ANALÝZA: Rošády v NHL, dres menia Galchenyuk, Dzingel, Paquette a ďalší

Keby si Alex Galchenyuk povedal, že je svetobežník, mal by na to plné právo. Montreal, Arizona, Pittsburgh, Minnesota, Ottawa, Carolina, Toronto. To sú jeho „domovy“ za posledné tri roky. Ba čo viac, posledné tri kluby vymenil za tri dni.

Slovenskému fanúšikovi sa pri tomto zistení vybaví scéna z roku 2014. Jaroslav Halák bol prvého marca vymenený zo St. Louis do Buffala. O štyri dni už bol hráčom Washingtonu Capitals. Na jeho obranu – rozhodne mal počas týchto výmen väčšiu hodnotu ako Galchenyuk.

Ten je už v tretej organizácii v rozmedzí niekoľkých dní a na jeho účet sa začínajú kopiť fóry a memes. „Legendu Caroliny Hurricanes“ si kluby posúvajú štýlom stredoškolských pubertiakov, keď si za hudby slov „daj potiahnuť“ podávajú jednu a tú istú cigaretu.

Analýza sa síce začala v uvoľnenom duchu, ale poďme späť od fórov do krutej reality, veď komu by sa chcelo toľkokrát sťahovať. Ešte vtipnejšie by to bolo, ak by stihol prekročil po trejde z Ottawy hranice, to by ho pred nástupom do tímu Toronta čakala dvojtýždňová karanténa. Ale tá sa nekoná.

Poďme pekne postupne. V článku budú zahrnuté tri kluby – Ottawa Senators, Carolina Hurricanes a Toronto Maple Leafs. Začneme chronologicky: staršou výmenou.

Pôvodný trejd, ktorý odštartoval Galchenyukov kolotoč, vyzeral takto. Alex sa chystal posilniť Carolinu Hurricanes. Okrem neho si Canes zapýtali aj druhého útočníka, Cédrica Paquetta. Do Ottawy Senators poslali strateného syna, Ryana Dzingela.

Dzingel ani Ottawa týmto nemajú čo stratiť. Ide tam, kde sa mu darilo najviac. Po odchode z Ottawy dosť stratil na výkonnosti. Ani predtým nebol hviezdou svetovej úrovne, ale bol bezpochyby platným hráčom. Špeciálne bodovo, veď produktívnejší ako on boli v deň jeho odchodu v sezóne 2018/19 len Mark Stone, Matt Duchene a Thomas Chabot. Prví dvaja menovaní už v klube nepôsobia.

O to väčšia bude Dzingelova chuť vrátiť sa do formy. Má skúsenosti, v Ottawe ho poznajú. Práve tu sa vypracoval na 20-gólového a 40-bodového útočníka. Generálny manažér Pierre Dorion sa rozhodol zariskovať a do Hurricanes poslal dve takisto nie práve lákavé akvizície.

Ale Ryan Dzingel je hráčom, ktorý stále môže dokázať, že vie hrať hokej. Kde, ak nie v top-six Ottawy, kde dostane svoju šancu? Je v poslednom roku dvojročného kontraktu, ktorý mu ročne vynáša 3,375 mil. dolárov. Bojuje o čo najlepšie podmienky na novom. Väčšiu motiváciu už snáď ani mať nemôže.

Pre Ottawu ide o low-risk deal. Majú väčšiu šancu na úspech. Do Caroliny poslali duo Galchenyuk-Paquette. Hurricanes s Galchenyukom veľmi nepočítali, vymenili ho za protihodnotu, o ktorej ešte bude reč. Ale v konečnom zúčtovaní, aj keď teraz za jedného hráča majú troch, po našom prvom hodnotení prehrali obidva trejdy.

Z tohto obchodu si ich dres oblečie len Cédric Paquette. Center prinesie novú energiu, môže trochu oživiť spodné formácie, ale veľké veci sa od neho čakať rozhodne nedajú. Jeho maximom je 19 bodov spred šiestich rokov. A to hrával v posledných rokoch v nabitej Tampe Bay.

