America is not OK. Wheeler je zděšen situací ve svém rodišti

Oh My Hockey|31. máj 2020 o 14:12

Nepokoje ve Spojených státech sílí a protestanty začínají čím dál tím více podporovat osobnosti z řad sportovců. Na sociálních sítích, ať už politiky, novináře či influencery sledujete, nebo ne, na vaší zdi se stejně novinky z amerických ulic objeví. K situaci se vyjádřil také rodák z Minneapolisu Blake Wheeler.

Vše začalo zadržením George Floyda 25. května v Minneapolisu. Floyd chtěl v obchodě s potravinami zaplatit dvacetidolarovou bankovkou, kterou zaměstnanec vyhodnotil jako padělanou. Po zavolání policie se prý choval nadále nezodpovědně a neslušně a byly mu nasazeny pouta. Následně byl shozen k zemi. Derek Chauvin, přivolaný policista, držel své koleno na krku Floyda po dobu 8 minut a 46 vteřin. Ačkoliv Floyd několikrát vykřikoval „Prosím, nemůžu dýchat“ a „Nezabíjejte mě“, Chauvin koleno stranou nedal a zadržený zemřel.

Fotografie pořízená z videa svědka zadržení George Floyda. | Zdroj obrázku: wikipedia.org
Fotografie pořízená z videa svědka zadržení George Floyda. | Zdroj obrázku: wikipedia.org

V následujících dnech propukly nebývalé protesty. Někteří se bouří proti samotnému zabití bývalého hráče amerického fotbalu, někteří proti nadměrnému násilí policistů, jiní bojují za práva černochů, někdo dokonce vystupuje jako odpůrce postupů Donalda Trumpa při řešení pandemie koronaviru.

Nadměrné násilí policistů a práva černochů jsou dva nejskloňovanější termíny za poslední týden. Všude. Ani hokejisté nezůstávají potichu a například Evander Kane má k rozruchu co říct.

Největší nepokoje probíhají samozřejmě na místě činu, tedy v Minnesotě. Blake Wheeler se zde narodil a včera se také k celé situaci vyjádřil.

„Již dlouho jsem se chtěl k celé situaci vyjádřit, ale bylo to pro mě ohromně těžké. Moje domovina hoří. Obchody jsou zabarikádovány.“ Největší ohlas má ale věta z textu na twitteru, kterou asi netřeba překládat.

„America is not ok.“

„Jako malý jsem se vždycky cítil být před rasismem ukrytý. To protože to tak skutečně bylo. Většina lidí v Minneapolisu vypadala jako já. Nikdy jsem se nemusel bát, když jsem zastavil na semaforech nebo když jsem viděl strážníka. Moji děti tento strach také nikdy nezažijí,“ pokračoval kapitán Winnipegu.

„Jsem zničen, že se s lidmi stále takto zachází. Musíme stát za černou komunitou a musí se zásadně změnit způsob jednání vlády s rasismem.“ Zároveň se vrátil jak k Floydovi, tak k Ahmaudu Arberym, jenž v únoru na následky střelby policisty zemřel. „Na životě George Floyda záleželo. Na životě Ahmauda Arberyho záleželo.“

Vlnu hokejistů odstartovalo vyjádření důrazného obránce a bitkaře, jenž v minulosti oblékal dres Calgary, Bánské Bystrice nebo v minulé sezóně Litvínova. Akim Aliu, jakožto osoba tmavé pleti, vystoupil z řady a prolomil prvotní ledy zdrženlivosti.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»America is not OK. Wheeler je zděšen situací ve svém rodišti