DESAŤ NAJLEPŠÍCH V NHL: Kanada

Oh My Hockey|24. máj 2020 o 13:49

Včera sme na facebookovom účte Oh my Hockey uverejnili anketu. Opýtali sme sa, aký článok na prianie by ľudia chceli vidieť. Verím, že vám splníme všetky vaše želania. Začíname hneď dnes.

"Top 10 hráčov, akí kedy hrali v NHL, z najlepších hokejových krajín," napísal fanúšik Dušan Sika. Tento nápad sa mi pozdával najviac (a mal aj najviac likes), preto som sa rozhodol začať práve ním. Zverejňujem to ako blog, keďže každý má vlastný, subjektívny rebríček a názor.

Pôjdeme pekne po krajinách. Kým začať, ak nie Kanadou? Hokejová veľmoc a kolíska tohto športu vychovala najlepších hokejistov histórie. Tento list preto bude o legendách - od prvého až po desiate miesto. A bude najťažší zo všetkých, pochopiteľne. Vytvoriť objektívny rebríček Kanaďanov je vlastne nereálne. Aj tak som to skúsil - svojím pohľadom. Pokojne sa teda usaďte, môžete si urobiť aj vlastný rebríček a potom ho porovnať s tým mojím. Budem rád za spätnú väzbu.

A aby to bolo napínavejšie... začíname "posledným", teda desiatym miestom!

10. Phil Esposito

Na desiatej pozícii zabŕdneme do dávnejších hokejových čias. Vtedy bol dnes už 78-ročný Phil Esposito jednou z najväčších hokejových superstars. Prvý hráč, ktorý kedy dosiahol sto bodov v jednej sezóne, svetu ukázal, ako vyzerá hra pravej ofenzívnej rakety.

Esposito bol najmä presným strelcom. So 717 gólmi na konte sa momentálne radí na štvrtú priečku historickej streleckej tabuľky. Pre Kanaďanov znamená veľa, lebo bol ťahúňom ich reprezentácie na legendárnom Kanadskom pohári 1976, no najmä na Summit Series, počas vojny o hokejový trón proti Sovietskemu zväzu.

Bol dlhoročným hráčom Bostonu Bruins, no pocty v podobe "C" na drese sa dočkal až v New Yorku Rangers. Šesťkrát sa stal kráľom strelcov NHL, raz dokonca so 76 presnými zásahmi. Kolujú však správy o jeho tvrdej, miestami až zákernej hre, ktorou sa Kanaďania vtedy vyznačovali. Aj on, ako v podstate všetci v tomto rebríčku, prispel k posunutiu hokeja na vyššiu úroveň.

Zdroj obrázku: NHL.com
Zdroj obrázku: NHL.com

9. Ray Bourque

To bolo radosti, keď sa na Bourqueho konečne usmialo šťastie a po rokoch v pozícii obrannej skaly so skvelou produktivitou dosiahol na sklonku kariéry na Stanley Cup. Vskutku ikonický koniec kariéry. Bourque je prvou z dvoch obranných legiend Bruins v tomto rebríčku.

Bek s mohutnou postavou bol skutočným strašiakom. Päťnásobný víťaz Norrisovej trofeje bol vždy výnimočný. Nie len svojou hrou, ale aj dlhovekosťou. Ani v štyridsiatke nepatril do starého železa a v základnej časti získal 59 bodov v 80 stretnutiach.

Najproduktívnejší obranca histórie NHL si svoje miesto v TOP desiatke kanadskej histórie zaslúži. Bol to úžasný hokejista a pravá hviezda. Asi nebol forvard, ktorý by sa mu dobrovoľne postavil v akejkoľvek hernej činnosti. Od nováčikovskej sezóny až po koniec kariéry bol vždy nebezpečný, nepríjemný a všestranný. Až tak, že sa ho dá nazvať jedným z najvšestrannejších hokejistov všetkých čias.

Zdroj obrázku: The Hockey Writers
Zdroj obrázku: The Hockey Writers

8. Steve Yzerman

Hokejové majstrovstvo je jedna vec. Schopnosť skĺbiť to s vedením tímu na ľade aj mimo neho a stať sa preto legendou vec druhá. A preto som Yzermana z tohto zoznamu nemohol vynechať. Je stelesnením líderstva. A to doslova.

Nikto nikdy nebol kapitánom dvadsať sezón. Steve Y k tomu ale mal veľmi blízko. Stačila jedna sezóna navyše. Ako kapitán doviedol Detroit Red Wings k trom Stanley Cupom a svoj geniálny hokejový zmysel ukazuje aj po ukončení hráčskej kariéry ako generálny manažér.

