Chci jít do Kanady, říká Brabenec, o kterého stojí velká většina týmů NHL

Jakub Brabenec je pravděpodobně druhým nejnadějnějším Čechem v ročníku, který má šanci na relativně vysoké umístění na draftu. Po Stanislavu Svozilovi, spoluhráči z brněnské Komety, se vyskytuje nejvýše v předdraftových žebříčcích expertů.

V rozhovoru pro naši e-knihu se rozpovídal především o svých výkonech na mistrovství světa do 18 let a také o nešťastném začátku sezony, který ho zadržel v Česku. Quebec do své provincie nechtěl pouštět žádné cizince, a proto musel Brabenec odložit přesun za moře o další rok. Mluvil také o kamarádství se Stanislavem Svozilem.

„Nejlepší český bruslař na tomto draftu. Brabenec je nejenom rychlý, ale také má skvěle zvládnutou techniku bruslení. Naplno využívá odpichu z maximálního natažení nohy, díky tomu je schopen generovat maximální rychlost. Pokud si může vybrat mezi střelou a nahrávkou, zvolí nahrávku. Neustále jezdí s pukem s hlavou nahoře a hledá volné spoluhráče. Tuto schopnost skvěle využívá také na přesilových hrách u mantinelu.“
Jakub Hromada (scouting report)


Musel jsi několikrát čelit otázce, jaká vlastně uplynulá „Covid“ sezóna pro tebe byla. Ptám se i já. Co pro tebe bylo letos obecně nejdůležitější?

Chtěl jsem odejít do kanadské juniorky, zjistit, jaké to je být bez rodiny, navíc mě draftoval tak skvělý tým, jako je Charlottetown. Je to opravdu krásné město a mnoho lidí odtamtud mi volalo, že se na mě těší. Byl jsem už nastavený tak, že do Kanady odletím. Nějak do října jsem pořád doufal, že se přesun povede, ale nic se nedělo a musel jsem to vyřešit tak, že zůstanu v Kometě. Děkuju jí, že jsem mohl hrát Extraligu, protože to také mohlo dopadnout tak, že bych letos neodehrál jediné utkání. Nejtěžší pro mě byla tato sezóna hlavně po mentální stránce. Dokázat sám sobě i lidem, že na Extraligu skutečně mám.

QMJHL se ale na konci sezóny na pár zápasů rozjela. Ty už jsi dopředu věděl, že do Kanady ani tak nepoletíš?

Nejvíc jsme to řešili v říjnu. Kometa mě tady nechala hrát a já ji jednoduše nechtěl někdy v prosinci opouštět, už by to nemělo moc smysl.

I nyní preferuješ angažmá v Charlottetownu v qubecské juniorce, nebo už zůstaneš v příští sezóně v Brně?

Chci zkusit jít do Kanady, jít za moře byl odjakživa můj sen a podle mě juniorská kategorie v Kanadě není o tolik horší jako chlapská tady a jí si myslím, že mi tento přesun může jedině pomoct se posunout dopředu.

Tvým spoluhráčem byl Peter Mueller, pomáhal ti například s angličtinou? Protože přeci jen bez ní si v Kanadě neporadíš. Pracoval jsi nějak na zdokonalování se i v tomto ohledu?

Pracuji na angličtině celý rok. Měl jsem spoustu hovorů s lidmi z Charlottetownu a přiznám se, že ze začátku jsem anglicky skoro neuměl. Ale teďka při hovorech s týmy z NHL se snažím mluvit sám a myslím, že jsem v ní celkem dobrý, domluvím se. Každopádně doučování samozřejmě stále mám a pořád se v ní chci zlepšovat a do Kanady chci odletět o něco dřív, abych si angličtinu ještě vylepšil.

Kolik týmů z NHL tě už oslovilo?

Tak to nevím, abych se přiznal. Ale hodně, podle mě tak tři čtvrtiny týmů už ano.

Vybavuješ si nějakou kuriozitu z některého z hovorů? Občas se jedná spíše o různé psychotesty…

Zrovna dneska jsem vyplňoval dotazník, …

FOTO: Súkromný archív J.B.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.