Bruins a Avalanche postúpili do druhého kola play-off!

Oh My Hockey|24. máj 2021 o 07:50

Play-off NHL sa začalo zhruba pred týždňom. Dnes už poznáme mená prvých postupujúcich. Stali sa nimi Boston Bruins a Colorado Avalanche, ktorí vyradili svojich súperov v piatich, resp. štyroch stretnutiach.

Ako prvý sa hral zápas medzi Coloradom a St. Louis. Avs si dobre uvedomovali, že stačí jedna výhra, aby mali zaručené druhé kolo. Hoci sa duel skončil trojgólovým rozdielom, posledné dva presné zásahy padli do prázdnej brány. Colorado však vyhralo zaslúžene.

Skóre zápasu o všetko otváral v 25. minúte Vladimir Tarasenko. Odpoveď Colorada prišla o sedem minút neskôr, presadil sa Saad. Na jeho gól nadviazal v 35. minúte kapitán Gabriel Landeskog a poslal "lavínu" prvýkrát v zápase do vedenia.

To už Colorado nepustilo z rúk. Náskok zveľadil po prestávke v 45. minúte Mikko Rantanen. V 49. minúte sa podarilo zdramatizovať duel dvojgólovému Tarasenkovi, avšak bol to posledný strelecký zápis "bluesmanov". Záverečný vabank hrali počas presilovky súpera a nepodarilo sa im skórovať. Naopak, góly MacKinnona a Ničuškina do prázdnej brány spečatili ortieľ o prvom postupujúcom tíme tohtoročného play-off.

"Myslím si, že ako séria postupovala, stále sme sa zlepšovali," vyjadril sa po zápase tréner Colorada, Jared Bednar. "Dnes to bola 60-minútová zaberačka. Počas prvých troch zápasov sme vždy mali nejaký výpadok, niečo, čo sa mi nepáčilo. S dneškom som ale spokojný."

S čím nebola spokojná protistrana bolo úsilie. Frustráciu vyjadril jediný nočný strelec z ich mužstva, Vladimir Tarasenko. "Vždy je to tak trochu ponižujúce, prehrať v play-off. Neexistujú preto žiadne výhovorky. Skrátka sme dostatočne nebojovali," myslí si.

ST. LOUIS BLUES 2:5 COLORADO AVALANCHE (0:0, 1:2, 1:3)
25. Tarasenko (O´Reilly), 49. Tarasenko (Thomas, O´Reilly) - 32. Saad (Makar, Grubauer), 35. Landeskog (Girard, Rantanen), 45. Rantanen (MacKinnon, Landeskog), 60. MacKinnon, 60. Ničuškin
Brankári: Binnington 29/32 - Grubauer 18/20

Nepriestrelný Rask

Svoj postup spečatili v piatom zápase série Boston Bruins. V ich bráne sa zaskvel Tuukka Rask. Fínsky veterán pustil za svoj chrbát len jediný z 41 projektilov súpera a aj s pričinením dvoch bodov Davida Pastrňáka vyhrali Bruins na ľade Washingtonu pomerom 1:3.

Aj v tomto dueli sme na prvý gól museli čakať do druhej tretiny. Skóre otvoril v 23. minúte David Pastrňák. Do dvojgólového vedenia poslal "medvede" presným zásahom kapitán Patrice Bergeron. Na gól v 35. minúte mu asistoval Pastrňák.

Dobýjanie brány Tuukku Raska prinieslo jeden plod, a to 11 sekúnd po úvodnom buly v poslednej dvadsaťminútovke. Presadil sa Sheary. V 53. minúte prinavrátil Bostonu dvojgólové vedenie dvojgólový Bergeron. Washingtonu neskôr neuznali gól pre nedovolené bránenie brankárovi.

"Takéto zápasy ma bavia," reagoval po zápase strojca úspechu Pastrňák. "Tá nálada, ktorú potom zažívate s chalanmi v šatni, keď ste šťastní ako malé deti, presne pre tú hráte hokej."

Hlavného trénera Bruca Cassidyho potešil fakt, že svoju silu ukázali najväčšie hviezdy mužstva presne v čase, keď to bolo najpotrebnejšie. Nadšenie neskrýval ani maskovaný hrdina Tuukka Rask: "Celú sériu som sa cítil dobre. Dnes si vypracovali azda najviac šancí a striel. Asi preto som vyzeral, že mi to dnes ide tak ľahko."

Na opačnej strane, pochopiteľne, panovalo sklamanie. S vyraďovacími bojmi sa lúči aj najstarší hráč NHL, Zdeno Chára, a nevedno, či to nebol jeho posledný zápas v kariére. "Bola to ťažká, no zaujímavá séria," vyjadril sa kapitán Alexander Ovečkin. "Necítime sa práve najlepšie. Je to ťažké."

WASHINGTON CAPITALS 1:3 BOSTON BRUINS (0:0, 0:2, 1:1)
41. Sheary (Oshie, Orlov) - 23. Pastrňák (Reilly), 35. Bergeron (Reilly, Pastrňák), 53. Bergeron
Brankári: Samsonov 16/19 - Rask 40/41

Predators vyrovnali stav série

Sympatickými výkonmi sa zatiaľ v sérii proti favoritovi prezentujú Nashville Predators. Zo štvrtej priečky postupujúci tím si druhýkrát po sebe obhájil výhodu domáceho prostredia. Carolina padla na ich ľade druhýkrát po predĺžení. Preds vyhrali 4:3.

Stav stretnutia otvoril Kunin už po 57 sekundách a poslal domácich do skorého vedenia. To trvalo do 19. minúty, keď sa presadil Trocheck a vyrovnal. Predators odskočili v 25. minúte zásluhou Ryana Johansena. V 39. minúte opäť vyrovnal McGinn, ktorý 13 sekúnd po začiatku 3. tretiny strelil svoj druhý gól a poslal Carolinu po prvý raz do vedenia.

Nashville sa z rany otriasol celkom rýchlo, veď už o tri minúty sa blysol Cousins v presilovke. Stav sa nezmenil do konca riadnej hracej doby, nasledovalo dlhé predĺženie. To rozhodol až v 97. minúte svojím druhým presným zásahom v dueli Luke Kunin a stal sa hrdinom "predátorov".

Brankár Juuse Saros vytvoril nový rekord organizácie, keď pochytal 58 striel. "Je neskutočný," vraví o ňom Ryan Johansen. "Je neodmysliteľnou súčasťou nášho úspechu a výhier v posledných dvoch dueloch. Verím, že sa mu takto bude dariť aj naďalej a že sa naňho budeme môcť takto spoľahnúť."

Tréner Hurricanes, Rod Brind’Amour, sa po zápase číslo 3 vehementne sťažoval na rozhodcov. Po dnešku vraví, že Canes boli lepším tímom, chýbal kus povestného hokejového šťastia.

NASHVILLE PREDATORS 4:3p CAROLINA HURRICANES (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
1. Kunin (Granlund, Ellis), 25. Johansen (Duchene, Ekholm), 44. Cousins (Haula, Ekholm) - 19. Trocheck (Nečas), 39. McGinn (Lorentz, Martinook), 41. McGinn (Martinook, Staal)
Brankári: Saros 58/61 - Nedeljkovic 39/43