ANALÝZA: Málo peňazí, no strašne dlho. Je zmluva Nugenta-Hopkinsa pre Edmonton výhodná?

Ryan Nugent-Hopkins bol predmetom dlhých špekulácií. Ešte včera bol potenciálne voľným hráčom a svet zatiaľ nemal informácie o tom, že sa blíži oznámenie jeho podpisu. Posledné detaily, naopak, hovorili skôr opačným tónom, rokovania medzi ním a tímom sa vraj dlho nikam nepohli.

Až prišiel včerajší večer a Edmonton Oilers oznámili, že svoju draftovú jednotku z roku 2011 nikam nepúšťajú. Dohodli sa na kontrakte. Na osemročnom kontrakte.

Váš uhol pohľadu sa najprv odvíjal zrejme od toho, čo ste v správe o podpise videli ako prvé. Ročný plat činí 5,125 mil. dolárov, a to na kľúčového útočníka vôbec nie je zlé. Zvlášť, ak vezmeme do úvahy, že počas posledných siedmich sezón poberal šesť miliónov, teda zľavil.

Tá mrazivejšia časť prišla potom. Ken Holland sa s ním síce dohodol na nie zlom plate, ale na osemročnej zmluve. Ba čo viac, ku kontraktu mu pribalil plnú no-move klauzulu, Nugent-Hopkins teda môže v klube zostať do 36 rokov bez ohľadu na to, či bude manažment mať záujem vymeniť ho.

Holland podobný risk nepredviedol prvýkrát. Je to len päť rokov od momentu, čo Justinovi Abdelkaderovi začal platiť sedemročný kontrakt s platom 4,25 mil. dolárov a podobnými klauzulami, aké dostal forvard Edmontonu. Táto zmluva bola zrušená 6. októbra 2020 a Abdelkader sa presunul do Švajčiarska.

Z posledného odseku vyplýva znepokojujúca otázka: Môže podobne skončiť aj Nugent-Hopkins? A zaslúži si kontrakt, ktorý dostal?

Plat áno, dĺžka je strašiakom

Ako už naznačil úvod dnešnej analýzy, platovo je jeho zárobok nateraz výborný. Nugent-Hopkins patrí medzi kľúčových útočníkov klubu. A v budúcich dvoch ročníkoch bude štvrtým najlepšie plateným forvardom, pravda, ak Oilers nevykúpia z nevýhodnej zmluvy Jamesa Neala.

Za relatívne málo peňazí výborný hokejista. Tak sa bude dať charakterizovať Ryan Nugent-Hopkins v budúcich rokoch. Bodovo sa síce v poslednej sezóne prepadol, zostal zakrytý v tieni McDavida, avšak medzi útočníkmi tímu stačilo jeho 35 bodov na tretie miesto.

Tretí za McDavidom a Draisaitlom. A to nie len v bodovaní, Ryanovi táto pozícia už skrátka prischla. Medzi útočníkmi má po hviezdnom duu najvyšší ice-time, najviac gólov i asistencií. Ofenzívny prínos z jeho strany bude tretí ešte pekných pár rokov. Samozrejme, ak náhodou nedôjde k výmene McDavida alebo Draisaitla.

Z tohto pohľadu i rečou pokročilých štatistík je plat 5,125 mil. dolárov slušný. Pre porovnanie s inými „tretími útočníkmi“, Gabriel Landeskog bral v Colorade v poslednej sezóne 5,571 mil. dolárov. Tomáš Tatar (áno, bol tretí najproduktívnejší) 5,3 mil., John Tavares 11 mil.

Lenže je tu problematická dĺžka…

Dať niekomu, kto má 28, kontrakt na osem rokov, je vždy riskantné. Nugent-Hopkins nie je absolútnou superhviezdou ligy, u ktorej môžete mať istotu. Keď dotiahne zmluvu do konca. bude mať 36, čo je vek, v ktorom sa prínos väčšiny hráčov rapídne znižuje.

