 SHC Karlín

Finále:
SK Slavia Praha 3:0 ČSS Praha

por.tímskóre
1.SK Slavia Praha14:1
2.ČSS Praha15:3
3.ČSS Praha II16:7
SHC Karlín6:9
5.BZK Praha2:3
SK Slavia Praha II1:6
AFK Vyšehrad 19070:8
AFK Union Žižkov0:13
9.SK Smíchov2:3
Akademici Praha VII0:3

Majstrovský káder SK Slavia Praha:
Jaroslav Hamáček – Jan Fleischmann (2), Rudolf Krummer – Otakar Vindyš (2) – Jaroslav Jarkovský (2), Jaroslav Jirkovský (2), František Buriánek, Josef Šroubek.

3. ROČNÍK (20. - 21. 1. 1912)

Tretí ročník Mistrovství zemí Koruny české prilákal vysokú pozornosť. "V piatok bola táto konkurencia vyhlásená a už vo večer toho istého dňa bolo losovanie. Prihlásilo sa nemenej než 9 mužstiev, čo svedčí o peknej pohotovosti našich hockeyistov," písal denník Čas v nedeľnom vydaní.

Rok 1912, hoci bol záverečným rokom pre tento turnaj, priniesol do hokeja v českých krajoch významnú novinku - ofsajd. Vtedy to neznamenalo to isté, čo teraz. Ofsajd bola podľa pravidiel každá prihrávka vpred, pasy teda mohli smerovať len dozadu či vbok. Tlač o tom písala ako o zaujímavej novinke, ktorá prekážala peknej kombinácii a zvyšovala tvrdosť hry.

Česi zavedením tohto pravidla sledovali najmä fakt, že chceli byť konkurencieschopnejší na medzinárodnej scéne. Slavisti sa totižto okrem domácich súťaží dostávali aj na iné, kde sa stretávali s konkurenciou z iných krajín, trebárs do Francúzska.

Aj tento turnaj opanovali Slavisti. Jediným mužstvom, ktoré proti nim mohlo hrať vyrovnanú partiu, bolo ich "béčko". V mančafte Slavie sa po majstrovskom hetriku našli aj trojnásobní víťazi majstrovstiev - šlo o Jana Fleischmanna, Otakara Vindyša, Jaroslava Jarkovského a Jaroslava Jirkovského.

Prvýkrát sa šampionátu zúčastnil aj nemecký tím, ktorý však pôsobil v Prahe - Deutsche Eishockey Gesellschaft (DEHG) Prag.

Výsledky:

Štvrťfinále:
SK Slavia Praha II 6:0 SK Smíchov
BZK Praha 2:1 AB Žižkov
SK Slavia Praha 3:0 ČSS Praha
DEHG Prag 0:0 ČSZS Praha

Semifinále:
SK Slavia Praha 1:1 SK Slavia Praha II
ČSZS Praha 4:1 BZK Praha

Finále:
SK Slavia Praha 8:0 ČSZS Praha

por.tímskóre
1.SK Slavia Praha12:1
2.ČSZS Praha4:9
3.SK Slavia Praha II7:1
BZK Praha3:5
5.DEHG Prag0:0
AB Žižkov1:2
ČSS Praha0:3
SK Smíchov0:6

Majstrovská zostava:
Karel Wälzer – Jaroslav Hamáček (2), Jan Fleischmann (3) – Otakar Vindyš (3) – Jaroslav Jarkovský (3), Jaroslav Jirkovský (3), Josef Šroubek (2), Jan L. A. Pallausch

Špeciálne poďakovanie za pomoc a dodanie potrebných materiálov k článku patrí Tomášovi Kučerovi (@KohyCZ)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Hokej sa hral v Čechách ešte pred NHL. Predstavujeme vám Mistrovství zemí koruny české