Bure a Fjodorov v jednom tíme? Príbeh o tom, ako Detroit (skoro) draftoval Bureho

Draft 1989. Patril medzi prvé, v ktorých sa kluby NHL prestávali báť draftovať Sovietov s tým, že by im ich voľba mohla prepadnúť. A veru, zo štrnástich hokejistov ruskej národnosti sa našli štyria, čo v NHL urobili slušnú kariéru a odohrali cez štyristo zápasov.

Detroit draftoval dvoch z nich. A nebyť vyčkávania, mohli byť traja…

Príbeh o drafte 1989 vyrozprával v 31 Thoughts podcaste Ken Holland. Bývalý generálny manažér Red Wings v súčasnosti pracujúci pre Edmonton Oilers má zážitkov na rozdávanie. V roku 1989 pôsobil v detroitskej organizácii v role šéfa skautingu.

Výber nováčikov v onom roku môže klub považovať za jeden z najlepších v histórii. Red Wings správne vytipovali budúce hviezdy, z ktorých vyčnievajú klubové legendy Nicklas Lidström, Sergej Fjodorov či Vladimir Konstantinov.

Spomenuté trio bolo základom dominantného mužstva, čo na prelome tisícročí spolu s New Jersey Devils a Coloradom Avalanche ovládalo ligu. K dvojici Rusov mohlo pribudnúť ďalšie známe meno, ruská raketa, pre mnohých dodnes najobľúbenejší hráč.

Red Wings mali blízko k draftovaniu Pavla Bureho.

Ken Holland videl dvojicu Fjodorov-Bure prvýkrát koncom osemdesiatych rokov na juniorských majstrovstvách sveta. Automaticky zaujali jeho oko. Vedel, že chce mať oboch. Vedel, že v Národnej hokejovej lige si nájdu uplatnenie a dokážu tam veľké veci. Čo však čert nechcel, „červené krídla“ si – čo sa týkalo sovietskeho ostrostrelca Bureho – dávali načas.

„Plánovali sme vziať Bureho v piatom kole,“ spomína Holland. Európsky skaut organizácie, Švéd Christer Rockström, sa snažil vdýchnuť plánu reálne kontúry. Presviedčal generálneho manažéra Jima Devollana. Vedel, čo drieme v moskovskom rodákovi. Na jeho nešťastie urobilo vedenie Detroitu iné rozhodnutie a v piatom kole si vybrali Shawna McCosha.

McCosh bol rodákom z Kanady. Preddraftovú sezónu strávil v juniorskej OHL, kde za Niagara Falls Thunder zaknihoval 103 bodov v 56 dueloch. Od Bureho však bol o takmer dva roky starší. A dres Red Wings napokon nikdy nereprezentoval. V NHL odohral dovedna deväť zápasov, štyri za LA Kings, päť za NY Rangers.

Red Wings si sľubovali, že Bureho vezmú potom, zo 116. miesta. Dovtedy bol jediným vybratým Rusom celkovo Sergej Fjodorov, Detroit si ho vytiahol na 74. pozícii. Spoliehali sa na to, no márne. Bureho talent bol neprehliadnuteľný, mal byť pokračovateľom tradície „červenej mašiny“, ako prezývali sovietsky hokejový tím.

Stošestnásta priečka sa blížila. Bure sa približoval. 110. bol vybratý David Emma, 111. Tommi Pullola, 112. Scott Cashman, 113.

Pavel Bure. Vancouver Canucks.

„Dve voľby pred našou si ho vzal Vancouver, čím sa ukázalo, že mal Christer Rockström pravdu. Bolo by to niečo, mať v mužstve Fjodorova aj Bureho, na druhú stranu sme si vytiahli Vladimira Konstantinova v jedenástom kole,“ pokračuje v rozprávaní Ken Holland.

Spojenie dvoch talentov by bolo o to úchvatnejšie, že Pavel Bure s Fjodorovom nastupovali, aj keď nie v drese Detroitu. S Alexandrom Mogiľným vytvorili lajnu v drese CSKA Moskva, tzv. „útok snov“, a doma ich považovali za nástupcov najslávnejšej sovietskej ofenzívnej formácie v dejinách v zložení Makarov-Larionov-Krutov.

Fjodorov a Bure boli zamlada veľkými priateľmi. Ich vzťahy neskôr naštrbila Anna Kurnikovová, najprv vydatá za Fjodorova, neskôr snúbenica Bureho. Ale to už je iný príbeh.

Ktovie, ako by to dopadlo, keby boli tí dvaja spoluhráčmi nie len v CSKA, ale i v Detroite Red Wings…

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.