Dozvuky Wilsonovho besnenia. Ako jeden hráč dokázal zmeniť filozofiu Rangers

Jeden hráč si spravil z celého tímu fackovacieho panáka. Veta, ktorej by pred 10-20 rokmi nikto neuveril. Vtedy malo každé mužstvo v partii aspoň jedného bitkára.

Hviezdy Rangers však nemal kto ochraňovať. A to 4. mája 2021 využil Tom Wilson. Jeho besnenie vyvolalo vlnu pobúrenia, niektorí zašli tak ďaleko, že volali po jeho vylúčení z NHL.

Päste útočníka Washingtonu Capitals najprv ochutnal na ľade ležiaci Pavel Bučnevič. Nato sa strhla mela, z ktorej vyšiel Wilson v súboji s Artemim Panarinom. Ruskú hviezdu šmaril na ľad, podľa záberov ho dokonca stiahol za vlasy. Jeho pád našťastie stlmilo rameno, inak mohol dopadnúť fatálne. Panarin sa zranil a po zápase už do konca sezóny nenastúpil.

Wilson sa po incidente vyškieral z trestnej lavice, následne bol poslaný do šatne.

„Sú hranice, ktoré sa nesmú prekročiť. Veď sme to všetci videli. Ukázal nulový rešpekt k hokeju,“ hovoril po zápase kouč Rangers, David Quinn.

Tom Wilson a Alexander Ovečkin potom údajne kontaktovali Panarina, aby si boli istí, že je v poriadku. „Bez ohľadu na to, čo si niektorí myslia o Wilsonovi, chcel si byť istý, že je Panarin v poriadku, pretože tá situácia nedopadla tak, ako si to Wilson predstavoval,“ povedal novinár Darren Dreger.

Ľudia volali po rekordnom treste. Disciplinárna komisia NHL vedená Georgeom Parrosom mala na celú vec iný pohľad. Tom Wilson dostal pokutu päťtisíc dolárov za hrubosť voči Pavlovi Bučnevičovi. Neskoršia bitka s Panarinom sa obišla bez trestu.

Suspendovanie sa nekonalo, Tom Wilson zaplatil pätinu zo svojho denného zárobku.

A to rozzúrilo Rangers. S trestom nesúhlasili a vydali oficiálne klubové vyhlásenie. Dokonca žiadali odchod Georga Parrosa z funkcie šéfa disciplinárnej komisie.

„New York Rangers sú extrémne sklamaní z toho, že Tom Wilson nebol suspendovaný za násilný akt, ktorý predviedol včera v Madison Square Garden. Wilson je opakovaný agresor s dlhou históriou podobných činov. Sme šokovaní z toho, že NHL a ich oddelenie pre hráčsku bezpečnosť nedokázalo urobiť správne rozhodnutie a suspendovať ho. Wilsonovo nebezpečné a neuvážené správanie spôsobilo zranenie Artemija Panarina, ktoré ho do konca sezóny vyradí z hry. Toto rozhodnutie vnímame ako zanedbanie povinností šéfa disciplinárnej komisie, Georgea Parrosa, a veríme, že už viac nemôže zastávať túto funkciu,“ písalo sa na sociálnych sieťach klubu.

Nedostatočná odveta

Incident vyvolal v kruhoch fanúšikov i odborníkov otázky o tom, či je dobré stavať tím len na šikovnosti. Boli opodstatnené.

„Keby som ešte stále hral, ani by okolo mňa neprešiel. Teraz je hrdina, keď ho nemá kto uzemniť,“ napísal v esemeske novinárovi Stephenovi Valiquetteovi Colton Orr, bývalý bitkár, ktorého rekordom je 239 trestných minút v sezóne. Okrem iného má v zbierke skalp Todda Fedoruka. Pre Wilsonovo správanie nemal pochopenie.

„Rešpektujem Toma Wilsona a jeho hru, akou sa prezentuje. Teraz to však prehnal. Nechápem, že dostal len pokutu. NHL sa snáď zbláznila,“ reagoval iný tvrdý muž, John Scott.

Žiadny Colton Orr ani John Scott však v tíme „jazdcov“ nehral. Azda jediný hráč, čo by bol Wilsonovi slušnou konkurenciou, Brendan Lemieux, už bol v tom čase vymenený do Los Angeles.

Do konca základnej časti zostával posledný vzájomný zápas, len jeden deň po násilnostiach, z ktorých sa fanúšikovia NHL postupne spamätávali. Novovytvorená veľká rivalita priniesla v závere základnej časti vyostrené stretnutie. Rangers sa chceli postaviť Capitals, ukázať, že sa neboja zastať sa svojich hviezd.