Steve, brilantný korčuliar a všestranný forvard, je šiestym najproduktívnejším hokejistom histórie NHL. V 1514 zápasov pozbieral 1755 bodov a byť lídrom ako on by chcel byť azda každý kapitán na svete. Pýši sa zbierkou individuálnych trofejí, no určite žiadna z nich neprekoná spomenuté tri prstene pre víťaza Stanleyho pohára.

Zdroj obrázku: NHL.com
Zdroj obrázku: NHL.com

7. Sidney Crosby

"Sid the Kid" je generačným talentom. Takým, čo sa rodí len raz za desať či viac rokov. Niektorí ho milujú, iní neznášajú a ja sa snažím zaujať neutrálny postoj. A vychádza mi, že do najlepšej desiatky Crosby určite patrí.

Je najlepším hokejistom NHL za posledných pätnásť rokov. To, že v roku 2010 strelil na domácej olympiáde víťazný gól vo finálovom predĺžení, iba podčiarkuje jeho výnimočnosť. Podľa mňa dávno dospel. Herne bol vždy na najvyššej úrovni, no už to nie je ten "plačko", akým ho mnohí nazývali.

Je jediným súčasným hokejistom na tomto zozname - a niet sa čo čudovať. Takisto mal viacero zranení a povráva sa, že ďalší otras mozgu by mu mohol ukončiť kariéru. Tá je vskutku úspešná. Zo súčasných hráčov má lepší dlhodobý priemer bodov na zápas len Connor McDavid, ten však odohral o viac ako 600 duelov menej.

6. Mark Messier

A na šiestej priečke sa ukrýva... Mark Messier. Možno trpel rovnakými narážkami, akými donedávna Leon Draisaitl. Že ho ťahá McDavid, že bez neho by nebol taký dominantný a tak ďalej. Messier v osemdesiatych rokoch nastupoval v nadupanom tíme Edmontonu Oilers.

Po odchode Gretzkyho sa z neho ale stal prvotriedny líder a vodca mančaftu. A svoju dominantnosť ukázal aj v drese New Yorku Rangers, pre ktorý v roku 1994 vyhral zatiaľ posledný Stanley Cup klubovej histórie. Dnes je po ňom pomenovaná Mark Messier Leadership Award.

Nie je to náhodou. Šesťnásobný držiteľ Stanley Cupu bol kapitánom dlhých šestnásť sezón v rade v trochu rôznych tímoch! Kde prišiel, prišiel ako líder. Jeho produktivita nebola na takom leveli ako u Gretzkyho či Lemieuxa, no nebola jeho jedinou silnou stránkou. Bol všestranný. Kariéru ukončil vo veku 43 rokov.

Zdroj obrázku: NHL.com
Zdroj obrázku: NHL.com

5. Mike Bossy

Hot take? Áno. A ja mám hot takes rád. Od čísla päť do čísla desať ide v tomto rebríčku najmä o subjektívne pocity, keďže prvá štvorica je pre mňa jasne daná. Bossy je ako historická hokejová postava podceňovaný, pritom to bola ofenzívna mašina.

Vyhral síce len jednu Art Ross Trophy, to áno, no jeho najväčší prínos bol v konzistentných výkonoch. Kariéru navyše ukončil zhruba v rovnakom veku ako Bobby Orr, o ktorom sa v tomto smere vie viac. Bossyho tiež zradilo zdravie. V poslednom roku hral cez veľké bolesti chrbtice. Nebyť toho, dnes by to mohol byť jediný hráč s tisíckou gólov na konte.

V NHL odohral 752 zápasov, v ktorých zaknihoval 1126 (573+553) bodov. Útočne bol počas jeho kariéry ako on lepší iba Gretzky. Bol ústrednou postavou známej hokejovej dynastie Islanders, ktorí začiatkom osemdesiatych rokov opanovali NHL štyrmi Stanley Cupmi v rade.

Zdroj obrázku: NHL.com
Zdroj obrázku: NHL.com

4. Bobby Orr

Ukončiť kariéru v tridsiatke a pritom patriť medzi kvarteto najlepších v hokejovej histórii svedčí o výnimočnosti Bobbyho Orra. Možno je to dokonca hráč, ktorý zmenil hokej najviac zo všetkých. Ukázal totiž nový smer - smer ofenzívnych obrancov.

