Chára dnes dorovná Lidströma. Nik z európskych obrancov neodohral viac

Zdeno Chára si ide po prvenstvo v Národnej hokejovej lige. Na špici európskych bekov je počtom zápasov stále legendárny Švéd Nicklas Lidström. Podľa niektorých najlepší bek histórie bude z trónu onedlho zosadený.

Postará sa o to Slovák Zdeno Chára. Najstarší hráč v kolotoči NHL si v nočnom stretnutí Washingtonu Capitals na ľade New Yorku Rangers pripíše 1564. zápas v základnej časti. Tým sa dostane na úroveň Lidströma a trinástu priečku historických tabuliek.

Cesta slovenského obra za týmto úspechom bola tŕnistá. V NHL začal hrať vo veku dvadsať rokov, prvú plnú sezónu tu odohral, keď mal 22. Aj z toho dôvodu ich nemá viac, z aktívnych hráčov je momentálne na tretej pozícii. Predbehli ho Joe Thornton a Patrick Marleau, ktorý siaha na historické prvenstvo. Do prekonania Gordieho Howea mu zostáva 37 zápasov.


1.Gordie Howe1767 z.
2.Mark Messier1756 z.
3.Jaromír Jágr1733 z.
4. Ron Francis1731 z.
Patrick Marleau1731 z.
…..
14.Zdeno Chára1563 z.

Pred Chárom budú po prekonaní Lidströmovho zápisu ešte štyria obrancovia – Američan Chris Chelios a Kanaďania Scott Stevens, Larry Murphy a Ray Bourque. Ak by chcel niektorého z nich predbehnúť, musel by hrať aj v sezóne 2021/22.

Onedlho 44-ročný rodák z Trenčína sa po odpútaní od Nicklasa dostane na celkovú druhú priečku medzi všetkými európskymi hokejistami, ktorí kedy nastúpili v NHL. Pred ním bude už len Jaromír Jágr, ktorého zrejme nikdy nedostihne.

Chára je, pochopiteľne, čo sa týka aktívnych Európanov v súťaži mužom s najviac odohranými duelmi. Druhý je Alexander Ovečkin, ktorému na jeho výkon chýba ešte cez štyristo štartov, má ich 1158. Tretí Anže Kopitar odohral 1082, štvrtý Mikko Koivu 1033 duelov. Posledným hrajúcim Európanom nad hranicou tisíc zápasov je Valtteri Filppula (1029).

Zo zaujímavou štatistikou ohľadne Zdena Cháru dnes prišiel web slovaknhl.sk. Ak Zdeno bude v tomto ročníku hrávať minimálne 19 minút za zápas, stane sa prvým obrancom v dobe meraní ice-timu (od sezóny 1997/98), ktorému sa podobný kúsok podaril vo veku 43 a viac rokov. Zatiaľ hráva v priemere 20 minút a 29 sekúnd.

Chára v drese Washingtonu Capitals pookrial. Po desiatich stretnutiach v drese Caps má na konte štyri body za dva góly a rovnaký počet asistencií. Zatiaľ jeho bodový priemer činí 0,4 bodu na zápas, na konci minulej sezóny to bolo 0,2. Ak by pokračoval v nastolenom trende, zvládol by v skrátenom ročníku zaknihovať 22 bodov, čo sa mu naposledy podarilo v sezóne 2017/18.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.