Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

DV: Karjala jako šance mladým? A proč ne?

5 min read

Zdroj obrázku: AP Photo

O víkendu proběhl v rámci Euro Hockey Tour každoroční turnaj Karjala Cup, kterého se tradičně zúčastnily výběry Švédska, Finska, České republiky a Ruska. Letos to však byl turnaj výjimečný a to nejen skrze současné pandemii, kvůli níž byli hokejisté po vzoru NHL zavření v bublině.

To však byla ve výsledku pouhá maličkost. Větší debatu vyvolalo rozhodnutí Ruska poslat na turnaj výběr do dvaceti let. Mezinárodní hokej totiž momentálně prakticky neexistuje, světový šampionát juniorů se bude hrát také v bublině a dobře se sehrát během 2 přípravných utkání před turnajem je nereálné.

Česká strana si z tohoto rozhodnutí vzala inspiraci a vyrazila na Karjalu s kádrem, jehož výběr zahrnoval i 2 lajny z dvacítek. Právě ty měly ukázat, jak jsou konkurenceschopní v doprovodu 2 zkušenějších formací proti mladým Rusům. Výsledek? 0:3. Z toho bych si ale těžkou hlavu nedělal, naopak mě to donutilo k zamyšlení.

Proč na tomhle sranda-turnaji nezkoušet juniory častěji?

Hned na začátek – ne 2 lajny, to mi přišlo moc, nehledě na to, že pozvánka do reprezentace má být za odměnu, nikoliv za mládí. Vezmu to z jiného konce. Karjala Cup už několik let slouží pro českou reprezentaci jako takový zkušební turnaj. Dává se prostor hráčům ze širšího kádru, kteří by teoreticky mohli nějak překvapit a říct si o nominaci i do budoucna.

Jo. To moc nefunguje. (Pokud máte jiný názor, nebojte se ho napsat do komentářů) Pár nových jedinců se na turnaji ukáže vždy, ale většinou zůstanou zaškatulkovaní v rámci širšího kádru a na MS se stejně nepodívají. Mezi mistrovstvím světa a Karjalou je totiž prodleva 7 měsíců, během kterých se může změnit úplně všechno. Nominace na závěrečný šampionát ročníku se tak stejně skládá spíše až v Euro Hockey Challenge během března a dubna, spolu se závěrečnou zastávkou EHT.

Osobně bych tedy raději v nominaci na Karjalu viděl Myšáky, Pytlíky, Jiříčky než Doudery, Zohorny nebo Růžičky, kteří už dostali šancí až až a nikdy z toho nic kloudného nevzešlo. Samozřejmě podmínkou je, že na to musí mít, jednalo by se tedy o skutečné talenty s vyhlídkami na NHL.

Mějme odvahu

Juniorská reprezentace má v době reprezentačních přestávek svůj program, takzvaný turnaj čtyř, což je prakticky juniorská Euro Hockey Tour. Nechci degradovat podobné akce, ale pravdou je, že většina z těch hráčů, co se zde objeví, nebude na WJC hrát v klíčových rolích, nebo dokonce vůbec. Jakmile se naskytne možnost stáhnout někoho z CHL nebo dokonce NHL/AHL, bude ten hráč na přesilovce spíš, než nějaký Franta z Horní dolní, který sice má v domácí juniorské lize bod na zápas, ale hraje zkrátka proti mnohem slabším soupeřům.

Za příklad vezmu Jana Myšáka, ten se totiž přímo nabízí. Na Karjale byl první zápas ve čtvrté lajně, druhý byl třináctý útočník. Třetí zápas ale už hrál klíčovou roli na přesilovce i oslabení, kde si vedl skvěle, byť to bylo proti ruské dvacítce. (To byť je v tomto kontextu poměrně vtipné, když nás porazili a celý turnaj vyhráli ¯\_(ツ)_/¯ )

Pokud víme o generačním talentu jako je Myšák, dříve například Vrána, Pastrňák, Hertl, tak říkám – dejme jim tu šanci už na Karjale. Vždyť o tolik nejde. Pokud se jim bude dařit, můžou tím akorát zvednout svou hodnotu např. směrem k draftu, skauti alespoň budou mít kvalitnější protihráče ke srovnání hráčových kvalit a fanoušci uvidí vycházející hvězdy dříve, než jim média oznámí, že už jsou hvězdy a máte si koupit jejich dres. Pokud se jim nepodaří – okej, máš ještě měsíc a půl, abys na sobě mákl a napravil si reputaci na WJC.


DOVOĽTE NÁM USKUTOČNIŤ ĎALŠIE VÍZIE!
Už roky čítate blog Oh my Hockey úplne zadarmo. Aby to tak pokračovalo a mohli sme napredovať, prosíme, podporte nás dobrovoľnou čiastkou. Ďakujeme!


Brát na „dvacítky“ hráče, kteří věkově spadají do kategorie osmnáctiletých je poměrně rutinní záležitost, tak proč na jednom seniorském turnaji nezkusit i juniory? Mohli bychom takto mnohem lépe „prodat“ hráče, ukázat, že jim věříme. Pak by třeba Jan Myšák nešel na draftu ve 2. kole, ale už v prvním, kam, podle nás všech v redakci, měl patřit. Ano, ten přechod je mnohem těžší než z U18 do U20, ale myslím, že by to mohl být dobrý motivační nástroj, jak ukázat mladým hokejistům – „Když budeš makat dál, můžeš tady být pravidelně“.

Co myslíte vy? Je to dobrý nápad, nebo jsem podle vás jen bláhový snílek a Češi už nemají takovou základnu talentů? Napište nám v komentářích.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.