ANALÝZA: Columbus získal elitního střelce, Winnipeg potřebného centra. Kdo vyhrál tento trejd?

Několikahodinové spekulace a skryté informace se proměnily v realitu. Pierre-Luc Dubois si přeci jen vydobyl výměnu. Protihodnota, kterou Blue Jackets získávají, je více než skvostná. Z Winnipegu přichází Patrik Laine a Jack Roslovic. Kanadský klub navíc bude platit 26 % platu Laineho, dostává také třetí kolo draftu 2022.

Výměna jednoho ze tří hvězdných křídelníků ze strany Winnipegu se očekávala, v létě se neustále rojily spekulace a domněnky, koho by za někoho z nich mohli Jets získat. Kdo že to vlastně mohl odejít?

Patrik Laine – elitní střelec, zbraň na přesilovky, zlepšující se hráč v silové části hry

Kyle Connor – nejkreativnější, vyhrál kanadské bodování týmu

Nikolaj Ehlers – nejrychlejší, jeden z nejlepších v zavážení kotoučů do útočného pásma v lize

Koho byste vyměnili vy?

Protihodnota mohla být dvojího typu – a) elitní obránce; b) druhý centr. Nakonec vyhrála druhá varianta obsahující prvního jmenovaného.

Jakého hráče tedy Winnipeg získává?

Pierre-Luc Dubois je jedním z nejkvalitnějších mladých hráčů v lize. Má potenciál být elitním centrem, což dokázal i v relativně krátké štaci v dresu Blue Jackets. Pro svůj tým dokáže připravit mnoho šancí, což je trochu opačné oproti Lainemu, který je většinou na jejich koncích. Svou urostlou postavu dokáže využít především v play-off, ovšem těžko říct, zda se jedná o jeho vlastní náturu, nebo to z něj vytloukl kouč Tortorella.

Statistiky prostřednictvím @JFreshHockey

Jak vyplývá ze statistik, ofenzivní čísla a podíl na výhrách je přímo exkluzivní. Procenta ukazují, kolik hráčů v lize nechal v daném odvětví za sebou. Zároveň se mu ale nedaří zabraňovat šancím soupeřů. Defenzíva je velký problém Jets, tady Dubois nijak výrazně nepomůže.

Nejpodceňovanější částí hry Kanaďana je práce s pukem na modrých čarách. Pokusy, jak vyvážet kotouč z pásma, tak ho do něj zavážet, dosahují takřka 90% úspěšnosti.

Dubois tak, pokud prodlouží po následující sezóně s Winnipegem kontrakt, dlouhodobě vyřeší problémy Jets na pozici druhého centra. Navíc jeho jméno utvoří z původní největší slabiny týmu jednu z nejsilnějších dvojic středních útočníků spolu s Markem Scheifelem v lize.

V sestavě nahradí Paula Stastnyho, který se podle slov generálního manažera nejspíše přesune na křídlo. Takto by mohla vypadat sestava Winnipegu bez ohledu na zranění.

Jakého hráče získává Columbus?

Superhvězdu.

Laine měl být franchise hráčem Jets, místo toho se v pouhých 22 letech stěhuje. Říkalo se, že jde o one-trick-pony, tedy hráče, který je na ledě kvůli jedné činnosti a víc neumí. V případě Laineho mělo jít o střílení gólů. Ale fanoušci Columbusu se nemusí strachovat, Laine může být ofenzivně velmi platný celkově.

Je nadprůměrně zdatný v připravování šancí, rovněž dokáže být účinný v tranzici kotouče do útočného pásma. V poslední sezóně se zaměřil na hru tělem, a právě zde udělal obrovský pokrok. Bude z něj jistě kvalitní power-forvard.

Statistiky prostřednictvím @JFreshHockey

Statistiky ukazují vysoký „wins-above-replacement“, ve kterých je lepší než 82 % ostatních hráčů. Jedná se o číslo, jenž znázorňuje, jakou zásluhu měl právě on na výhrách Jets. Produktivita a efektivita při hře pět na pět byla ale velmi podprůměrná.

Je až neuvěřitelné, jak dokáže Laine sypat puky do sítě brankářů. V prvních dvou sezónách měl podle Micaha McCurdyho o 17 % efektivnější střelu než průměrný hráč v lize. Pro lepší pochopení, šance, že Laineho střela končí v brance, byla o 17 % větší než průměr NHL. Takového čísla například nikdy nedosáhl ani Alexander Ovečkin.

Graf vstřelených a očekávaných gólů rovněž stojí za zhlédnutí. Laine se dokáže prosadit i v situacích, které nevypadají nebezpečně. I zde je na samém vrcholu ligy.

