Ne. sep 20th, 2020

Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

DV: Brankářský kolotoč v Kometě a návrat mistra

5 min read

Tento týden byla zveřejněna informace, že slovenský reprezentant a dvojnásobný extraligový šampion Marek Čiliak, podepsal v Kometě Brno novou dvouletou smlouvu. Pro Kometu i Čiliaka je to jistě pozitivní zpráva, klub s hráčem jsou totiž spolu v jakési nadmíru dobře fungující symbióze. Napovídá to také však směřování brněnského týmu do budoucna.

Začněme od konce loňské sezóny. Marek Čiliak odešel na zkušenou do KHL, konkrétněji do Slovanu Bratislava. V Kometě měli poměrně vyrovnanou dvojici Marek Langhamer-Karel Vejmelka. KHL je ale nevyzpytatelná soutěž a už od konce září se začalo spekulovat, že Langhamer by měl zamířit též do Ruska, přesněji Amuru Chabarovsk, kde by měl nahradit zlínského odchovance Libora Kašíka. Kašík se totiž svezl na mizérii týmu (Chabarovsk patřil mezi nejhorší týmy soutěže) a jeho čísla také nebyla oslňující. Jak všichni víme, tak v Rusku vás mohou odstřelit kdy chtějí, ať už máte platnou smlouvu či nikoliv.V listopadu, během reprezentační přestávky, se tedy provedla první rošáda gólmanů, Kašíkovi byl zrušen kontrakt v Chabarovsku, který ohlásil příchod Langhamera, a Kašík podepsal 3letou smlouvu v Kometě Brno, hlavního rivala svého mateřského Zlína. Spousta fanoušků mu tento krok zazlívala, avšak když se na věc podívá člověk objektivně – Zlín nebyl v situaci, kdy by byl schopen zaplatit 2 na extraligu nadprůměrné gólmany (branku Zlína hájil Jakub Sedláček, též se zkušenostmi z KHL), Kometa hledala brankáře č. 1 a Kašík s úspěšností necelých 87 % v Amuru jistě také příliš mnoho nabídek neměl.

Protože vyšší moci se situace zdála málo zamotaná, tak do dění zasáhlo juniorské MS, kde podával excelentní výkony 18letý Lukáš Dostál, toho času chytající v Třebíči (1. česká liga). GM a trenér Komety Brno Libor Zábranský se po WJC vyjádřil, že chce vidět Dostála, jak obstojí v extralize. Hezké gesto, ovšem pro Kašíka s Vejmelkou to znamenalo, že jeden z nich bude sedět na střídačce a druhý dokonce na tribuně. To ego nesnáší lehce.Situaci nakonec vyřešila další rošáda gólmanů. Kašík putoval zpět do rodného Zlína, odkud naopak do Sparty šel Jakub Sedláček. Pro Zlín logická věc – dostal Kašíka, který má 3letou smlouvu, kdežto Sedláčkovi po sezoně smlouva končila a jistě má stále ambice na chytání v zahraničí. Zlín tak měl jistotu. Kometa naopak momentálně měla dvojici Vejmelka-Dostál, Vejmelka měl možnost dokázat, že u na extraligu opravdu má, což ukazoval celý leden, Dostál naopak dostal „čuchnout“ extraligovému hokeji. Vzhledem k ambicím Komety ale bylo téměř jasné, že s touto dvojicí do play-off nepůjdou a budou shánět zkušeného gólmana.

Voilá, máme místo pro Čiliaka, tou dobou stále ve Slovanu Bratislava. Slovan tuto sezonu vyloženě trpěl, kvůli dalším dluhům, ale tentokrát už jim byly dokonce znemožněny i příchody posil. Čiliak, který se bude chtít určitě porvat o nominaci na MS v dresu Slovenska, tím pádem určitě nechtěl končit sezónu v únoru a do května jen trénovat, proto se s vedením domluvil na ukončení smlouvy a mohl se vrátit do Brna, kde by mohl vychytat 3. extraligový titul v řadě.

Takže zpět do Brna. Karel Vejmelka podával skvělé výkony, kdežto Dostál nakonec dostal příležitost jen ve 2 zápasech. S Čiliakem v brance bylo pro mladíka několik variant – nejreálnější se zdál návrat zpět do Třebíče, která neměla velkou šanci na play-off, takže Dostál by si také už moc nezachytal. Dostál nakonec ale zamířil na hostování do Finska, kde nyní podává skvělé výkony, viz tweet.

​Vzhledem k pondělnímu podpisu nové smlouvy s Čiliakem to leccos napovídá o budoucnosti brněnské Komety. Momentální druhý gólman Vejmelka totiž na konci ledna taktéž podepsal novou smlouvu, o brankářské dvojici by tedy měli mít Brňané jasno. Co ovšem bude s mladou hvězdou Lukášem Dostálem? Nabízí se varianta, že by opět dělal třetího gólmana a hostoval v Třebíči, což si osobně myslím, že pro jeho rozvoj není příliš velká výzva. Možnost hostovat v jiném extraligovém klubu by se naopak zřejmě nelíbila Kometě. Hostování ve Finsku se zdá jako dobrá varianta, jelikož české brankářské škole tam v nedávné době udělal dobré jméno Dominik Hrachovina.

Do rozhodování ovšem může zasáhnout vyšší moc – NHL. Dostála si na loňském draftu zamluvil ve 3. kole Anaheim a vzhledem ke končícím smlouvám veteránů Ryana Millera a Chada Johnsona by možná chtěli mít za oceánem nějakého ze svých mladých brankářů. Pokud se Anaheim rozhodne, že chce Dostála na farmě se svými trenéry gólmanů, bude pak situace vyřešená dřív, než Kometa stihne nastoupit letní přípravu. Navíc z historie známe případy, kdy klub NHL poslal své hráče zpět do Evropy, aby se ještě vyhráli, tudíž je Dostálovo působení ve Finsku stále reálné, avšak to nemusí být již jako hráč Komety Brno.

V Brně se však nemusí strachovat, mají na další 2 roky ostříleného Marka Čiliaka a mladého gólmana Karla Vejmelku, který dokázal, že už na extraligu má.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.