Jeho bodové maximum je 139 bodov v sezóne. Pamätajme, že to bolo v dobe, keď bola primárna úloha obrancov neprechádzať ďalej ako za súperovu modrú čiaru. Sympatický Orr sa ale stal legendou. Bolo jasné, že ňou bude, už keď mal dvadsaťdva.

Je naozaj veľká škoda, že poslednú plnú sezónu v NHL odohral vo veku 26-27 rokov. Mohol toho dosiahnuť ešte viac, aj keď je pravda, že sa mu nikto z obrancov, čo prišli potom, nemôže rovnať. Takto naruby obrátiť celú podstatu športu sa nepodarí takmer nikomu. Bobby to dokázal. A mali by sme mu za to byť vďační.

Zdroj obrázku: A.E. MALOOF / AP
Zdroj obrázku: A.E. MALOOF / AP

3. Mario Lemieux

Super Mario. Lepšia a viac sediaca prezývka pre tohto úžasného, pre mňa tretieho najlepšieho hokejistu všetkých čias, by sa už azda ani nedala vymyslieť. Viem, pre mnohých je najlepší, ale rešpektujte môj názor.

Je veľká škoda, že Lemieuxovi neprialo zdravie. Napokon v NHL odohral iba 915 stretnutí. Keď som videl spoluprácu Gretzkyho a Lemieuxa na Kanadskom pohári 1987, užíval som si ju. Možno už nikdy nič podobné neuvidíme. Fanúšikov Lemieuxa poteším aspoň vetou, že sa mi jeho hra páčila viac ako Gretzkyho. Je pravda, že iba o štipku - koniec koncov, hrali spolu a takmer všetky ich góly padli po vzájomnej spolupráci.

V priemere bodov na zápas je v histórii NHL lepší iba Gretzky. Mario ale mal lepší čuch na góly. Bezpochyby to bol geniálny hráč a ak by pochádzal z ktorejkoľvek inej krajiny, takémuto rebríčku by kraľoval. Teraz sa musí uspokojiť s treťou priečkou.

Zdroj obrázku: NHL.com
Zdroj obrázku: NHL.com

2. Gordie Howe

Je veľká skupina hokejistov, dokonca by som povedal, že je ich najväčšia časť, ktorá pri otázke najlepšieho hokejistu histórie spomenie Gordie Howea. Ten totiž nie je známy iba pre svoju dlhovekosť. Naopak. je to pravá hokejová legenda.

Pred Gretzkym bol on tým hráčom, ktorý držal veľa rekordov. Bol dokonca Gretzkyho vzorom. Nebohý Howe bol aj podľa mňa najvšestrannejším hokejistom všetkých čias. Stretnúť ho na ľade nebolo nič príjemné. Bolelo to. Veď Gordie bol tvrdý chlapec, čo vyrástol v ťažkých časoch na rozľahlých kanadských zamrznutých prériách.

Po rozbore jeho hry môžete len jedno - podčiarknuť, že vie útočiť, brániť, strieľať, tvoriť hru, hrať do tela i technicky, má nezlomnú vôľu a vysokú pracovnú morálku. O jeho hre vypovedá aj to, že gól, asistencia a bitka v jednom zápase sa volá "hetrik Gordieho Howea". Ozaj, vedeli ste, že dokázal hrať s hokejkou aj na pravú aj na ľavú stranu?

Zdroj obrázku: NHL.com
Zdroj obrázku: NHL.com

1. Wayne Gretzky

O voľbe Wayne Gretzkyho ako najlepšieho hráča histórie mnohí pochybujú. Hokej je iný, brankári chytajú lepšie, všetko je rýchlejšie. Aj tak však Wayne nemal v jeho rekordných číslach dlhodobú konkurenciu. Prečo takto nedominovali všetci, iba on?

Najviac bodov? Gretzky. Najviac gólov? Gretzky. Najviac asistencií? Gretzky. A mohli by sme pokračovať ešte dobrých (minimálne) pár minút. Tento útočník zmenil hokej na nepoznanie. Povýšil ho. Bol celebritou nie len v hokejových kruhoch, ale poznal ho celý svet.

A hlavné bolo, že má a vždy mal charakter. Bol tým správnym príkladom pre mládež. Nikoho číslo nie je celoplošne vyradené a nikto sa nemôže chváliť toľkými úspechmi v NHL ako on. Dá sa namietať rôznymi argumentami, ale Gretzky je pre mňa number one.

Zdroj obrázku: Britannica
Zdroj obrázku: Britannica

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»DESAŤ NAJLEPŠÍCH V NHL: Kanada