Capitals predĺžili zmluvu s Fucalem. Podpisovali aj Leafs a Preds

Jeho kariéra sa zdala byť v troskách. Kedysi bol Zachary Fucale považovaný za veľký brankársky talent. Na drafte v roku 2013 bol z mužov v maskách vybraný najvyššie – na 36. mieste. Predbehol Tristana Jarryho, Juuse Sarosa i Cala Petersena.

Dnes má rodák z frankofónneho Québecu 25 rokov a hoci sa mu predpovedala sľubná budúcnosť, v NHL nikdy nenastúpil. V posledných dvoch sezónach navyše strávil drvivú väčšinu času až v tretej najvyššej súťaži, ECHL. A ani tam – špeciálne v sezóne 2018/19 – práve nehviezdil.

Pred súčasným ročníkom však dali Fucalemu šancu na lapenie druhého dychu Washington Capitals. Vo farmárskej AHL si v drese Hershey pripísal šesť štartov. Jeho gólový priemer (1,49) je najnižší v súťaži, percentuálna úspešnosť činí 94,2%. Vyhral päťkrát.

Kontrakt, ktorý podpísal pred sezónou 2020/21, bol skoro najnižší možný. Sedemsto tisíc v NHL, 75 tisíc v AHL. Platil len na jednu sezónu. Už na konci marca však vyšlo najavo, že organizáciu z hlavného mesta Spojených štátov dokázal presvedčiť.

Zachary podpísal nový kontrakt ešte skôr, než by mu stihol skončiť ten prebiehajúci. Na jeho radosť si polepší. Caps si jeho služby zaistili na ďalšie dve sezóny. Jeho ročný plat v NHL sa zvýši na hodnotu 750 tisíc, v AHL bude poberať najprv 150 tisíc, v druhom roku už 160 tisíc.

Aj Fucalemu zahrala do karát absencia Henrika Lundqvista či Iľju Samsonova. Pôvodne sa s ním počítalo ako s gólmanom do ECHL, kde aj odchytal jedno stretnutie. V hierarchii bol až piaty – za Samsonovom, Lundqvistom, Vaněčkom a Copleym. Po sextete stretnutí v American Hockey League však dostáva novú šancu uchytiť sa medzi profesionálmi, čo sa mu už dobrých pár rokov nedarí.

PREDATORS A LEAFS

Okrem Washingtonu sa uráčili podpísať ďalšie dieliky do skladačky organizácie aj v Nashville a Toronte. Obidva kontrakty sú nováčikovské. Preds si zaistili služby obrancu Davida Farranca, Maple Leafs zas forvarda Alexa Steevesa.

Ak pôjdeme od staršieho podpisu, musíme si najprv predstaviť beka Farranca. Dnes 21-ročného rodáka z USA draftoval Nashville v roku 2017 z tretieho kola a celkovej 92. pozície na drafte. Po takmer štyroch rokoch dostal zmluvu na dva roky. Kontrakt pritom začína platiť okamžite, čo znamená, že už po sezóne 2021/22 bude RFA (obmedzeným voľným hráčom).

Obranca z Boston University (NCAA) prekypuje ofenzívnym myslením. Je to inteligentný hokejista a jeho vývoj vyzerá sľubne. Prejavilo sa to aj v štatistikách, veď vlani aj tento rok zbieral vyše bodu na zápas (43 bodov v 34 zápasoch, resp. 16 bodov v 11 zápasoch).

Farrance sa dvakrát dostal do finálnej desiatky bojov o Hobey Baker Award. Žiaľ v tejto sezóne odohral iba jedenásť stretnutí, preto je odhodlaný pridať ďalšie štarty medzi mužmi. Vylúčená nie je ani možnosť NHL, hlavne, ak sa Predators rozhodnú vymeniť Mattiasa Ekholma.

Toronto Maple Leafs siahli do vôd voľných hráčov a priviedli nechráneného mladíka. Alex Steeves nebol nikdy draftovaný, ale aj tak bol vysoko ceneným talentom. Nevieme, koľko ponúk mal 21-ročný útočník, no napokon sa rozhodol pre kanadský veľkoklub.

Ako Farrance, aj Steeves prichádza z univerzitnej NCAA. Podpísal ihneď po skončení sezóny jeho University of Notre Dame. Žiaľ, tá musela byť skrátená pre problémy s covidom. Trojročný kontrakt začne platiť od sezóny 2021/22. V prvých dvoch rokoch zarobí 750 tisíc na úrovni NHL, 80 tisíc na farme. Dostane aj podpisové bonusy – 70 tisíc každý rok.

Zmena príde v poslednej sezóne zmluvy, teda v ročníku 2023/24. Na úrovni NHL sa hráčov plat zvýši na 775 tisíc, v AHL ostane nezmenený. Dostane podpisový bonus vo výške 77 500 dolárov.

Je tu možnosť, že by mohol sezónu dohrať v drese Marlies. Záležať bude na tom, či dostane skúšobný kontrakt, ako ho dostávajú mnohí mladíci z univerzít, ktorých zmluvy platia až od budúceho roka.

V sezóne 2020/21 odohral za Notre Dame 29 zápasov, zaknihoval 32 (15+17) bodov.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.