Crosby spomína na zlatý gól: Je to moment, o ktorom snívate ako dieťa

Oh My Hockey|1. mar 2020 o 16:21

Desať rokov po pamätnom olympijskom turnaji vo Vancouveri majú na čo spomínať nie len slovenskí hokejoví fanúšikovia. Najmä v Kanade vtedy vypukla obrovská radosť, pravá hokejová eufória.

Sidney Crosby vybojoval puk, ktorý si vzal Jarome Iginla. Mladý Crosby videl voľnú cestu smerom k bráne Ryana Millera. Iginla dobre vedel, čo jeho kolega robí a puk mu naservíroval presne na hokejku. Sidney vystrelil, nemal čo stratiť.

A získal pre Kanadu olympijské zlato po výhre proti USA v predĺžení.

Všetkému však predchádzal dlhý boj. Zo skupiny si Kanada odniesla len päť bodov. S Nórmi vyhrala 8:0, no Švajčiarov zdolala až po predĺžení a keď prišli na rad Američania, museli sa pred nimi skloniť. Zápas skončil porážkou 3:5.

"Keď sa na to pozriem späť, tá facka bola pravdepodobne dobrá," spomína Crosby pri rozhovore s Elliottom Friedmanom. "Spojilo nás to, našli sme potom tú chémiu a každým zápasom sme sa zlepšovali."

Štvrťfinálový duel s Ruskom mnohí označili za predčasné finále. Zbornú pred týmto stretnutím porazili iba Slováci a Kanada sa nezdala byť jasným favoritom. Nabudení predošlou výhrou 8:2 nad Nemeckom ale reprezentanti javorového listu ukázali svetu, že doma budú bojovať.

Rusov porazili 7:3. "V tomto zápase začalo všetko klapať a samozrejme, robíte vždy tie isté veci, no tie nefungujú vždy rovnako, ale zdá sa, že v tom zápase sme to zlomili. Viac ako to, akú máme ofenzívu, sme tam ukázali, ako vieme hrať jeden za druhého a aj to, akí dobrí sme aj v obrane."

Na finálové stretnutie spomína "Sid the Kid" len v dobrom. Kanaďania viedli 2:0, no doplnil, že nebyť Millera v ich bráne, tento náskok mohol byť ešte výraznejší. Vtedy mal iba 22 rokov, ale už bol najväčšou hviezdou kanadskej družiny.

Američana však zabrali. V 33. minúte odpovedal na kanadské góly Ryan Kesler a poriadna zápletka prišla v poslednej minúte riadnej hracej doby. 24 a pol sekundy pred koncom tretej tretiny vyrovnal Zach Parise, a tak sa opäť išlo "od nuly". Crosby aj dnes po zhliadnutí záznamu čelí nervozite - tak, ako veľa fanúšikov, hoci vie, ako to celé dopadne.

Nepochybuje však, že Kanada bola v tom zápase vo všetkom lepšia.

"Keď sme sa vrátili do šatne, bolo to tiché," opisuje prvé chvíle po uplynutí šesťdesiatich minút. Len tesne predtým dostali studenú sprchu. "Ten gól bol veľmi čerstvý, trochu nás potopil. Potom prišiel Mike Babcock a povedal: "Chlapci, stojí pred vami vaša životná príležitosť." Myslím, že sme tomu všetci verili."

"Koľkokrát si si to pozrel?" opýtal sa Friedman odkazujúc na zlatý gól.

"Veľa," priznal sa Crosby.

"...potom prišiel Mike Babcock a povedal: "Chlapci, stojí pred vami vaša životná príležitosť." Myslím, že sme tomu všetci verili."

Sidney Crosby

"Nikdy som nepozeral celý zápas, ale toto som videl niekoľkokrát. Je to moment, o ktorom snívate ako dieťa, keď vyrastáte, streliť pre Kanadu veľký gól. Mohol to byť ktokoľvek. Mám to šťastie, že som to tam dostal ja."

Pred gólom, keď si Iginla prebral puk, mu Crosby okamžite z plných hlasiviek zakričal: "Iggy!" A Iggy vedel, čo má robiť. Skúsený hokejista to prihral mladíkovi a ten sa stal kanadským národným hrdinom. "Túto časť toho si vlastne ani nepamätám, počul som to až v televízii," smial sa Crosby.

Je to preňho, pochopiteľne, veľký zážitok. Možno najväčšia spomienka kariéry. Hrať olympiádu za Kanadu v Kanade a vybojovať pre ňu gólom v predĺžení zlato, to sa mohlo stať len jednému z miliónov či miliárd. Tým človekom sa stal Crosby. A dnes je najviac vďačný za to, že mohol potešiť celučičkú Kanadu.

Jeho gól bude navždy vpísaný do sŕdc jeho rodákov - hokejových fanúšikov. Bezpochyby totiž ide o jeden z najpamätnejších gólov histórie kanadského hokeja.

CELÝ ROZHOVOR S ELLIOTTE FRIEDMANOM TU

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Crosby spomína na zlatý gól: Je to moment, o ktorom snívate ako dieťa