Už prvá minúta ponúkla štyri pästné výmeny – tri hneď po prvom vhadzovaní, na ďalšiu vyzval Toma Wilsona Brendan Smith. Wilson počas bitky podľa oficiálnych informácií utrpel zranenie v hornej časti tela. Po tých sa na rad dostali ďalšie dve, pričom trestné lavice boli až komicky preplnené.

Nedá sa hovoriť o dostatočnej odvete. Svedčia o tom kroky manažmentu Newyorčanov.

Zmena filozofie

Vlani ste sa na tím Rangers mohli dívať ako na partiu plnú talentu a zručnosti. Čo absentovalo bola fyzická stránka hry. Tvrdosť, ktorou by sa ochránili, a ktorá je podľa mnohých stále potrebná, ak chcete dokráčať k Stanley Cupu.

Chris Drury, nový manažér klubu, preto zmenil, čo zaužívali jeho predchodcovia.

Vyhadzov generálneho manažéra Jeffa Gortona a prezidenta Johna Davidsona vzbudil podozrenia. Médiami sa začala šíriť správa, že by za šokujúcimi výpoveďami mohlo stáť vyhlásenie adresované NHL a discipliniárnej komisii.

Ako písal Frank Seravalli, výpoveď Davidsona aj Gortona by mohla súvisieť s vyhlásením, ktoré Rangers adresovali disciplinárnej komisii za podľa ich názoru nedostatočný trest pre Toma Wilsona. Dvojica z vedenia (teda Davidson a Gorton) vraj nechcela mať s vyhlásením nič do činenia, tvrdili, že vyšlo bez ich vedomia a súhlasu.

Opačné posolstvo prináša iný insider, Darren Dreger. Podľa neho nemá ich prepustenie žiaden súvis s daným prehlásením. Majitelia Rangers iba cítili potrebu zmeny a údajne si mysleli, že v minulej sezóne mali na viac, než dokázali.

Podobne sa vyjadril aj Elliotte Friedman, ktorý rozhodnutie majiteľa nechápe. Na jednej strane verí, že duo nemalo nič spoločné s vyhlásením, na druhú tvrdí, že výpoveď možno naozaj prišla z toho dôvodu, že s ich prácou nevládla spokojnosť.

Nadnesene sa ale aj tak dá povedať, že Tom Wilson zmenil Rangers. Z pozície súperovho hráča.

Drury sa chopil žezla a do mužstva priviedol ťažké váhy.

Z nich najznámejším bitkárom je Ryan Reaves. 34-ročný kanadský útočník nepomôže produktivite, no dodá tvrdosť. Je úplne jasné, prečo si ho Drury vyhliadol. A symbolicky bude debutovať práve proti Washingtonu.

S Wilsonom sa po prvý raz stretnú už dnes v noci o 1:30. Históriu majú poriadne bohatú, korenina v podobe rivality Rangers a Capitals jej ešte pridá na chuti.

Videá mapujúce ich rivalitu sú vekovo obmedzené. Priložili sme ich pod tento odstavec. Ak si ich chcete pozrieť, označte „Prehrať na YouTube“.

Žiadnym neviniatkom nie je ani Sammy Blais, ktorého Drury získal 23. júla spoločne s draftovou voľbou výmenou za Pavla Bučneviča.

Zhodiť rukavice sa nebojí ani urastený Barclay Goodrow prichádzajúci z Tampy Bay. Za toho museli Rangers obetovať iba voľbu v siedmom kole draftu.

Hlavnou postavou novej rivality však na strane Rangers bude bezpochyby spomínaný Reaves. Národnou hokejovou ligou sa nesú chýry o tvrdosti, na ktorú sa môžeme tešiť už dnes v noci, o 1:30 nášho času.

O zmene filozofie „jazdcov“ hovorí aj skutočnosť, že majú najťažšiu otváraciu zostavu spomedzi všetkých klubov na začiatku ročníka 2021/22. Priemerný hráč, ktorému budú v noci čeliť Capitals, váži 92 kíl. Pre porovnanie, vlani to bolo o tri kilá menej, patrili medzi ligový podpriemer.

Pretrval pocit nenávisti od Rangers voči Wilsonovi dodnes? Táto otázka bude čoskoro zodpovedaná. Kroky vedenia organizácie napovedajú jasnou rečou.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.