ANALÝZA: Kontrakty Hughesa a Petterssona hodnotia ako win-win

Oh My Hockey|6. okt 2021 o 11:28

Vancouver Canucks začali prípravný kemp bez svojich dvoch mladých hviezd. Nebolo možné, aby Quinn Hughes a Elias Pettersson hrali, a to z jednoduchého dôvodu. Nemali zmluvy.

Oni dvaja a Brady Tkachuk boli tromi najlepšími nepodpísanými obmedzene voľnými hráčmi. Zostal už len Tkachuk, fanúšikovia Canucks si vydýchli.

Kontrakty, ktoré Jim Benning udelil dvojici, sú bezprostredne po oznámení hodnotené ako výhodné pre klub i pre hráčov. Dokonca sa - hlavne v prípade Hughesa - začína hovoriť o tom, že to jedného dňa bude tzv. steal.

QUINN HUGHES

Jeden z najlepších mladých obrancov NHL onedlho oslávi 22. narodeniny. Po dlhých vyjednávaniach by sa dalo čakať, že pristane iba na premosťovací kontrakt - rovnako, ako Pettersson.

Hughes však mnohých prekvapil. Súhlasil so šesťročnou zmluvou. Ročne mu v priemere vynesie 7 850 000 dolárov.

Štruktúra kontraktu neobsahuje nijaké bonusy, len čistý plat. Vyzerá nasledovne:
2021/22: 4 000 000 $
2022/23: 6 500 000 $
2023/24: 8 600 000 $
2024/25: 9 500 000 $
2025/26: 10 250 000 $
2026/27: 8 250 000 $

Bek sa stane najlepšie plateným hráčom Vancouveru a šestnástym v rámci ligového meradla medzi zadákmi. Už pred rokom ho pritom oficiálna stránka NHL zaradila na 11. miesto v rámci tabuľky najlepších obrancov ligy.

A to je ešte len pred začatím trvania zmluvy. Ktovie, na akej pozícii sa v danom rebríčku bude pohybovať v sezóne 2026/27, keď tento kontrakt bude končiť.

Hughesa zrejme pri podpise lákali aj zadné vrátka. Na konci zmluvy sa zo zadáka stane neobmedzene voľný hráč a ak naplní svoj potenciál, tak sa v prípade odchodu na trh nemusí strachovať o lákavé ponuky.

Stojí Hughes za to, aby zo stropu ukrajoval 7,85 mil. ročne?

Bez debaty. Jednoznačne.

Jeho forma v minulom ročníku nebola oslnivá. Oproti brilantným výkonom v nováčikovskej sezóne, keď zaznamenal 53 (8+45) bodov v 68 stretnutiach, v tej minulej klesol na 41 (3+38) bodov v 56 stretnutiach. Dole ho ťahal aj tím, veď Nucks boli defenzívne medzi šestkou najhorších čo do inkasovaných gólov. V inkasovaných strelách na tom boli ešte horšie.

Napriek tomu musíme Hughesa označiť ako elitný talent. Na ňom a taktiež podpísanom Petterssonovi bude stáť tím Vancouveru počas dlhých sezón a ak má prísť do Britskej Kolumbie vytúžený úspech, bude to skrz nich.

Hughes si navyše mohol zažiadať o trojročný kontrakt a neskôr podpísať niečo menej team-friendly. Takto urobil manažmentu službu, ktorú mu Benning (možno) splatí neskôr.

Ako hovoria pokročilé štatistiky a grafy, Hughes je možno najlepším tvorcom hry medzi obrancami ligy. Ohľadom defenzívy sa však názory analytikov rôznia.

"Skvelá práca v prechode do útoku, neuveriteľné prihrávky, ale ťažkosti v obrane, súbojoch o puk a tendencia vyhorieť pri nápore na defenzívu," píše o ňom analytik JFresh.

Českí analytici známi ako Andy & Rono sú k jeho defenzíve zhovievavejší. Na Twitteri po uniknutí predbežných informácií o podpise napísali: "V našich očiach je to veľmi dobrá dohoda. Quinn Hughes je už teraz jedným z najlepších bekov v NHL a defenzívne je lepší, než si myslí väčšina ľudí."

Pohľad na Hughesa bol v druhom ročníku jeho kariéry nevábny. Neznamená to však, že úplne vybledol. Stále bol najlepším obrancom trápiaceho sa mužstva Canucks.

V Corsi štatistike (pomer všetkých striel pre a proti keď je daný hráč na ľade) prekonali hranicu 50% len dvaja hráči, ktorí odohrali viac ako polovicu sezóny. Z nich najlepší bol práve Hughes s hodnotou 50,4 CF%. Horšie si vodil v efektivite, lebo kým bol na ľade, súper mal vyššiu streleckú úspešnosť ako on a jeho spoluhráči.

Bol to ale práve Quinn, ktorý tiahol mančaft smerom k súperovej bráne. Svedčia o tom štatistiky Corsi či percentuálne zastúpenie vhadzovaní, kým bol na ľade (takmer tretina z nich bola v útočnej zóne). Hughes bol zároveň tretím najproduktívnejším hráčom "kosatiek" a s 38 asistenciami jasne najlepším nahrávačom. Viac gólových prihrávok ako on v poslednej sezóne v rámci celej NHL rozdali len Adam Fox a Tyson Barrie.

Všetky vyššie spomenuté štatistiky jasne hovoria o Hughesových nesporných tvorcovských schopnostiach.

Už v 21 rokoch prebral rolu najvyťažovanejšieho hráča Vancouveru. Na ľade trávil v minulom ročníku v priemere 22 minút a 48 sekúnd. V ziskoch puku patril k najefektívnejším v tíme, avšak renomé mu kazilo vysoké číslo strát puku (60).

