Brian Boyle už má so Slovákmi skúsenosti. Takto sa pred rokmi pobil so Zdenom Chárom

Brian Boyle. Po včerajšku najnenávidenejší muž na slovenskej hokejovej scéne. Kapitán amerického výberu na majstrovstvách sveta v Rige a niekdajší víťaz Bill Masterton Trophy sa na svetovom šampionáte pokúša o návrat do profesionálneho hokeja. S Američanmi už postúpil do semifinále.

Včera sa im v súboji o postup medzi najlepšiu štvoricu ušla reprezentácia Slovenska. Zámorský mančaft potvrdil povesť favorita, na súpera vyletel a rozhodol prakticky už v prvej tretine. V jej závere urobil Brian Boyle nepochopiteľný a vrcholne nešportový zákrok. Hokejkou zahákoval Miloša Romana medzi nohami, za čo malo podľa pravidiel prísť vylúčenie na päť minút plus do konca zápasu. Rozhodcovia si to nevšimli a trest sa neudial.

„Typický americký chlap, ktorý chce byť tvrdý a ide po niekom, kto sa nebude brániť. Vyberie si malého Slováka, aby sa pred všetkými predviedol. V NHL by niečo také nespravil, ale nájde spôsob, ako to spraviť proti európskym hráčom. Je to niečo, čomu sa nedá rozumieť a sklame to. Keď to Američania skúšali hrať takto, naši to väčšinou dokázali ignorovať, ale v tomto prípade to bolo naozaj úbohé,” vyjadril sa na Boylovu adresu tréner Slovenska Craig Ramsay.

Na Boylovu arogantnosť upozorňoval po prvej tretine v štúdiu RTVS aj bývalý reprezentačný brankár Ján Lašák. Ten poukazoval už na momenty po Boylovom góle, keď sa netešil, ale pokrikoval po ostatných.

Boyle síce počas kariéry v NHL nesedel často na trestnej lavici, no ak bolo treba, neváhal zhodiť rukavice. Jeden z jeho pästných súbojov sa udial 29. novembra 2013, keď hral za New York Rangers. Vtedy si ho zo skrumáže pred bránou doslova vytiahol Zdeno Chára a niekoľkými ranami ho zložil k ľadu.

V ten deň sa Chárovi darilo. Okrem bitky strelil víťazný gól a asistoval, pripísal si piaty hetrik Gordieho Howea v kariére.

Slovenských priaznivcov, ktorým je známy príbeh amerického kapitána, sklamal ešte viac. Boyle kedysi vyhral individuálne ocenenie za oddanosť hokeju (Bill Masterton Trophy). V roku 2017 prekonal rakovinu kostnej drene a okrem toho sa musel báť o svojho dvojročného syna, ktorému diagnostikovali arteriovenóznu malformáciu (AMV) – spleť abnormálne prepojených tepien a žíl.

Obaja svoje ťažkosti, našťastie, zvládli. 36-ročný Američan je dnes na svetovom šampionáte, hoci v tejto sezóne nikde nehral, keďže sa pred sezónou nedohodol so žiadnym klubom na pokračovaní v NHL.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.