Anton Lundell podpísal kontrakt s Floridou Panthers

Keď si ho vlani „panteri“ vzali na drafte z dvanástej pozície, tušili sme, že sa im tento výber vysoko vyplatí. Fínsky talent bol v našom preddraftovom rebríčku na tretej priečke za Alexisom Lafreniérem a Quintonom Byfieldom. Napriek tomu sa podľa očakávaní prepadol.

Prešiel rok a Anton Lundell môže oslavovať, že zvládol prvú z mnohých misií. Získal kontrakt v NHL. Jeho presné parametre sa nateraz nevedia, mal by byť trojročný. Klub Florida Panthers už oficiálne zverejnil podpis.

19-ročný center sa v sezóne 2020/21 predstavil v drese HIFK, kde hrá už od žiackych kategórií. Stal sa asistentom kapitána a v 26 dueloch si pripísal 25 (16+9) bodov. Stal sa šiestym najproduktívnejším hráčom mužstva, no väčšina hráčov nad ním odohrala o zhruba dvadsať stretnutí viac. Reprezentoval Fínsko na nedávno skončených majstrovstvách sveta, v 10 dueloch zaknihoval 7 bodov. Na posledných MS do dvadsať rokov odohral 7 stretnutí so ziskom 10 bodov.

V minuloročnej draftovej e-knihe o Lundellovi náš skaut Samuel Tirpák okrem iného napísal:

„Začnem defenzívnymi kvalitami. 185 centimetrov vysoký center je efektívnym hráčom vo všetkých zónach hry. Vynikajúco číta hru vo svojom vlastnom pásme a dokáže byť o jeden až dva kroky pred súperom a vyhrať daný súboj, zachytiť prihrávku a podobne. Je veľmi dobrý na oslabeniach a taktiež skvelo forčekuje v útočnom pásme, kde si dokáže nájsť efektívnu pozíciu a z nej výrazne ohroziť súperovu defenzívu svojou prácou s pukom. Jeho fyzická stránka napriek slušnej výške nie je až tak rozvinutá, no jednoznačne si vie poradiť aj v osobných súbojoch.

A teraz prichádza ofenzívna časť jeho hry, ktorá je na vysokej úrovni. Veľa ľudí tvrdí, že tento center nemá ofenzívne kvality, čo je veľká hlúposť. Ako 16/17-ročný hráč mal v Liige v sezóne 2018/19 presne pol bodu na zápas (19 bodov v 38 zápasoch), čo je oveľa viac ako ktorýkoľvek iný fínsky mladý hráč v tom veku.

Pre nejaké presnejšie porovnanie zamierme trochu dozadu. Kakko a Laine mali v tomto veku v Liige odohraných dokopy dvanásť zápasov a dohromady dva body. V tomto ročníku patril Lundell k jedným z najlepších hráčov čo sa týka analytických štatistík, ktoré máme k dispozícii. Ako príklad uvediem napríklad štatistiku Corsi, v ktorej bol v Liige druhý spomedzi všetkých hráčov, ktorí odohrali nad desať zápasov, s hodnotou 61,9 CF%. Najväčším bodom kritiky však je jeho korčuľovanie, ktoré je problémom aj z môjho pohľadu. V tomto ohľade je priemerný, čo môže odradiť hneď niekoľko tímov, no ako vidíme v NHL, vývoj korčuľovania u mladíkov napreduje skvelým spôsobom a aj priemerní korčuliari neskôr dokážu skvelo vyvinúť svoje schopnosti.“

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.