Bude musieť popracovať na svojej strele, len 42% jeho pokusov si našlo cestu k bráne.

Napriek tomu však Hughes vyčnieva. V prechodovej fáze hry nájdete len málo jeho konkurentov, pričom táto herná činnosť doslova definuje dnešný štýl hokeja ako takého. Hughes ešte má na čom pracovať, ale túto zmluvu nemôžeme ako celok hodnotiť negatívne.

Ak by podpísal bridge, o pár rokov by pravdepodobne dostal plat 8,5-9 miliónov. Mohli by za to nielen jeho výkony, ale i súčasné finančné trendy.

ELIAS PETTERSSON

Hughes sa svojím spôsobom uskromnil, ale Pettersson zvolil poslednými rokmi overenú taktiku mladíkov, aby nemusel čakať za veľkými peniazmi veľmi dlho.

Švédsky útočník sa Vancouveru upísal na tri roky a dohodol si ročný zárobok 7 350 000 dolárov.

Štruktúra jeho zmluvy je nasledovná:
2021/22: 3 000 000 $ + 1 000 000 $ (podpisový bonus)
2022/23: 7 800 000 $
2023/24: 10 250 000 $

Aktuálne druhý najlepšie platený hráč Canucks ostane na tejto pozícii podľa nášho skromného odhadu len spomínané tri roky. Nepodceňujte švédskeho forvarda, hlásia analytici. Je najlepším hráčom Canucks.

Jeho dopad na mužstvo si porovnajme v rovnakých grafoch, ako pri Hughesovi.

JFresh ho označil za "jedného z najlepších centrov na svete, kreatívneho tvorcu hry a efektívneho strelca, ktorý dokáže riadiť hru na oboch koncoch klziska."

Andy & Rono sa o ňom nebáli písať v rovnakom duchu, počastovali ho komplimentami ako "najlepší hráč tímu" a "jeden z najlepších hráčov sezóny 2019/20".

Zmluva je výhodná pre obe strany už teraz.

Hlavná výhoda Vancouveru spočíva v tom, že sa (hoci s odretými ušami) zmestia pod platový strop po zaradení Micheala Ferlanda na listinu dlhodobo zranených hráčov.

Ďalej im vyhovuje aj skutočnosť, že Pettersson bude po skončení kontraktu stále obmedzene voľným hráčom, a teda sa nemusia báť - ako v prípade Hughesa - že by ho mohli zadarmo stratiť.

Petterssonov kľúčový benefit je zjavný. Ostať vo Vancouveri zrejme chce, ale cíti, že si môže zarobiť viac. Svoju šancu má počas nasledujúcich troch rokov, potom - ak bude napredovať a napĺňať potenciál - sa môže zaradiť medzi najlepšie platených hráčov súťaže.

Bohužiaľ nemal švédsky center šťastie po zdravotnej stránke. V minulom ročníku odohral iba 26 duelov a zaknihoval 21 (10+11) bodov. V prvých dvoch sezónach zakaždým pozbieral 66 bodov. Cez priemer bodu na zápas sa neprehupol zatiaľ ani raz, ale to je zrejme iba otázkou času.

Ak si chceme o Petterssonovej hre spraviť obraz z pokročilých čísel, musíme zájsť do sezóny 2019/20, aby sme mali kompletnejšie štatistiky jeho dlhodobej hry.

Najkratšie hodnotenie znie takto: Vyčnieval.

V štatistike Corsi bol na úrovni 55,2 CF%, prenasledovateľa JT Millera prekonal o celé percento. Medzi najlepšími v tíme bol i v štatistike percentuálnej úspešnosti streľby - kým bol na ľade, skončilo v bráne 11,8% pokusov jeho tímu. On sám sa chválil úspešnosťou 16,7%, najvyššou v mužstve.

Spomedzi útočníkov, čo odohrali aspoň polovicu základnej časti, mal i najlepší tímový pomer percentuálnej úspešnosti striel a zákrokov, kým bol na ľade. Útočne bol ešte nebezpečnejší než Hughes, keď bol na ľade, tím málokedy musel súvisle brániť.

Napriek všetkým kladom dostával spomedzi centrov, ktorí za Canucks odohrali celú sezónu, až tretí najvyšší ice-time (18:32).

Vo vyraďovacej fáze onej sezóny sa pokročilé štatistiky neskúseného, no talentovaného celku o niečo zhoršili. Platilo to i o Petterssonovi, ale napriek tomu patril medzi spoluhráčmi k špičke a naplňoval najvyššie očakávania.

Škoda, že by porovnanie s minulou sezónou nebolo úplne fér. Musíme mať na zreteli Petterssonov zdravotný stav, ktorý ho odstavil na viac ako polovicu základnej časti.

Win-win-win-win

Pettersson? Win-win. Momentálne tomuto statusu asi žiaden argument nedokáže adekvátne odporovať.

Hughes? Win-win. Možno len do času. Uvidíme, či sa naplnia svetlé prognózy, lebo ak áno, táto zmluva raz môže byť pre manažment veľmi výhodnou.

Jim Benning v prípade svojich top RFA hráčov spravil výbornú robotu. Sú jadrom, základnými kameňmi prípadných budúcich úspechov tímu. Teraz zostáva dúfať, že si spomenú na oslnivú formu zo sezóny 2019/20.

Vzhľadom na potenciál, čo v nich drieme, by sa to malo podariť.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»ANALÝZA: Kontrakty Hughesa a Petterssona hodnotia ako win-win