Riešenie? Najjednoduchšie by bolo povedať, že mu skrátka mali dať menej rokov. 5,125 mil. dolárov na 5 rokov – tieto parametre by boli pre Oilers ako sen. Lenže sa nedajú splniť, zvlášť nie, ak nie je hráč, ktorého podpisujete, absolútny srdciar. Ale to nikomu nemôžeme vyčítať – každý chce zabezpečiť seba i svoju rodinu.

Kompromis

Nugent-Hopkins súhlasil so znížením platu. Zobral to, avšak za predpokladu, že bude mať istotu na veľa rokov, čím vznikol kompromis. Holland sa musel rozhodnúť – pôjde cestou kratšej zmluvy, no omnoho vyššieho zárobku? Alebo si ho nechá na dlhé roky, pričom nebude tak zaťažovať strop, no bude sa musieť modliť, aby jeho plat v posledných rokoch nebol na príťaž?

Vybral si. Čas ukáže, či dobre, alebo sa naplnia predpoklady väčšiny, tvrdiace, že v prvých rokoch skvelá suma sa časom zmení na nevýhodnú.

Inak sa to riešiť nedalo. Nugent-Hopkins si za tieto peniaze zvolil dlhý kontrakt, avšak ešte niečo, čo vnáša do pocitov fanúšikov Oilers veľmi trpkú chuť.

No-move klauzula. Úplná po celý čas.

A tu je kameň úrazu v hodnotení zmluvy. Keď sa chceme pohybovať v rámci základných prívlastkov – teda „dobrá“ a „zlá“ – je nová zmluva Nugenta-Hopkinsa pre (ako vnímam) väčšinu fanúšikov skôr naklonená k prídavnému menu zlá. A hlavným dôvodom je klauzula o nevymeniteľnosti.

Ryan Nugent-Hopkins sa v podstate na ďalších osem rokov stal úplným pánom samého seba. Hovorí sa, že NHL je jeden veľký trh a človek nikdy nevie, ako dopadne, ale toto už pre Ryana neplatí. Vymenil zníženie platu, aby bol prijateľný pre tím, za to, aby mal svoju budúcnosť úplne vo svojich rukách.

Ak sa Kenovi Hollandovi podarí urobiť z Edmontonu Oilers konkurencieschopný mančaft bojujúci o Stanleyho pohár, vízia Nugenta-Hopkinsa sa naplní. Tento kontrakt je špecifický tým, že hoci môže Hollandovi veľmi pomôcť, môže ho aj potopiť.

Uveďme si príklady.

Hypotetická situácia č.1: Oilers sa stanú favoritom na Stanley Cup. Ich zostava bude citlivo doplnená za pomoci prestupov, podpisom voľných hráčov a vychovávaním talentov a napokon dobyjú NHL. Bezpochyby za to budú môcť i voľné peniaze, ktoré im umožnil nechať si Nugent-Hopkins.

Hypotetická situácia č.2: Edmontonu sa nikdy nič podobné nepodarí. Naopak, ani po rokoch nebudú mať isté ani play-off, v hraničnom prípade požiada o trejd aj hviezdny Connor McDavid. A veľká prestavba sa bude musieť konať aj s v tej dobe už preplateným Nugentom-Hopkinsom, ak sa on sám nerozhodne zrušiť svoju klauzulu. A ak sa ju aj zrušiť rozhodne, nikto nezaručí, že si ho niekto vezme pod svoje krídla.

Potvrdené a podčiarknuté: Ken Holland si na seba ušil búdu. Kontrakt sa mu môže rýchlo vypomstiť, keďže je sformulovaný tak, že existuje veľmi reálna možnosť, že inak, ako vykúpením, sa ho v prípade potreby nikdy nezbaví. Či vydrží Ryan Nugent-Hopkins byť platným hráčom ešte osem rokov, je otázne.

Kombinácia plat-dĺžka-klauzula hovorí: Ak áno, Holland urobil výborný krok. Ak bude ku koncu preplatený, Oilers budú skôr trpieť, podobne, ako dnes s Jamesom Nealom. Čas využiť tento kontrakt k výhre Stanley Cupu je asi päť-šesť rokov. Dovtedy sa očakáva, že by k dlhej jazde play-off mohol výrazne pomôcť aj Ryan Nugent-Hopkins.


FOTO: NHL.com

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.