Eklund, Cossa či Räty. Zmluvy podpísali viaceré prospekty z posledného draftu

Svozilom to neskončilo. V noci sa rozbehla vlna podpisovania nádejných prospektov vybratých na tohtoročnom drafte, nový kontrakt majú hneď siedmi.

Jedným z nich je sedmička draftu William Eklund. Nevysoký útočník sa upísal San Jose Sharks na tri roky, počas tých si môže zarobiť až 5,325 mil. dolárov. V NHL bude mať cap hit 925 tisíc dolárov, avšak každoročne si môže na výkonnostných bonusoch prilepšiť až o 850 tisíc. V AHL bude dostávať 80 tisíc.

Talentovaný prospekt „žralokov“ odohral v poslednej sezóne najvyššej švédskej súťaže 40 zápasov za Djurgårdens IF, zaknihoval 23 (11+12) bodov.


Detroit Red Wings na drafte prekvapili a najvyššie vybratým brankárom učinili Sebastiana Cossu. Kanaďanovi veria, podpísali s ním trojročný kontrakt v ročnej výške 925 tisíc dolárov. O ďalších detailoch zatiaľ nevieme.

18-ročný 197 centimetrov vysoký gólman zažil vynikajúci preddraftový ročník. V 19 zápasoch za Edmonton Oil Kings (WHL) si udržal priemer 1,57 gólu na zápas pri 94,1-percentnej úspešnosti zákrokov.


Naopak, asi najvyšší prepad zažil v draftových rebríčkoch v porovnaní so sezónou 2019/20 fínsky mladík Aatu Räty. Kedysi sa o ňom vravelo ako o možnej jednotke, napokon klesol až na 52. priečku. Vybrali si ho Islanders.

Jeho nový kontrakt má dĺžku tri roky, cap hit hodnotu 859 167 dolárov. Vďaka bonusom si ročne môže zarobiť 925 tisíc na úrovni NHL.

Räty odohral minulú sezónu prevažne vo fínskej Liige, kde v drese Kärpätu nazbieral tri góly a tri asistencie v 35 stretnutiach. Osem zápasov pridal v juniorke, tam bol dominantnejší. Zaknihoval sedem bodov za tri góly a štyri asistencie. V domovine zrejme odohrá aj najbližší rok.


Najvyššie vybratým zo sedmičky podpísaných bol prekvapivo Mason McTavish. 18-ročný kanadský center narodený vo Švajčiarsku sa upísal Anaheimu Ducks na nasledujúce tri sezóny. Jeho zmluva je najvyššia, vďaka bonusom si za tie tri roky môže zarobiť až 10 275 000 dolárov.

Kontrakt obsahuje základný plat 832 500 dolárov na úrovni NHL, resp. 80 tisíc na úrovni AHL, spolu s každoročným podpisovým bonusom 92 500 dolárov. V rámci výkonnostných bonusov môže dostať až 2,5 mil. dolárov každý rok.

Keďže bola OHL vlani prerušená, McTavish odišiel do Švajčiarska. Za EHC Olten odohral 13 duelov so ziskom 11 (9+2) bodov. Reprezentoval Kanadu ako kapitán na MS do 18 rokov, v 7 stretnutiach zaznamenal 11 (5+6) bodov.


Spolu s McTavishom dostal od Anaheimu kontrakt aj Olen Zellweger. Obranca má iba sedemnásť, dospelosť dosiahne o necelý mesiac. Bol vybratý na 34. mieste posledného draftu po sezóne vo WHL, kde sa v drese Everett Silvertips prezentoval 13 (2+11) bodmi v 11 stretnutiach. Potom patril medzi ťahúňov Kanady na zlatých MS do 18 rokov.

Ročne si Zellweger môže zarobiť 925 tisíc dolárov. V zmluve má iba jeden výkonnostný bonus v prvej sezóne (82 500 dolárov), potom sa mu zvýši základný plat v NHL.


S Ducks sme ešte neskončili. Zo 66. miesta, teda z tretieho kola, si vytiahli amerického krídelníka Sashu Pastujova a aj tomu dali kontrakt s dvojicou opísanou vyššie. Je takmer identický so Zellwegerovým, avšak podpisový bonus má aj v druhom roku kontraktu.

17-ročný forvard sa v posledných dvoch rokoch rozvíjal pod patronátom amerického vývojového programu, na posledných MS do 18 rokov odohral 5 duelov a zaknihoval 8 (5+3) bodov.


Posledným podpísaným hráčom je fínsky útočník Samu Tuomaala. Toho draftovali Philadelphia Flyers zo 46. miesta. Jeho platové podmienky budú každú sezónu iné.

Nemení sa iba plat v nižších súťažiach (80 tisíc dolárov). Jeho cap hit je 892 500 dolárov, každý rok si môže zarobiť 925 tisíc, avšak zakaždým inak. V prvej sezóne dostane v NHL 867 500 dolárov, vďaka výkonnostným bonusom si môže prilepšiť o 57 500 dolárov. V druhom ročníku si na úrovni NHL s istotou zarobí 892 500 dolárov, ďalších 32 500 si môže vybojovať vďaka bonusom. V poslednej sezóne zmluvy už má bonus hodnotu len 7 500 dolárov, zvyšok zarobí na plate.

Tuomaala odohral posledný ročník prevažne vo fínskej juniorke, za Kärpät pozbieral 31 (15+16) bodov v 30 dueloch. Na päť zápasov si odskúšal najvyššiu súťaž, reprezentoval Fínsko na MS do 18 rokov. Stal sa najproduktívnejším hráčom tímu.

FOTO: NHL.com

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.