Arizona a Vegas podpísali nedraftovaných Rusov, Ottawa a Chicago univerzitných mladíkov

V NHL sa za posledný týždeň roztrhlo vrece s kontraktmi. Mená ako Angus Crookshank, Josiah Slavin, Daniil Miromanov či Vladislav Provoľnev nemajú tzv. „clickbait potenciál“, no pre fanúšikov musí byť neznámo, ktoré ich sprevádza, lákavé.

Preto, ako býva na blogu Oh my Hockey zvykom, si nové prírastky do rodiny NHL rad radom predstavíme.

DRUHÝ SLAVIN V NHL

Priezvisko Slavin je v kruhoch NHL už dobre známe. Jaccob sa zaradil medzi špičkových obrancov, a to až tak, že si ho podľa nás budú Hurricanes chrániť na expansion drafte. Uvidíme, aký bude mať úspech Josiah. Ten je jeho mladším bratom.

22-ročný Josiah je na rozdiel od Jaccoba útočníkom. Ľavý krídelník strávil posledný rok na Colorado College, obliekal ich dres v NCAA. Zmluvu mu priniesol fakt, že sa číselne zlepšil. Vlani mal 13 (5+8) bodov v 34 dueloch, v aktuálnej sezóne ich má rovnaké množstvo už po 23 stretnutiach.

Nový kontrakt začne platiť až od sezóny 2021/22, no Hawks si ho vyskúšajú na farme. Slavin tam dostane možnosť skúšobného kontraktu, ak ju využije, bude hrať medzi profesionálmi počas zvyšku aktuálneho ročníka. V drese Chicaga ho budeme môcť vidieť najskôr v budúcej sezóne.

Slavin mladší pravdepodobne nikdy nedosiahne úrovne svojho brata. 191 centimetrov vysoký ľavák bol na drafte roku 2018 draftovaný zo 193. miesta ako overager. Jeho výkony sa vekom zlepšujú, čo značí, že nie je čistokrvným talentom, svoje pozície si musí vydrieť. Blackhawks si zamilovali jeho charakter, hovorí sa o ňom ako o obetavom hráčovi, ktorý vždy v prvom rade myslí na mužstvo. Je na ňom vidieť bojovnosť a nedá sa mu uprieť úsilie, niekedy vyzerá, že sa na ľade nedokáže unaviť. Čo do gólov, sedí mu predbránkový priestor a dorážky.

Skauti ho po drafte v roku 2018 prirovnávali k Joshovi Archibaldovi, útočníkovi Edmontonu Oilers.

Mimochodom, vedeli ste, že Slavinovci majú aj tretieho brata, 16-ročného obrancu Jeremiaha? Hokejovú rodinu dotvára najstaršia sestra Jordan, niekdajšia vicemajsterka sveta do 18 rokov.

PRED DVOMA ROKMI HRAL V ČESKU

Meno Daniil Miromanov bude pre čitateľov z Pardubíc iste známym pojmom. Mladý zadák v Česku pôsobil počas sezóny 2018/19. Stihol tam 16 zápasov so ziskom gólu a troch asistencií, no väčšinu z tej sezóny strávil v ECHL, kde sa stal ôsmym najproduktívnejším obrancom.

Správne, Miromanovovi ku kontraktu s Vegas pomohli aj skúsenosti so zámorským hokejom. Tých má oproti väčšine konkurentov z KHL požehnane. V kanadskom Toronte hrával už v mládežníckych súťažiach ako 16-ročný a prvú plnú sezónu v Rusku absolvoval až v ročníku 2018/19. Svojho času bol asistentom kapitána v Acadie-Bathurst Titan (QMJHL).

Lenže na drafte sa naňho neusmialo šťastie.

V sezóne 2020/21 pôsobil v HK Soči. Bola to jeho prvá plná sezóna v Kontinentálnej hokejovej lige a stačila na to, aby si ho všimli zástupcovia Vegas Golden Knights. Všestranný rodák z Moskvy sa stal tretím najproduktívnejším hráčom mužstva, v 58 stretnutiach zaknihoval 29 bodov.

Spomenuli sme slovíčko „všestrannosť“. Hoci je Miromanov obrancom, dlho hrával na poste pravého krídla. Ofenzívny inštinkt mu pomohol v zviditeľnení aj výbornej produktivite už v prvom roku v druhej najlepšej svetovej súťaži.

Golden Knights ho podpísali na ročný nováčikovský kontrakt, ktorý potrvá v celej dĺžke sezóny 2021/22. Ak o ňom chcete vedieť niečo viac a viete po anglicky, prikladáme video spred draftu 2016. Sám seba opísal ako two-way hráča, ktorý sa snaží tvoriť ofenzívu svojou rýchlosťou a fyzickými parametrami.


