Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

Davos nemůže platit, Thornton hraje bez problémů zadarmo. Švýcaři ho přirovnávají k Federerovi

4 min read

Zdroj obrázku: hcd.ch | Maurice Parrée

Joe Thornton každým rokem tráví okurkovou sezónu ve Švýcarsku, kde se připravuje na další ročník v NHL. Letošek nebyl výjimkou, ovšem jelikož se zámořská soutěž rozjede až v lednu, domluvil se na kontraktu s Davosem. Vyjednávání trvalo pouhých pět minut. Až tak vřelé vztahy má s místní organizací.

„Je součástí naší rodiny v klubu,“ prohlásil generální manažer Davosu Raeto Raffanier v rozhovoru pro Sportsnet. „Je to pro nás ukázka respektu.“ Zároveň ale nešlo o nějaké doprošování, právě proto použil Raffanier slovo respekt. Nikdy v životě by Raffanier neprosil Thorntona, aby nastupoval za jeho klub.

Po konci sezóny spolu oba dotyční volali. Hovor trval 25 minut, domluva byla hodně rychlá. „Rozhodni se, kdy chceš ukončit svoji kariéru v NHL. Pokud se poté budeš cítit dostatečně zdravý na to, abys odehrál ještě rok dva v Evropě a ve Švýcarsku, chci, abys hrál za Davos. Nejsem ale ten typ člověka, co by tě do něčeho tlačil. Sám se rozhodni a jen mi dej vědět,“ sdělil manažer Davosu Kanaďanovi.

Thornton poté přiletěl do Švýcarska, jako každý rok, a oba se sešli. Výsledek? Po pěti minutách bylo jasno. Raffanier dokonce odtajnil, co přesně Thorntonovi řekl.

„Podívej se, naše liga je na tom aktuálně finančně velmi zle, protože nemáme v hledišti žádné fanoušky. Nemůžeme ti letos zaplatit.“

Odpověď?

„Nevadí, můžete mi zaplatit klidně příští rok, nebo za dva, klidně za tři roky. Na tom nesejde. Jen se chci připravovat.“

Thronton tak letos v Davosu hraje zadarmo, odměnu za své služby dostane za rok, až se do Švýcarska opět vrátí.

V Davosu se ihned začalo připravovat oznámení podpisu. Objednaly se dresy, různé šátky i roušky s jeho obličejem. Jumbo jednoho dne přišel do kanceláře klubu a oznámil, že zanedlouho podepíše kontrakt v NHL. Do obchodu se tak okamžitě vypustily jeho trička, dresy, prostě všude samý Thornton.

Davos oznámil podpis Joe Thorntona. Po chvíli internet zavalila zpráva z Toronta, že se tamní organizace domluvila s útočníkem na roční spolupráci. Za 48 hodin poté nastoupil do prvního domácího utkání v dresu Davosu. Asi si dokážete představit, kolik suvenýrů s jeho jmenovkou v obchodech zbylo.


DOVOĽTE NÁM USKUTOČNIŤ ĎALŠIE VÍZIE!
Už roky čítate blog Oh my Hockey úplne zadarmo. Aby to tak pokračovalo a mohli sme napredovať, prosíme, podporte nás dobrovoľnou čiastkou. Ďakujeme!


Mohl by si dovolit být za hvězdu. On za ní skutečně je, ale sám se tak rozhodně nechová. Starosti o ice-time? „Vezmu cokoliv, co mi dáte,“ řekl. „Nemějte starosti se mnou, mějte starosti o klub.“ Samozřejmě hraje přesilovky, elitního centra. Davosu se sice nedaří, ale jeho přínos je obrovský, Získal šest bodů v šesti zápasech, je mentorem v kabině, je neustále pozitivní a energický.

„Vidí hru jako nikdo jiný. Samozřejmě už není tím nejrychlejším hráčem na ledě, ale je rozhodně nejchytřejším, kterého máme. Skvělý v hledání spoluhráčů při hře pět na pět i v přesilovkách. Ohromně dře, nevynechá jediný dobrovolný trénink,“ doplnil Raffanier.

Jeho charakter je opravdu hokej přesahující. A to velmi. Kapitánem Davosu je švýcarská legenda Andreas Ambühl. Ten má v 37 letech podobnou úlohu jako Thornton. Hrají podobným stylem, v kabině se doplňují a mladším spoluhráčům se dostává obrovské školy. A nejenom v Davosu, jeho mentalita se projevuje po celé zemi.

Jeho syn River hraje za akademii Davosu a objíždí s ní turnaje po celém Švýcarsku. Na nich nechybí samozřejmě ani táta Joe. Pomáhá organizátorům během turnaje, vyhoví každé žádosti, předává malým dětem medaile. Celá země ho miluje.

Nespecifikovaný švýcarský novinář položil Raetu Raffanierovi otázku.

„Jak to, že je v takovém věku stále tak dobrý?“

Raffanier odpověděl: „Podívejte se na Rogera Federera. Proč by měl stále trénovat i v takovém věku? Nic ho nemotivuje, pouze láska ke sportu, který miluje. U Joea je to to samé.“

Letos bude hrát Thornton v Davosu zřejmě do konce kalendářního roku, respektive do začátku kempů v Americe. Vypadá to, že se ale nebude jednat o poslední navléknutí dresu HC Davos. „Naše liga je jedna z nejrychlejších na světě a on dokáže být stále velmi produktivní. Nevidím důvod, proč by tedy nemohl hrát, dokud bude připravený.“

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.