Statistiky prostřednictvím Evolving Hockey

Ovšem je otázka, jak se zvládne vypořádat s taktikou kouče Tortorelly. Defenzivně nikdy nebude skvělý, na druhou stranu tým střelce tohoto kalibru mimořádně potřeboval. Nějak takto by mohla vypadat sestava Blue Jackets už obohacena o získanou dvojici Laine-Roslovic.

Aby nezůstal opomenut třetí hráč této skládačky, Jack Roslovic je kreativní centr, jenž čeká na vytíženější roli v týmu. Ve Winnipegu dostával prostor především vedle silových útočníků, kde neměl prostor ukázat doopravdy, co v něm je.

Vyjádření nejdůležitějších aktérů výměny:

Jarmo Kekalainen, generální manažer Blue Jackets: „Posílení ofenzívy bylo pro nás prioritou a Laine s Roslovicem to splňují nad míru. Patrika známe velmi dobře a za krátkou dobu se stal jedním z nejlepších střelců ligy. Jack je hráč s velkým potenciálem a my jsme rádi, že ho můžeme přivést domů do Columbusu.“

John Tortorella, trenér Blue Jackets: „Laine vypadá velmi zajímavě. Jsme tým, který měl v poslední době problémy s produktivitou. Pro nás je to skvělá výměna. Nemůžu se dočkat, až se seznámí se spoluhráči.“

Kevin Cheveldayoff, generální manažer Jets: „Jsme velmi spokojení. Příchod Duboise z nás udělá silnější tým. Především síla ve středu útoku je nyní obrovská, právě ta je nejdůležitější při vyhrávání. Patrika bychom nevyměnili za někoho, kdo by k nám nepasoval. Chtěli jsme top centra nebo top obránce. Když se naskytla tato příležitost, cítil jsem, že ji nemůžeme propásnout.“

Paul Maurice, trenér Jets: „Vzdáváme se elitního střelce, který se vyvine ve velmi dobrého silového útočníka. Naopak získáváme silové útočníka, který se vyvine v produktivního centra. Trochu jiné počáteční pozice, ale věřím, že oba se dočkají toho samého. Silní hráči, kteří budou skvělí v ofenzívě.“

Patrik Laine: „Byl jsem šokován. Výměnu jsem nečekal, přestože jsem postřehl nějaké spekulace. Je to pro mě trochu smutný den, ale na druhou stranu jsem natěšený na novou výzvu v Columbusu. Doufám, že to bude místo, kde si budu užívat život i hraní hokeje. Nebráním se dlouhodobé spolupráci.“

Pierre-Luc Dubois: „Jsem velmi natěšený a jsem rád, že můžu hrát právě ve Winnipegu. Doufám, že se stane mým domovem na několik let.“

Jack Roslovic: „Jsem velmi nadšený z této nové příležitosti. O to sladší je, když se nachází doma v Columbusu. Vyrůstal jsem tady a odmala jsem Blue Jackets sledoval. Je to taková třešnička na dortu. Jsem extrémně motivován.“

Hodnocení výměny

K dovršení analýzy. Prvotní pocity byly jasné – výhra pro Columbus. Ovšem výměnu ovlivnilo a dalo dohromady mnoho dalších faktorů.

Patrik Laine a především jeho agent si byl vědom situace, že se jeho svěřenec může mít lépe, než se má ve Winnipegu. Jinde by mohl být za hvězdu číslo jedna a být tím pádem i lépe placen, navíc bez ztráty na daních. Pokud Laine opravdu nechtěl prodloužit po sezóně smlouvu, Jets nechtěli riskovat a dovést tuto situaci jako s Troubou.

Navíc Jets získávají to, co potřebují v Pierre-Luc Duboisovi, jehož otec navíc působí v organizaci z Manitoby.

Ani Dubois nejevil velký zájem zůstat v Columbusu do konce své kariéry. To se prokázalo především v prvních zápasech této sezóny, kde hrál absolutně bez zájmu. O trejd si řekl téměř veřejně.

Columbus nemá žádného špičkového hráče do produktivity a střelce především. Zisk někoho, jako je Laine, je pro CBJ fenomenální.

Každý si tak přišel na své a jelikož Blue Jackets získali navíc Jacka Roslovica za třetí kolo, verdikt tak musí být takový:

VÍTĚZ VÝMĚNY -> COLUMBUS BLUE JACKETS


DOVOĽTE NÁM USKUTOČNIŤ ĎALŠIE VÍZIE!
Už roky čítate blog Oh my Hockey úplne zadarmo. Aby to tak pokračovalo a mohli sme napredovať, prosíme, podporte nás dobrovoľnou čiastkou. Ďakujeme!

One thought on “ANALÝZA: Columbus získal elitního střelce, Winnipeg potřebného centra. Kdo vyhrál tento trejd?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.