DOVOĽTE NÁM USKUTOČNIŤ ĎALŠIE VÍZIE!
Už roky čítate blog Oh my Hockey úplne zadarmo. Aby to tak pokračovalo a mohli sme napredovať, prosíme, podporte nás dobrovoľnou čiastkou. Ďakujeme!


DAREBÁKOVO LÝTKO

Divnejší nadpis pre najbližšie odseky sa vymyslieť nedal, ale meno Crookshank znamená presne to. 21-ročný Angus Crookshank, najmladší z predstavovaných čerstvo podpísaných hokejistov, sa dohodol na nováčikovskej zmluve s Ottawou Senators.

Od prvých dvoch sa líši dĺžkou. Crookshankov kontrakt potrvá až tri sezóny, pričom – takisto ako zvyšné – začne platiť od začiatku budúcej sezóny. Počas zvyšku ročníka sa Crookshank bude hlásiť z farmy v Belleville, kde – rovnako ako Slavin v Rockforde – podpísal tryout.

Generálny manažér Pierre Dorion o ňom povedal: „Angus na sa na univerzite stal dominantným hráčom. Sme radi, že sa rozhodol začať profesionálnu dráhu, v čo veríme, že je najlepším spôsobom, ako môže pokračovať vo vývoji.“

Dominancia hráča v Dorionovom vyhlásení je trochu diskutabilná, no Angus je bezpochyby kvalitným hráčom. V NCAA stihol za doterajšie tri roky odohrať 90 zápasov, streliť 35 gólov a dovedna zaknihovať 63 bodov. Do New Hampshiru odišiel po drafte v roku 2018, kde si ho Sens vytiahli z celkového 126. miesta.

Jeho prednosťou sú šikovné ruky a korčuľovanie, je postrachom pri presilovkách. Osem z 22 bodov v minulej sezóne získal práve pri početných prevahách. Hoci nepatrí k najväčším hráčom, nebojí sa špinavých priestorov a bojov tesne pred bránkoviskom, odkiaľ vie skórovať. Nepopulárna a nedocenená úloha mu môže jedného dňa vyniesť miesto v NHL. V tejto sezóne sa bodovo výrazne zlepšil, zbieral takmer bod na zápas (18 bodov v 20 zápasoch). Je to disciplinovaný hráč, nebýva vylučovaný.

V Belleville s ním môžu počítať po absolvovaní povinnej karantény.

DRUHÝ RUSKÝ OBRANCA

Do KHL sa okrem Vegas odvážili pozrieť aj Arizona Coyotes. Ako informoval insider Craig Morgan, „kojotiu“ rodinku doplní čoskoro 26-ročný nedraftovaný obranca Severstaľu Čerepovec, Vladislav Provoľnev.

V sezóne 2020/21 sa Provoľnev predstavil v 48 dueloch, strelil desať gólov a na rovnaký počet prihral. Urastený zadák by mal mať rovnaké podmienky ako Miromanov, teda ročnú nováčikovskú zmluvu. Jej platnosť by sa mala začať v sezóne 2021/22.

Podpis ešte nie je zo strany Arizony oficiálne oznámený, ale v ruských médiách je považovaný za hotovú vec. „Provoľnev nám pred pár dňami volal, ďakoval, že sa za posledné dva roky vypracoval na hráča, ktorý odchádza do Severnej Ameriky,“ vyjadril sa jeho tréner Andrej Razin pre sports.ru. Dodal, že v ňom Coyotes získavajú veľkého srdciara s kvalitnou strelou a ešte lepšou fyzickou hrou.

Napriek tomu, že Provoľnev nie je známy pre ofenzívnu produkciu, ale za jeho hlavné zbrane sa považuje tvrdá hra a defenzíva, prežil prelomový ročník. Dvadsať bodov prevýšilo jeho predchádzajúci osobný rekord o viac než sto percent.

Od Provoľneva sa očakáva, že sa v ďalšej sezóne pobije o miesto v prvom tíme. Neobmedzene voľnými hráčmi sa po sezóne môžu stať obrancovia Niklas Hjalmarsson, Jason Demers, Jordan Oesterle, Alex Goligoski i Iľja Ľubuškin, preto sa ruský prišelec nemôže sťažovať na nedostatok priestoru. Zatiaľ to preňho vyzerá nádejne, avšak bude musieť potvrdiť, že posledná sezóna nebola náhoda.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.