Je pravdou, že Paquette vedel ako vytvoriť, tak zabrániť šanciam, no jeho hra bola čo do štatistík naozaj neefektívna. Za Canes už stihol odohrať prvý zápas. Skončil výhrou 7:3. Vo štvrtej formácii odohral medzi Jordanom Martinookom a Jesperom Fastom 11 a pol minúty, rozdal päť hitov.

Napriek štvorgólovej výhre mal -1 v štatistike +/-. Nie, nie je lepší ako Dzingel, preto to ani nebol trejd 1 za 1.

Hurricanes aspoň uľavili platovému stropu, keďže Paquette berie len 1,65 mil. dolárov.

VÍŤAZ TREJDU -> OTTAWA SENATORS


DOVOĽTE NÁM USKUTOČNIŤ ĎALŠIE VÍZIE!
Už roky čítate blog Oh my Hockey úplne zadarmo. Aby to tak pokračovalo a mohli sme napredovať, prosíme, podporte nás dobrovoľnou čiastkou. Ďakujeme!


…ale to nie je všetko, priatelia!

Dnes v noci prišla správa, že kanadské Toronto sa s Carolinou Hurricanes dohodlo na trejde, čo len podčiarkol, že Canes prehrali výmenu s Ottawou. A prehrali i túto, s ďalším kanadským klubom. Alex Galchenyuk za Jegora Korškova a Davida Warsofskyho.

Hĺbka kádra je dnes dôležitou súčasťou víťazného mužstva. Maple Leafs si to uvedomujú, preto týmto trejdom nemali čo stratiť. Dnes 27-ročný Galchenyuk bol kedysi dokonca ešte produktívnejším hráčom ako Dzingel, dosiahol na hodnotu 30 gólov. Jeho osobný rekord v počte bodov je 56.

Samozrejme, Galchenyuk dnes už pripomína len chabé „ja“ toho Galchenyuka, ktorého sme vídavali v drese Montrealu Canadiens. Pre Toronto však neznamená žiaden risk. Ak bude biedny, tak bude biedny. Zarába málo a po sezóne môže odísť ako voľný hráč. Za tú protihodnotu sa to aj tak oplatilo.

Hurricanes získali obrancu na farmu. David Warsofsky už má 30, v NHL sa nikdy neuchytil, preto očakávať, že sa to zmení práve v Caroline a práve za takých podmienok, aké v súčasnosti panujú vo svete NHL, je dosť naivné. Pre AHL je to značná posila, vlani bol kapitánom Wilkes-Barre/Scranton Penguins. Získal slušných 33 bodov.

Meno, ktoré zavážilo, je Jegor Korškov. Ruský prospekt je však jediným naozaj riskantným artiklom v celom opisovanom mechanizme. Dres menilo kvinteto hráčov a 24-ročný ruský forvard je z nich najotáznejší.

Carolina Hurricanes mali na výber. Získať prospekta, ktorému sa jedného dňa možno uráči prísť do zámoria a zostať, alebo si nechať Galchenyuka, od ktorého sa aj tak nič veľkolepé neočakáva, ale je istotou. Zvolili si cestu Korškova. To on bol rozhodujúcim faktorom. Ten ale podľa našich informácií trpí komplexom viacerých ruských talentov.

Do NHL sa mu skrátka veľmi nechce. Aktuálne pôsobí v KHL a v Jaroslavli už stihol zapísať 53 štartov, zaknihoval 31 bodov. Napriek odštartovaniu zámorských súťaží preferuje Rusko. S Kanadou má ročné skúsenosti. V sezóne 2019/20 odohral za Toronto Marlies 44 duelov so ziskom 25 (16+9) bodov. V prvom tíme síce debutoval, ale zostalo pri jedinom stretnutí. Strelil v ňom gól.

Ak by sa Caroline podarilo „dokopať“ Korškova do Ameriky a urobiť z neho hráča do NHL, vyhrali by. V súčasnom dianí však musíme konštatovať:

VÍŤAZ TREJDU -> TORONTO MAPLE LEAFS

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.