Crosbyho čaká 1000. zápas v NHL. Ako prvého, čo zasvätil kariéru „tučniakom“

Keď jedného dňa budeme vnúčatám rozprávať o najlepších hokejistoch našej éry, nesmieme vynechať Sidneyho Crosbyho. „Sid the Kid“ už dávno nie je mladým neskúseným chlapcom, hoci pamätníkom sa môže zdať, že bol draftovaný iba včera.

Od jeho vstupu do NHL už naozaj uplynulo 15 a pol roka a 999 zápasov. Hokejovou genialitou dokonale splnil, čo mu predpovedali Kanaďania už pred vstupom do profesionálneho hokeja. Mal sa stať novým generačným talentom, vodcom národného tímu kolísky hokeja.

Crosby sa dnes v noci proti New Yorku Islanders stane 350. hráčom, ktorý v Národnej hokejovej lige odohrá svoj tisíci zápas. Ba čo viac, všetky v drese jediného klubu – Pittsburghu Penguins. Nikto nikdy neodohral za Pens 1000 duelov. Crosby bude prvý.

„Keď vyrastáte, je vaším snom hrať raz v NHL,“ hovorí pred dosiahnutím jubilejného čísla 33-ročný forvard. „Neviete, či sa vám splní. Ale keď sa vám to podarí, chcete hrať, ako dlho sa to len dá. Stále to milujem rovnako, ako som to miloval počas svojho prvého zápasu. Som vďačný, že som mohol hrať tak dlho.“

Od 5. októbra 2005, keď hral Crosby zápas číslo jeden, už uplynulo vyše pätnásť rokov. Na mladú hviezdičku sa vtedy upierali oči celého sveta. Debut si stále dobre pamätá. Bol nervózny, no napriek tomu si pripísal prvý bod za asistenciu.

„Bol som nervózny a nadšený zároveň, prežíval som celú paletu emócií,“ priznal po čase. „Cítil som, že idem do neznáma – čo sa týka ligy aj tímov, proti ktorým budem musieť nastupovať. Bublali vo mne rôzne pocity, ale bol som šťastný a hrdý na to, že sa mi plní sen a budem hrať v NHL. To je asi najlepší spôsob, ako to popísať.“

Crosbyho hokejová história však siaha do dôb pred jeho premiérou. Svetlá reflektorov sa ho dotkli už o zopár rokov predtým. V roku 2002, keď mal štrnásť, sa o ňom rozprávalo ako o veľkom talente, čo udivuje svet. Na YouTube dodnes nájdete nahrávky z tých čias.

Crosby dospel a očakávania naplnil. Nebyť zranení, bol by na magickej méte už skôr. Napokon sa jej aj tak dočkal. Po dobu jeho kariéry je jediným produktívnejším hráčom jeho odveký rival, Alexander Ovečkin. Ten má na konte 1292 bodov, Sidney 1276. Pravdou však je, že ruský ostrostrelec odohral o 164 stretnutí viac.

Čo sa týka bodového priemeru, Crosby zbiera v priemere 1,28 bodu na zápas. Aj tu je na druhej priečke. S hodnotou 1,35 je nad ním ďalší generačný talent kanadského hokeja a podľa mnohých Sidneyho nástupca, Connor McDavid. V tejto štatistike tí dvaja unikli zvyšku súťaže. Na tretej priečke je Jevgenij Malkin s priemerom „len“ 1,18.

Crosby je druhý aj v počte asistencií. Od októbra 2005 ich pozbieral 808, ale nad ním sa vyníma legendárny Joe Thornton. Opäť je nutné dodať, že hoci prihral na 833 gólov, odohral o 136 duelov viac.

Svojho času sa stal najmladším kapitánom v histórii súťaže a v tejto role dokázal Pens doviesť k trom Stanley Cupom.

Je nad Slnko jasnejšie, že jeho kariéra sa dávno prehupla do druhej polovice. Crosby je na dôchodok ešte mladý. Stále je produktívny, stále patrí k ťahúňom „tučniakov“ a právom mu patrí miesto medzi klubovými legendami. Plány na odchod z NHL si nerobí.

„Počítam s tým, že budem hrať, kým sa budem na ľade cítiť dobre. Nemám potuchy, kedy to príde. Zatiaľ sa cítim veľmi dobre,“ hovorí pre oficiálny klubový web. Verí, že jeho budúcnosť je prepojená s Penguins. „Milujem to tu. Je to miesto, kde by som chcel hrať už do konca svojej kariéry.“

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.