120 minút bez gólu: Igor Šesťorkin sa hlási o Calder Trophy

Dlhý čas sa pri slovnom spojení „Calder Trophy“ upierali zraky hokejovej verejnosti na jedného muža. Kirill Kaprizov žiari od vstupu do NHL. Potvrdil povesť veľkého ruského talentu a s veľkým náskokom ovláda tímové bodovanie Minnesoty Wild.

Ako plynie sezóna, na päty mu začal šliapať krajan v maske. Vynikajúcimi výkonmi stúpal štatistikami a dnes patrí medzi ligovú elitu. V silnej konkurencii ruských brankárov, do ktorej patria i Varlamov či Bobrovskij, mu patrí druhá priečka za suverénnym Vasilevským.

Igor Šesťorkin.

Jedni mu pred sezónou predpovedali boj o post jednotky, ďalší ho favorizovali na Calder Trophy. Šesťorkin zvládol oboje. Bránkovisko Rangers je jeho, stáva sa z neho nástupca Henrika Lundqvista. Až sa žiada pomyslieť si, že by v ňom Newyorčania mohli nájsť nového kráľa (resp. cára)…

25-ročný moskovský rodák predvádzal svoje umenie už vlani. Rangers ho však nechali odchytať väčšiu časť sezóny na farme. V NHL mal v 12 stretnutiach vyše 93-percentnú úspešnosť. Na famózny štart nadviazal aj v plnej nováčikovskej sezóne.

Dnes ráno na vás z internetu (pre fajnšmekrov z teletextu) vybehlo toto:

New York Rangers 4:0 New Jersey Devils

Pravda, „diabli“ dnes boli čo do striel neaktívni. V predošlom zápase vyslali na Šesťorkina 27 pokusov, dnes v noci chabých 16. Nič to ale nemení na tom, že ich ruský nováčik vynuloval dvakrát po sebe. Gól dostal naposledy v predĺžení prehraného derby proti Islanders. New Jersey Devils naňho recept nenašli.

„Igor bol dnes skvelý,“ pochválil ho Colin Blackwell. „Držal nás v zápase. Protivník mal zopár šancí, párkrát nás nebezpečne pritlačili, ale vtedy zažiaril.“

Veľkú pomoc dnes dostal Šesťorkin od spoluhráčov. Tí zblokovali až dvadsať súperových striel. „Pravda, dnes som nemal veľa práce,“ povedal po druhom shutoute za sebou. „Chlapci urobili výbornú robotu, zblokovali veľa striel. Veľa z tých, čo na mňa letelo, bolo ľahších.“

Postúpiť do play-off bude v silnej konkurencii ťažké, no Rangers stále nemôžeme odpisovať. Šance Šesťorkina na Calder Trophy by rapídne stúpli, ak by mužstvo doviedol do vyraďovacích bojov. Hoci sú „jazdci“ piati v tabuľke, ich gólový diferenciál je najlepší v divízii (+28). Na štvrtý Boston strácajú štyri body, do karát im nehrá fakt, že odohrali o dva duely viac.

Kirill Kaprizov nie je jediný, čo pred príchodom do NHL žiaril v Rusku.

Šesťorkin dosiahol v sezóne 2018/19, teda tej pred príchodom do Ameriky, senzačné štatistiky. Z 28 stretnutí vyhral v drese SKA Petrohrad 24. V bráne pôsobil ako nepriestrelný múr. 95,3-percentná úspešnosť zásahov a priemer 1,11 inkasovaného gólu na zápas sú toho svedkami.

Priemer nižší ako dva góly a úspešnosť vyššiu ako 93% mal vo všetkých troch plných sezónach v KHL. Prvý celý ročník tam odchytal už ako 21-ročný. Vtedy vyhral aj Gagarinov pohár, ba dokonca jednu z dvoch bronzových medailí, ktoré už za svoju kariéru stihol priniesť z majstrovstiev sveta.

„Trpezlivosť ruže prináša,“ povráva sa. Na rozdiel od ďalšieho sľubného Rusa, Iľju Sorokina, sa musel Šesťorkin prehrýzť farmárskou AHL. Zvládol to, dnes nikto nepochybuje, že vystriedal Lundqvista na poste jednotky.

Súboj s kolegom-konkurentom Georgijevom už asi rozhodol vo svoj prospech. Teraz ho čaká bitka o Calder Trophy. Dve nuly v rade mu dopomohli k tomu, aby sa o ňom v súvislosti s cennou individuálnou trofejou hovorilo viac ako doteraz. Už to nie je len šuškanie. S Kaprizovom a Robertsonom patrí medzi trio najvážnejších kandidátov.

Posledný brankár s titulom „nováčik roka“ bol Steve Mason v sezóne 2008/09. Šesťorkin ho môže napodobniť a stať sa sedemnástym mladíkom v maske s váženou trofejou.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.