Dylan Larkin – prvý rodák z Michiganu, ktorý je kapitánom Red Wings

Keď sa Dylan Larkin narodil, kto vie, čo si o jeho budúcnosti mysleli rodičia. Napadlo by ich, že sa raz stane kapitánom organizácie NHL? Ba čo viac, v rodnom meste?

Dylan Larkin vyrástol vo Waterford Township, čo je v podstate časť Detroitu. Od Joe Louis Areny to mal asi trištvrte hodiny cesty autom. „Poviete si, že byť draftovaný do NHL by bolo snom, ale fakt, že ho draftoval klub z rodného mesta, to robí ešte špeciálnejším,“ povedal pred niekoľkými rokmi bezprostredne po drafte jeho otec Kevin.

Larkina si v roku 2014 vybrali z 15. miesta. Chlapec, ktorý celú svoju klubovú kariéru už od žiackych kategórií odohral v blízkosti domova, bol akoby predurčený stať sa ikonou Red Wings. V Michigane, rodnom štáte, hrával aj žiacky, aj univerzitný hokej.

13. januára 2021, tesne pred začiatkom sezóny 2020/21, bolo oznámené, že mu slávna organizácia z Original Six vyšije na hruď „céčko“. Larkin sa po Reedovi Larsonovi stáva druhým americkým kapitánom v histórii Red Wings a prvým, ktorý pochádza z Michiganu. Celkovo je 37.

„Myslím, že rozumiem dôležitosti tejto roly,“ poznamenáva 24-ročný útočník. „Po celý svoj život som sa pohyboval okolo klubu, bol som fanúšikom, chodil som na zápasy, aby som sa učil nie len to, čo znamená patriť k Red Wings, ale po novom aj to, čo to znamená byť kapitánom. Nemôžem byť viac poctený. Ani by sa mi o tom nikdy nesnívalo.“

Posledným kapitánom Detroitu bol Henrik Zetterberg. Švédska legenda naposledy naskočila na zápas NHL ešte v roku 2018. Odvtedy sa „červené krídla“ museli zaobísť bez kapitána. Teraz im vyrástol ďalší. Bude mať čo robiť, vyrovnať sa legendám ako Ted Lindsay, Gordie Howe, Alex Delvecchio Steve Yzerman, Nicklas Lidström a ďalším nebude ľahká úloha.

Čo môže Larkina tešiť ešte viac je, že túto poctu dostal v čase, keď klub vedie Steve Yzerman. Toho mnohí považujú za najlepšieho kapitána hokejovej histórie. „C“ na hrudi nosil devätnásť sezón, od roku 1986 do roku 2006. Dnes je generálnym manažérom. Priazeň tunajších fanúšikov, ktorú si vybojoval ako kapitán, využíva na pozícii vedúcej postavy riadenia klubu. Málokto má voči svojmu manažérovi takú dôveru ako ľudia v Detroite.

„Dylan je extrémne súťaživý hráč, ktorý v sebe odráža štandard odhodlania Red Wings,“ povedal Yzerman. „Prišiel správny čas vymenovať nového kapitána a sme si istí, že je pripravený prijať túto zodpovednosť. Bude vynikajúcim lídrom na ľade i mimo neho.“

Nadšenie podľa vyhlásenia neskrýva ani kouč Jeff Blashill.

Niet pochýb, že je Larkin pri kombinácii hry a líderských schopností aktuálne najväčšou nádejou smerom do budúcnosti klubu. Pred sebou má mnoho výzev. Dokáže sa s asistentami Lukom Glendeningom a Fransom Nielsenom aspoň priblížiť legendárnym vodcovským skupinám na čele s Yzermanom či Lidströmom, ktoré z Detroitu robili postrach súťaže? Zapíše svoje meno k najväčším hokejistom pochádzajúcim z Michiganu, kde sa narodili aj Mike Modano či Doug Weight?

Tento klub ešte čaká dlhá cesta. Po dlhých rokoch v play-off aj ich dobehli súčasné trendy spojené s platovými stropmi a Red Wings zavelili do prestavby. Mať kapitána, ktorý je „náš“, to by chcel zažiť asi každý fanúšik, špeciálne v USA. Je v tom istá symbolika. Red Wings prežili s mestom roky rozkvetu i bankrotu a ani náhodou neodchádzajú. Práve naopak, vymenovanie Larkina za kapitána v sebe skrýva viac, než by si jeden pomyslel.

V žilách fanúšikov detroitskej organizácie prúdi túžba vrátiť sa na vrchol hokejového sveta. Dokážu to s prvým domácim kapitánom v 95-ročnej histórii klubu?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.