ANALÝZA: Palmieri a Zajac za 1.kolo? Skvělý kousek od Lamoriella!

Evropa pomalu uvadala do hlubokého spánku, když se v mžiku sekundy najednou rozsvítily mobily všech nadšenců NHL. Islanders drželi jednání s New Jersey naprosto v tajnosti a po dohodě ihned zveřejnili znění výměny. Žádný insider se k informacím dřív nedostal.

Islanders získali dva útočníky, kteří jim značně pomůžou nejenom ihned, ale především v samotných bojích o Stanley Cup. Kyle Palmieri, Travis Zajac za první kolo draftu 2021, podmíněné čtvrté kolo draftu. Z něj se stane třetí, pokud Islanders postoupí do finále play-off. New Jersey si pak může vybrat, zdali využije volbu v roce 2022, nebo až o rok později.

Co vlastně získali v New Jersey?

To je jednoduché. Kdybyste škrtli všechny položky a nechali jste si jen volbu v prvním kole draftu, vlastně by vám to stačilo. Jak AJ Greer, tak Mason Jobst do NHL pravděpodobně nikdy nenaskočí a vytáhnout budoucí hvězdu ze 4. kola draftu je minimálně velká výzva.

Pojďme k hlavní části této výměny, tedy k zisku Islanders. Kyle Palmieri i Travis Zajac patřili letos mezi nejlepší útočníky Devils. Palmieri se sice dlouho střelecky trápil a ze hry ho i vyřadilo na několik zápasů zranění, nakonec se ale stihl dostat na hranici půl bodu na utkání.

To Travis Zajac měl dokonce ještě lepší bodovou produkci. V týmu měl roli mentora, většinu sezóny strávil v jedné formaci s mladým Jegorem Šarangovičem a Jannem Kuokkanenem.

Islanders udělali velmi dobře, že se rozhodli získat oba dva útočníky. Zaprvé bude pro ně mnohem snazší se etablovat, nebudou si muset zvykat pouze na nové spoluhráče, a samozřejmě jde také o stránku kvality.

Generální manažer Isles Lou Lamoriello toužil získat do své organizace Zajaca už loni, ale kanadský útočník odmítl odstranit svou klauzuli o nevyměnitelnosti ze své smlouvy. Letos už svolil. Lamoriello ho za své éry v New Jersey draftoval, jistě patří mezi jeho oblíbence. Jeho vřelý vztah ke klubu tak stále přetrvává. Loni se rozhodl přivést z Devils za druhé kolo draftu Andyho Greenea, letos obětoval první za dva zmíněné útočníky. Právě tito tři si tak opět zahrají v jednom týmu.

Výhoda je i ve státních nařízeních ohledně pandemie koronaviru. Státy New Jersey a New York mají volná nařízení, co se týče cestování přes hranice, a oba útočníci se tak již připojili k týmu svého nového působiště. Žádná karanténa je tedy nečeká.

Kam v sestavě oba hokejisté zapadnou?

Tento úkol je jen a jen pouze na Barry Trotzovi. Islanders vypadl do konce sezóny Anders Lee a Kyle Palmieri ho může skvěle nahradit. Aktuálně hraje v první formaci po boku Barzala s Eberlem Leo Komarov, Palmieri je rozhodně adekvátnějším řešením.

To Zajac se bude muset vypořádat s velkou konkurencí uprostřed kluziště. Barzal, Nelson i Pageau mají svou kvalitu, stejně jako Zajac. Dávat některého z nich do čtvrté řady by byl až příliš velký luxus. Je tak pravděpodobné, že se jeden z nich přesune na křídlo. Neočekávám, že to bude Barzal a Pageau má lepší úspěšnost na vhazování než Nelson. Již v minulosti navíc na levém křídle hrál, ale vše se teprve uvidí.

Ze sestavy těsně před play-off zřejmě vypadnou mladíci Oliver Wahlström a Kieffer Bellows. Oba se doposud jevili velmi nadějně především směrem do budoucna, ale všichni očekávají, že to budou právě oni dva, co příchod útočníků z New Jersey v sestavě nepřežijí. Grinder trio Cizikas, Martin, Clutterbuck ve čtvrté lajně zůstane.

Devils letos kvalitou nesahali Islanders ani po kotníky, a to především defenzivně. To dokazuje také graf herní převahy jednotlivců při hře pět na pět. Palmieri se Zajacem jsou suverénně nejhorší v defenzivní činnosti, pokud je srovnáme s konkurencí v NY Islanders. Zřetelně je ale ovlivňuje kvalita jejich bývalého týmu.

Zdroj obrázku: JFreshHockey

Ofenzivně ale na tom špatně rozhodně nejsou. Pokud vyřadíme zraněného Leeho, Palmieri se v počtu šancí na 60 minut hry řadí mezi útočníky Ostrovanů na páté místo. Zajac na osmé.

Lou Lamoriello tedy získal padesátibodového útočníka, co pravidelně sází okolo 25 branek na sezónu, a zkušeného centra, který může být jednou z hlavních opor týmu v play-off, za (pravděpodobně) pozdní první kolo draftu.

Fanoušci Islanders tento krok své organizace milují, navíc generální manažer prohlásil, že ještě možná s výměnami nekončí. Devils získali první kolo draftu za dva hráče, kteří by pravděpodobně z klubu po této sezóně odešli zadarmo.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.