Canadiens prvým postupujúcim, Winnipegu nedovolili ani jednu výhru

Málokto by si pred sériou Montrealu Canadiens proti Winnipegu Jets stavil na to, že Habs dokážu poraziť „stíhačky“ v štyroch zápasoch. Nočným víťazstvom po predĺžení dnes ukončili sedemročné čakanie na postup z druhého kola a postúpili do semifinále, kde sa stretnú s víťazom súboja medzi Vegas a Coloradom.

Vo výsledkovo tesnom dueli si Canadiens zaslúžili výhru. Stretnutie síce došlo do predĺženia, no to najmä veľkým pričinením jednotky Winnipegu, Connora Hellebuycka, ktorý pochytal 39 striel Toffoliho a spol. Canadiens vyhrali na strely 42:16.

Prvý gól druhého stretnutia v Bell Centre skóroval domáci Erik Gustafsson. Po ôsmich minútach otváral skóre švihom od modrej, asistovali mu Suzuki a Toffoli. 51 sekúnd pred koncom úvodnej časti hry zveľadil náskok Montrealu Artturi Lehkonen.

V druhej tretine sa Jets museli oklepať a podarilo sa im to. Už po minúte a 40 sekundách prostrednej dvadsaťminútovky znížili zásluhou Logana Stanleyho. Ten istý strelec sa presadil i v 26. minúte, no na jeho nešťastie sa k nemu nepridal žiadny zo spoluhráčov.

Za stavu 2:2 sa išlo do tretej tretiny, ktorá nepriniesla góly ani vylúčenia. Ako vo všetkých ostatných, aj v tej boli aktívnejší Canadiens. Čaro Connora Hellebuycka však prekonali až v predĺžení. To rozhodol už po minúte a pol Tyler Toffoli po vynikajúcej prihrávke Cole Caufielda.

Habs sa pred 2 500 divákmi stali prvým semifinalistom ročníka 2020/21 a jediným, ktorý druhým kolom prešiel bez porážky. Zmietli Jets v štyroch zápasoch. Útočník Jets, Mark Scheifele, si za faul v prvom zápase vyslúžil štvorzápasovú suspendáciu. Z toho dôvodu odvtedy nehral a skončila sa mu sezóna. Do duelu nenaskočil ani Tomáš Tatar.

Montreal Canadiens vyhrali posledných sedem zápasov po sebe.

MONTREAL CANADIENS 3:2p WINNIPEG JETS (2:0, 0:2, 0:0 – 1:0)
9. Gustafsson (Suzuki, Toffoli), 20. Lehkonen (Kulak, Gallagher), 62. Toffoli (Caufield, Suzuki) – 22. Stanley (Jo. Benn, Connor), 26. Stanley (Connor, Appleton)
Brankári: Price 14/16 – Hellebuyck 39/42

ISLANDERS SI VYBOJOVALI MEČBAL

New York Islanders zvíťazili na ľade Bostonu v piatom stretnutí série druhého kola. Séria sa bude sťahovať na Long Island, „ostrovania“ budú hrať o postup. V prestrelke strelili päť gólov, ich súper o jeden menej a sú krôčik od druhého postupu medzi najlepšiu štvorku za sebou.

Skóre stretnutia otvorili Bruins, keď sa už v druhej minúte trafil ich najlepší strelec David Pastrňák. Na Čechov presný zásah prišla odpoveď gólom do šatne, ktorý v 19. minúte strelil Barzal, čím potrestal jediné vylúčenie v celej úvodnej tretine.

Gólovo bohatšia bola druhá časť zápasu, vyznela lepšie pre Islanders. Druhú presilovku Isles v zápase využil veterán Kyle Palmieri. Vyrovnať dokázal v 28. minúte Brad Marchand, no na dlhší čas to bolo posledné slovo Bruins. „Ostrovania“ odpovedali presnými zásahmi Baileyho a Eberleho.

Ich gólostroj sa nezasekol ani v poslednej časti hry. Na presvedčivých 5:2 zvyšoval v 42. minúte Brock Nelson, a to už do siete nového muža v bráne Bruins, Jeremyho Swaymana, ktorý na začiatku tretej tretiny nahradil Raska. Mohlo sa zdať, že sú veci rozhodnuté, no nechýbalo veľa, aby Newyorčania prišli o svoj náskok. Na 3:5 znížil v 44. minúte Pastrňák, v 55. ho nasledoval krajan Krejčí.

Situáciu zachránil Barry Trotz. Zobral si time-out a hráčom povedal, aby dýchali.

„Všetkých nás upokojil,“ povedal novinárom útočník Josh Bailey. „Chcel od nás, aby sme na nich vytvárali tlak, nie sa stiahli do ulity. Chcel, aby každý z nás zostal sústredený. V istých situáciách niečo takéto veľmi potrebujete, a toto bol presne ten čas.“

Bruins stoja na pokraji vypadnutia, no nevzdávajú sa. „Do New Yorku ideme vyhrať zápas,“ hecuje seba i tím obranca Charlie McAvoy. „To musíme mať na mysli. Chceme ukázať, čo je v našich silách a vyhrať, o tom to je. Ešte sa nič neskončilo.“

Veľký podiel na výhre mal brankár hostí Semjon Varlamov, na ktorého letelo 44 striel. Jeho spoluhráči vyslali na bránu „medveďov“ len 19 pokusov.

BOSTON BRUINS 4:5 NEW YORK ISLANDERS (1:1, 1:3, 2:1)
2. Pastrňák (McAvoy, Marchand), 28. Marchand (Pastrňák, McAvoy), 54. Pastrňák (McAvoy, Bergeron), 55. Krejčí (Smith, Reilly) – 19. Barzal (Dobson, Eberle), 25. Palmieri (Bailey, Leddy), 35. Bailey (Pageau, Beauvillier), 37. Eberle (Barzal, Dobson), 42. Nelson (Beauvillier, Pelech)
Brankári: Rask 12/16, Swayman 2/3 – Varlamov 40/44