DV: Sutter Calgary pomůže, ale jen dočasně

Darryl Sutter se takřka po 4 letech vrátil na lavičku týmu NHL v pozici hlavního trenéra. Konkrétně bude nově trénovat Calgary Flames, kde nahradil dosavadního trenéra Geoffa Warda. Ward přitom horké křeslo přebíral teprve na konci října 2019, kdy v pozici vystřídal Billa Peterse, který byl odejit po nechvalně známé kauze.

Geoff Ward sice loni dotáhl tým do play-off, kde se Flames povedlo vyřadit Winnipeg Jets, následně ale nestačili na pozdějšího finalistu Dallas Stars. V letošní sezóně ale byly výsledky Calgary jako na houpačce, tým se jeví velmi nekonzistentně a těžko se na jejich hře hledají nějaké pozitivní aspekty.

Flames se tak rozhodli Warda vyměnit za někoho ostřílenějšího. Volba padla na Darryla Suttera, který už má v Calgary minulost jako hlavní trenér i jako generální manažer. Jsem na vážkách, zda to je dobrá volba, úplně nechápu jeho smlouvu, která má trvat 3 roky (tedy tuto sezónu a 2 následující). Podle mě tuto smlouvu nedokončí, ale všichni víme, jakou úspěšnost mají mé predikce. Názor na tento podpis si tedy udělejte sami.

Co bude fungovat

Sutter určitě není špatný trenér, 2 Stanley Cupy s ne-zrovna hvězdnými výběry LA Kings hovoří za své. Dařilo se mu i dříve, jeho staronového zaměstnavatele z Calgary dovedl v roce 2006 k výhře divize. Jeho hlavní přednost?

Kompletní týmová hra.

Pod Sutterem neexistuje něco jako individualita, na prvním místě je tým. Od svých hráčů požaduje obětavost, nasazení a dodržování systému. Ten hodně vychází z defenzivy, přičemž kompaktnost obrany je určitě věc, kterou Flames nutně potřebují zlepšit, chtějí-li zabojovat o pozice zaručující play-off.

Od útočníků bude požadována nejen zodpovědnost dozadu, ale také důraz kolem mantinelů. Je potřeba říct, že v tomto ohledu jsou pro sebe Sutter a Calgary jako stvořené. Milan Lucic už si pod 62letým trenérem vyzkoušel jednu sezónu v Kings a byla to poměrně vydařená anabáze. Obrození jeho produktivity by Flames rozhodně přišlo vhod. Stejně tak může Sutter usměrnit Matta Tkachuka správným směrem a eliminovat jeho výlevy, povedlo se mu to totiž i s Lucicem v LA.

Hráči pod Darrylem Sutterem hrají rádi. V kabině si podle slov Anžeho Kopitara na nic nehraje, před zápasem si sedne vedle hráčů a vysvětlí jim, co po nich chce. Pokud to dodržují, tým funguje. Pokud ne, dostanou čas na ledě ti, kteří systém dodržovat chtějí.

Co fungovat nebude

No… jeho systém.

Sutter se v LA prezentoval velmi fyzickým a defenzivním pojetím hokeje. To nějakou dobu fungovalo, ale v dnešní NHL takový systém pravděpodobně nemá místo. Liga se totiž změnila, prim hraje rychlost a dovednost, nikoliv dvoumetrové věže v obraně, jejichž hit budete rozdýchávat ještě další střídání.

Trenér původem z kanadské Alberty od minulé sezóny působil jako poradce trenérského štábu v Anaheimu. Je samozřejmě možné, že se v Ducks něco přiučil nebo začal být fanouškem ofenzivního hokeje, ale nesázel bych na to.

Během angažmá v Kings postupně doplatil na své další 2 neduhy, které spolu více či méně souvisejí. Těmi jsou favorizování určitých hráčů a nelibost hrát mladíky. Sutter má totiž své oblíbence, které hraje, ať se děje, co se děje. Takový Kyle Clifford je mu určitě zavázán, ten se díky Sutterovi vyhrál v jednoho z nejlepších útočníků, které můžete sehnat do bottom-six.

Bylo to však na úkor mladíků, které do sestavy Sutter dával nerad. Když už někdo z mladých hrál, tak dostal na ledě pár minut a další zápas zase seděl. Pokud by se v tomto Sutterův přístupu k mladíkům nezměnil, obávám se, zda dostanou talenti jako Connor Zary nebo Jan Kuzněcov adekvátní prostor k adaptaci na NHL a pro rozvoj svých schopností.

Závěrem si myslím, že Darryl Sutter dokáže Flames pomoci jen ve velmi krátkém časovém horizontu. Je tím impulsem, které Calgary nyní potřebuje, dá řád obraně a pozvedne hru celého týmu. Do konce sezóny to bude fungovat. Přesto nevidím jeho přínos v dalších letech, zvlášť, bude-li i nadále praktikovat styl hokeje, který mohl dlouhodobě fungovat tak před 10-15 lety. Nepoučil-li se ze svých chyb, čeká Flames stejný osud, jako Kings před 4 lety – nucený a bolestivý rebuild.

2 thoughts on “DV: Sutter Calgary pomůže, ale jen dočasně

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.