Arizona Coyotes podpísali 18-ročného jamajského brankára

Jamajka sa pomaly, ale isto mení na krajinu, ktorú reprezentujú hráči so zmluvami v NHL. Potom, čo Chicago Blackhawks v apríli podpísali zmluvu s Isaakom Phillipsom, prichádza ďalšia, no oveľa nečakanejšia.

Coyotes sa dohodli na kontrakte s 18-ročným brankárom Ansonom Thorntonom. Je mladý, narodil sa 28. júna 2003, no draftom neprešiel. Napriek tomu si ho „kojoti“ pozvali do kempu.

Videli v ňom potenciál, hoci v minulom ročníku OHL, zrušenom pandémiou, nechytal.

Thorntona najprv zavolali do nováčikovského kempu. Tam predviedol solídne výkony. Vo svojom prvom zápase nováčikov chytil 23 z 25 striel Vegas Golden Knights, odchytal celé stretnutie. Vypýtal si aj druhý štart, proti Anaheimu pri prehre 4:5 urobil 19 zákrokov.

Trénerov Coyotes oslovil natoľko, že mu dali šancu aj v hlavnom kempe. Postavili ho na tretiu tretinu úvodného prípravného zápasu proti Los Angeles Kings. Thornton pochytal všetkých 17 striel súpera a doviedol Coyotes k výhre 2:1.

„Znamená to pre mňa tak veľa. Pre tieto momenty som drel celý svoj život,“ vyjadril sa šťastný Jamajčan pre José Romera z AZ Central. „Skrátka sa mi splnil sen.“

Čo sa Arizone na 18-ročnom mladíkovi tak páči?

„Páčia sa mi jeho fyzické parametre, súťaživosť, no najmä vyrovnanosť v bráne,“ povedal šéftréner André Tourigny. „Áno, v zápase predviedol 17 zápasov, ale musíme to brať z ešte širšej perspektívy. Nastúpil, keď bolo 1:1 a po našom góle na 2:1 musel udržať vedenie. Ustál to.“

Jeho vystúpenia v kempe ocenili trojročným nováčikovským kontraktom, o ktorého podmienkach ako prvý informoval Craig Morgan.

Thornton, rovnako ako spomínaný Isaak Phillips, sa narodil a hokejovo vyrástol v Kanade. Jamajské korene má po otcovi, krajinu reprezentoval v roku 2019 spoločne so starším bratom Carterom na jej najúspešnejšom turnaji.

Jamajčania sa na ňom stretli s Kolumbiou, ktorú porazili 5:0, Argentínou, nad ktorou zvíťazili 8:4, Brazíliou, ktorej „naložili“ 7:0, a posledné víťazstvo (6:0) zaknihovali proti Mexiku.

Thornton sa na onom turnaji stal podľa carribeannationalweekly.com najlepším brankárom. Mal iba 16 rokov.

„Som na tento počin hrdý. Pre moju rodinu to veľa znamená,“ doplnil pre AZ Central. „V popredných severoamerických súťažiach nevidíte mnoho Jamajčanov, vnímam to preto ako veľký úspech.“

Rodák z Oshawy nie je raritou len preto, lebo je reprezentantom Jamajky. Okrem toho zatiaľ nikdy nechytal v najväčších kanadských juniorských ligách. Patrí klubu Sarnia Sting (OHL).

Na svetoznámom portáli Eliteprospects sa pri zisťovaní jeho výkonnosti ďaleko nedostanete. Z ligových vystúpení tu nemá zapísanú jedinú štatistiku. Zostáva riadiť sa malým množstvom čísel z rozličných turnajov.

Aj napriek tomu si získal dôveru. Nečakane, ale stalo sa. Gólman Anson Thornton sa stáva druhým mladým Jamajčanom so zmluvou v NHL.


FOTO: caribbeannationalweekly.com

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.